05 Kasım 2018, 08:24 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TÜRK KİMDİR?

TÜRK KİMDİR?

CEMAL KUTLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

29 Ekim 1923 Tarihinde ilan edilen cumhuriyet sonrası yapılan anayasalarda Türk kimdir? Nedir? Sorularına verilen açık seçik cevaplar 95 yıldır bazı “beton” kafalara girmemiş olmalı ki hala ve her gün tartışılır halde TÜRK…

 

Mevcut ayıplarının üstünü örtmek çabası ile “cambaza bak” taktiğini yürüten siyasilerin, “minareye kılıf “ arama çabalarının bir parçası aslında.

 

1924 ANAYASASI: (Madde 88) Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese “Türk” denir. Türkiye’de veya Türkiye dışında bir Türk babadan gelen yahut Türkiye’de yerleşmiş bir yabancı babadan Türkiye’de dünyaya gelip de memleket içinde oturan ve ergenlik yaşına vardığında resmi olarak Türk vatandaşlığını isteyen yahut Vatandaşlık Kanunu gereğince Türklüğe kabul olunan herkes Türk’tür.

 

1961 ANAYASASI: (Madde 54: Vatandaşlık): Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türk’tür. Yabancı babadan ve Türk anadan olan çocuğun vatandaşlık durumu kanunla düzenlenir.

 

1982 ANAYASASI: (Madde 66: Türk Vatandaşlığı): Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türk’tür. (Son cümle 3.10.2001’de mülga oldu: Yabancı babadan ve Türk anadan olan çocuğun vatandaşlığı kanunla düzenlenir) Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz.

 

Atatürk'ün Türklük tanımı : "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir."

 

Emperyalistlerin yerli işbirlikçileri onların ağzıyla konuşup “Türkiyelilik” denen bir çakma kavramı savunuyorlar. Ya dünyadan bihaberler ya da işlerine öyle geliyor; Vladimir Putin, Rusyalı değil RUS, Kral Filipe VI. İspanyalı değil İSPANYOL, Emmanuel Macron, Fransalı değil FRANSIZ, Kraliçe Elizabeth II, İngiltereli değil İNGİLİZ, Frank Walter Steinmeier, Almanyalı değil ALMAN olduğuna göre, Recep Tayyip Erdoğan Türkiyeli değil TÜRK…

 

2013 Ekim ayı sonrası kaldırılan andımız okunmaması uygulamasına son verilmesine yönelik düzenleme Danıştay tarafından iptal edildi. Danıştay tarafından alınan karar sonrası, andımız ve sözleri en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Bu kararı sonrası siyasilerden peş peşe açıklamalar geldi, geliyor.

 

Peki sürekli tartışılan; andımız nedir?

 

Öğrenci andı ya da andımız, Türkiye ve KKTC'deki ilköğretim okullarında her sabah öğrenciler derse girmeden okutulan ant.

 

Dönemin Millî Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından hazırlanmış ve 1933 yılında uygulamaya konulmuştur.

 

Daha sonra 1972 ve 1997 yılında çeşitli değişikliklere uğrayarak bugünkü halini almıştır.

 

Tam seksen yıl buna hiç itiraz etmeyen ya da edemeyenler nedense; 2013 yılı Ekim ayında Türkiye'deki okullarda andımız okunması uygulamasına son vermişti.

 

Türk Eğitim Sendikası'nın bu uygulamanın sonlandırılmasına dair düzenlemeye ilişkin Danıştay'da açtığı davanın sonucunda Danıştay 8. Dairesi, düzenlemenin iptaline karar verdi.

 

Andımızın Sözleri;

 

1933

 

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

 

Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.

 

Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

 

1972

 

Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

 

Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

 

Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk: açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. Ne mutlu Türküm diyene.

 

1997

 

Türküm, doğruyum, çalışkanım,

 

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

 

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

 

Ey Büyük Atatürk!

 

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

 

Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!

 

Durum şimdilik bu ama yarınlarda; Onuncu yıl marşının da aynı gerekçelerle yasaklanmayacağının garantisi var mı? “Türk'üz, Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi, Türk'e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!” F. Nafiz Çamlıbel B. Kemal Çağla.

 

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde ve dünyada; bir tek insanın bile açlıktan ölmediği, hiçbir rengin eksik olmadığı güzel günlere.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]