17 Eylül 2018, 09:20 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TGF SEÇİMİ ÜZERİNE...

TGF SEÇİMİ ÜZERİNE...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

2009 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonunun genel kurulu, “Anadolu’nun zaferi” anlamına gelen bir sonuçla tarihe kayıt düşer. TGF’nin o zaman ki delege yapısı, Ankara, Bursa, Adana İzmir’in üzerinden yürür. Çünkü, Ankara’nın 80 delegesi, İzmir, Bursa ve Adana’nın da toplamda bir okadar delegesi vardır. Mesela, Tokat 2 delegeyle temsil edilmektedir. Eğer seçimi kazanmak istiyorsanız, bu dört, beş il’in karşılığı olarak ancak 40 il’in delegesinin tamamını almanız gerekir ki, kongrede seçimi kazanmış olasınız. 4 İl’in karşılığı 40 il’e tekabül ediyor.

 

Aslında, 2009 yılı ile birlikte yeni bir dönem başlamıştır. Devrim denebilecek, yeni bir milat olarak adlandırılacak yeni bir sürecin ikinci işareti, TGF’deki delege yapısının değiştirilmesi olacaktır. Bu yapılır. Seçimden sonra, aynı yıl “tüzük kongresine” gidilir ve hiçte adil olmayan delege yapısı değiştirilir. Adil bir delege yapısı kararı, bütün cemiyetlerin ayrımsız olarak 4 delegeden oluşması sağlanır. Böylece, federasyon içerisinde iki-üç büyük il’in delegesiyle yönetim oluşturma devri kapanır. Artık, bütün Anadolu Cemiyetleri de dikkate alınacaktır. 2009 yılında yeni yönetim, federasyon diye sadece bir bond çanta teslim aldı. Tabelası, federasyon ofisi dahi olmayan TGF, yeni yönetimle birlikte, kendi mülkü olan bir ofis ve cemiyet başkanları, delege ve üyelerin Ankara’da çok cüzi rakamlarla kalabileceği bir misafirhane hizmete açıldı.

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonunun kuruluşu, uzun bir çalışma sonucudur. 8’e yakın “Başkanlar Konseyi Toplantısı” ve yoğun çalışmalarla oluşturulmuştur. Bugün TGF Genel Başkanı ve adayı Yılmaz Karaca, kurucular kurulundan bu yana, federasyonun içinde bir isim olarak tarihe geçmiştir. Verilen mücadele ve Anadolu’daki yerel gazetecilere sahip çıkma adına TGF, mesleki anlamda bir çok başarıya imza atmıştır. İşte, bu yoğun emek ve çabanın başat isimlerinden biriside Yılmaz Karaca’dır.

 

Kasım 1997  tarihinde kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonunun kurucular kurulu şu isimlerden oluşuyordu:

 

İsmail SİVRİ (İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Nazmi BİLGİN (Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Nuri KOLAYLI (Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Tamer ÜNAL (Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Erdoğan KAHYA (Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Mustafa ÇEZİK (Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Kadir SABUNCUOĞLU (Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Naci SAPAN (Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Yılmaz KARACA (Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Necdet GÜNGÖRSÜN (Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) 

Necdet UZUN (Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı).

 

Bu isimleri lütfen bir kez daha okuyun. Bunlar, “Anadolu Gazeteciliğinde” ilk çerağı yakanlar, ilk cepheye koşanlar, ilk elini taşın altına koyanlar, ilk yardan ve serden geçenlerdir. Böylesine zorlu bir mücadelenin hiçbir yerinde olmayan/olamayan bizler; bu duayenler hakkında konuşurken, bir değil bin kez düşünmemiz gerekir. Edepte, adapta, ahlakta, vefa da bunu öğütler.

 

Her şeyi mubah gören anlayış, ne dinimizin, ne töremizin, nede mesleğimizin bir öğretisidir. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, federasyonun kuruluşundan bu yana 21 yıldır her kademesinde yüksünmeden görev yaptı. Karaca’nın federasyon çatısı altında yaptığı görevlerden sonra, genel başkan olmasıyla birlikte, aslında TGF’de de yeni bir dönem başladı. Siyasi görüş ve tavır anlamında bir takım ifadelerle anılan iddialar tamamen bitirildi. TGF yönetimi, bütün siyasi görüşlerin buluştuğu bir meslek kuruluşu haline getirildi. Şuan ki mevcut yönetim kuruluna baktığınızda, bu sözümün doğruluğunu görürsünüz. Belki, Yılmaz Karaca’nın genel başkanlığı öncesinde bir takım politik duruş ve tavırlar olmuş olabilir. Ama artık, her şey aslına rücu etti ve liyakatta sadece gazetecilik esas alındı.

 

Medyanın gerçek büyük meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Federasyonu seçim sürecindedir. Kulakları kirişte, ellerini ovuşturarak bekleyenler, kusura bakmasınlar, hayalleri gerçek olmayacak. Demokratik bir secimi gerçekleştirerek, TGF istikrar ve hizmeti tercih ederek, Yılmaz Karaca ve yeni yönetimiyle yoluna devam edecektir. Bu seçimde, TGF de kaos, bölünme ve bu çatı altında dostlukların biteceğini sananlar, umduklarını bulamayacaktır. TGF, yapacağı genel kurulda daha güçlenmiş olarak çıkacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, devletin bekasi, ülkenin huzur ve güvenliği, bütün terör örgütleriyle sürdürdüğü etkin mücadele de tam olarak yanında ve desteklemektedir.


Yanlış uygulama ve toplumun menfaatlerini zedeleyecek, ayrıştırıcı ve ötekileştirici adımlarda da uyarıcı ve eleştiri hakkını da tam olarak kullanacaktır. Çünkü Türkiye Gazeteciler Federasyonu, devlet ve milletinin hakkını, hukukunu her şeyin üzerinde gören bir ilkeye ve anlayışa sahiptir. TGF, hiçbir siyasi partinin arenası olamaz/olmamalıdır. Yılmaz Karaca öncesi yapıldığı iddia edilen yanlışlıkların, bugün benzerinin oluşturulmaya çalışılması, çok manidardır. Yanlış örnek, haklı örnek değildir.

 

Özetle, Türkiye Gazeteciler Federasyonu bir seçim sürecindedir. Bu bir seçimdir, savaş değildir. Kazanmak adına her şeyi mubah gören anlayışı, federasyon çatısı altındaki cemiyet başkanları ve delegasyon çok iyi izlemektedir. Varsıl, feodal, lümpen ve gücün politikasının gölgesini işaret edenler; Anadolu’da bin bir güçlükle gazetecilik yapanların halini anlamaktan çok uzaktır.
 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]