29 Ağustos 2018, 09:33 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GERÇEK ZENGİNLİK: DOSTLUK

GERÇEK ZENGİNLİK: DOSTLUK

Ahmet Furkan AKAR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İnsan, dost biriktirdiği ölçüde zengindir. Hayatı anlamlı kılan, her zaman ve zeminde yanımızda olanlar hiç şüphesiz dostlarımızdır. “İnsanın dostu olmalı” diyor şair. Evet, öyle dostun olmalı ki baktığında bütün dertlerini unutabilesin. Yaşadığın onca sıkıntıyı, bir dünya problemi, kederi, tasayı, ıstırabı ancak dostunla dindireceksin. Arkadaş candır, vefa imandandır. Öyle bir dostun, sırdaşın, kardaşın olacak ki seni karanlıktan aydınlığa, zulmetten nura, kötülükten iyiliğe çıkarsın.

            

Zannederim eski sırdaşlık kalmadı. Küreselleşen dünya, yalnızlık, teknoloji tutkusu, sosyal medya… Peki ama hangisinde arkadaş yakınlığı, dost sıcaklığı var? Konuşan, dinleyen, nefesini hissedebildiğin can dost nere;  duygusuz, hissiz akıllı telefon nere?

           

Evet, yeniden fabrika ayarlarına dönüp kaybolan değerlerimizi gün yüzüne çıkarmalıyız. O zaman çağın tehlikesi görülen stres, depresyon, yalnızlık ve terk edilmişlikten kurtulacağız. Tekrar diyorum: İnsan, dost biriktirdiği ölçüde zengindir.

Hayat bazen o kadar sıkıcı ve stresli geliyor ki insan ne yapacağını hangi dala konacağını bilmiyor. Herkes bir şekilde yaşamıştır bu duyguyu. Boşu boşuna efkârlandığımız kendi kendimizle boğuştuğumuz günler oldu. Tam da o anlarda yanımızda olmasını istediğimiz insanlardır: Dostlarımız.

             

Hayatın bize sunduğu en büyük güzelliktir dost. Derbeder olduğun her şey biter dediğin anda uzatır sana elini. Uzaklaştırır seni hayatın karamsarlığından.

             

İnsan oldukça daha da seçici olmaya başlıyor. Olgunlaştıkça daha çok düşünmeye düşündükçe de daha özenli olmaya başlıyor insan.

            

Yaşadığımız yüzyılda sahip olduğumuz en büyük lükstür dostluk. Çok zor bulunuyor, aramakla da bulunmuyor.

             

Sadece iyi gününüzde yanınızda mutluluğunuzu paylaştığınız insanlar değillerdir. Tam aksine dertli dertli ağlarken yanınızda tasanızı, acınızı hisseden sırdaşlardır onlar.

 

Dost, her insana nasip olmayacak define misali bir hazinedir…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]