05 Ağustos 2018, 10:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GÜZEL İNSANLAR HALA VAR...

GÜZEL İNSANLAR HALA VAR...

OSMAN GAZİ ARMAĞAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İnsanları yüzlerine karşı tenkit etmek kolay, eleştirmek ve gıybet etmek daha kolay. Erdem; İnsanın kendi özünde muhasebe yapması kendini düzeltmesi ile mümkündür. Çoğumuzun yapmaktan en çok kaçındığı şey aslında bu. Herkes kendini düzeltirse sorun düzelmiş olur. Göle atılan taşın halkalar çıkardığı gibi ilk halkaya nefsini koyan insan halkalar büyüdükçe ailesini, mahallesini, semtini, şehrini ve neticede ülkesini ve dünyasını düzeltmiş olur.

 

Kendini düzelten insan içtimai (toplumsal) hayatta başarılı olması için herkesin güzel özelliğini alıp eksik taraflarını görmemesi ile mümkündür. Örneğin eve karnı aç giden biri önce dolaba bakar, çöpü kurcalayan var mı acaba. Kendini fikre, bilgiye aç hisseden insanda öyle davranmalı, ama okumayan toplumumuz bu eksikliğin farkında değil. Bilmediğini bilmeyen insanlar yani alıcılarını kapamış insanlar ne yazık ki çok, hal böyle olunca yaşamak güçleşiyor.

 

Tokatta yaşıyoruz. Yaradan tarafından bu cennet köşesinde yaşamak da kader birliği etmişiz.

 

Mesele Tokat olunca ilk akla gelen isim kentin mimarı ve hizmet adamı unvanına layık,Tokat’ın Şehri Emini Eyüp Bey. Mütevazi, alçak gönüllü ve çalışkan bir insan, bunu ses tonundaki mülayimlikten anlayabiliriz. Ufku çok açık. Halkla iç içe inşallah hep böyle gider.

 

Bir başka değer de; Mustafa Arslan Abimiz tevazu örneği ve mütebessim bir sima, insanların kolay iletişim kuracağı, kibirden uzak ahlaklı bir insan. Gelecek için ümit vadediyor.

 

Şehrimizin Alperen bayrağını ilk omuzlayanlardan, ihlaslı samimi Gürsel Somuncu ve Ali Çelik Abilerimizden bahsetmeden geçilmez.

 

Hele Turhal’ı Turhal yapan Duran Evren başkanımız da şüphesiz Tokat’ın mihenk taşlarındandır.

 

Memleketimizin sigortası ülkü bayrağını her daim onurla dalgalandıran Onur Çalışkan başkanımın da kalbi her daim Vatan sevgisi ile attığına kefiliz.

 

Manevi önderlerimizden, gönül erlerimizden Şükrü Eren ve Burhan Torun Abimizi nasıl unuturuz.

 

“Kalem kılıçtan keskindir” sözü sanki onun için söylenmiş biri daha var. Sahabelerin Hz. Ömer’e  “Seni bu kılıçla düzeltiriz” sözünü şiar alan Ömer Altın Hocam…

 

"Gönüllü Turizm Elçisi" unvanına en çok layık güzel kalpli Sami Kundakçı ne güzel insan, tanısın tanımasın herkesi sevebilen derviş meşrep bir insan.

 

İstanbul’da Tokat hasretiyle yanan, hemşerilerine sahip çıkan merhum babamın tabiriyle “Adam gibi Adam” Ömer Döngeloğlu hocam da, yüreğinde ne güzellikler taşır anlatamam.

 

Tokat’ın sesi soluğu Pazarlı olmasından gurur duyduğum baba dostum Cemal İncesoyluer ile hak aşığı ve halk aşığı, hakikatperver bir yazar ve siyasetçi olan Hüseyin Alpay Başkanım da bizlere örnek olacaktır.

 

Bir başka Pazarla adı özdeşleşen ve ismini ülkemizin her tarafında duyuran Adnan Özmen başkanım da sanki başkanlık için doğmuş. Karizmatik iş bitirici biri.

 

Fırıncılar Odasının Başkanı mert adam Bekir Yurtbay Abim iyi ki varsın.

 

Adını satırlara sığdıramadığım Dostlar sizlerde iyi ki varsınız. Bu Memleket sizlerle güzel, sizlerle yaşanabilir

 

Üstad Said Nursi’nin dediği gibi “Güzel bakan, güzel görür. Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.”

 

Hayattan lezzet almanın ilk şartı güzel bakmak, bakamıyorsak göremiyoruz ve sıkıntı içimizde başlıyor, içimizi kemiriyor demektir.

 

Yunus Emre’nin “Sevelim Sevilelim bu dünya kimseye kalmaz” sözü de işin özetidir.

 

Sağlıcakla kalın…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]