01 Ağustos 2018, 00:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BRICS'İN MERKEZİ TÜRKİYE

BRICS'İN MERKEZİ TÜRKİYE

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Başkan Erdoğan'ın çıkmış olduğu bu seyahatinde en çok üzerinde durulan konuların başında ekonomi milli ve yerli para konusu gelmekte. Başkan'ın bu teklifleri birçok liderin de olumlu yaklaştığı bir konu aslında. İki devlet arasında yerli ve milli para baz alınarak yapılacak olan ticaret, bir çok avantajı ve kolaylığı da içerisinde barındırıyor.

 

Ne gibi kolaylıklar mı?

 

En basiti...

 

Yerli para birimleri kullanılarka yapılacak olan ticarette dolara karşı pozisyon alma gerekliliğini azaltarak ticaret maliyetini düşürür ve karşılıklı ticareti daha avantajlı hale getirir.

 

Bu durum ticaret açığı olan ülkelerde ithalatı daha da artırarak ticaret açığını da azaltabilir.

 

....

 

Kısaca Türkiye'nin kazançları ağır basıyor.

 

Bu ve bunun gibi bir çok hayati mesele Başkan'ın çabaları sonunu elbet nihayete kavuşacaktır...

 

Başkan Erdoğan, BRICS liderlerine "Bizi de birliğize dahil edin, ismi BRICST olsun gibi bir teklifde bulundu. 'Genişlemeden' yana oldukları ve bu teklife olumlu bakıldığı da gündeme düştü. Türkiye bu noktada konum ve yapı itibari ile genişlemeyi düşünebilecek en verimli ülke...

 

Siyonizm ve emperyalizm bunu kesinlikle istemeyecektir... Yeni tehditler de duyabiliriz...

 

Peki Başkan'ın sözünü ettiği BRICS nedir?

 

Kısaca bakacak olursak...

 

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın isimlerinin baş harflerinden oluşur ve ekonomilerini kastetmek için kullanılır.

 

Bu ekonomik yapı hızlı bir gelişim içerisindedir. BRICS ülkeleri dünya ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluşturmaktadır. Dünya nüfusunun ise yüzde 40'larını bu yapı oluşturur.

 

Toplam sermayesi 100 milyar doların üzerinde olan BRICS; döviz rezervleri havuzu ve üye ülkerin dolar sıkıntısı çekmesi halinde mali istikrarı yeniden inşa etmek amaciyla da faaliyet gösterir.

 

Maden rezervlerinden ticaret pazarlarına, tahıl ürünlerinden tarım alanına varana kadar bir çok sektörde bu yapı söz sahibidir.

 

Bankanın merkezi Çin'in başkenti Şanghay'dadır.

 

...

 

Kısacası Şanghay beşlisine bir Türkiye, bir Türkiye'ye ise Şanghay beşlisi çok uyumlu ve kazançlı olacaktır. Böyle bir yapı içerisinde yer almak ekonomik alanda rahatlığın yani sıra, bölgedeki konumsal gücün de daha etkin hale gelmesini sağlayacaktır.

 

Bu adımlarla güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Kişi başına düşen milli gelir önce 15 bin, daha sonra ise 25 bin dolara ulaştığı günleri görmek bu tür adımlarla daha da hız kazanacaktır.

 

Başkan Erdoğan'ın gündemi bu şekilde. Aslında 16 yıldır bu şekilde. Bu millete hizmetkar olabilmek için gecesini gündüzüne katarak gündemi Türkiye lehine çevirmenin peşinde.

 

Soğuk savaş taktiklerinin yanı sıra Koltuk savaşı taktikleri de devam ediyor. Yok imza sayısı, yok onursal genel başkanlık, yok kazan kaldırma vs vs vs.. Böyle gündem mi olur.

 

Değiştir kardeşim..


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]