21 Haziran 2018, 17:55 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YETTİ GARİ, YETER DA!

YETTİ GARİ, YETER DA!

CEMAL KUTLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Herhangi bir olayda, kişi veya duruma karşı dayanma sınırına gelme anında YETER artık… Yeter Gari; yeter artık demenin Ege şivesi. Yeter Da; yeter artık demenin Karadeniz şivesi.

 

14 Ağustos 2001 tarihinde AK Parti kuruldu ve 15 ay sonra ilk seçimi3 Kasım 2002’de yüzde 34,6 oyla tek başına iktidar oldu.Kuruluşundan bu yana;toplam 12 sandıktan da zaferle çıktı. Ayrıca;5 genel ve 3 yerel seçim kazandı. 3 referandum ve bir Cumhurbaşkanlığı seçiminden de zaferle çıktı.Bu güne kadar, partisinden 2 Cumhurbaşkanı, 6 Meclis Başkanı ve 4 Başbakan çıkardı.

 

Evet, AK Parti 16 yılda hep kazandı, kazandı! Ama Türk milleti bu sürede neler kayıp etti?

 

Ø  Ülkemizin kuruluşundan beri 80yılda; yaşayan ve/veya rahmetli babalarımızın, analarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin kısacası tüm yurttaşların emekleri ve haklarıyla kurulmuş ve daha tüyü bile bitmemiş yetimler hakkı olan 910 adet kamu-millet malı satıldı…

Ø  Türkiye’nin, kamu ve özel sektör dahil, toplam borcunun 453 milyar dolar olduğunu söyledi bakan Mehmet Şimşek.(03.06.2018-Basından)

Ø 

AKParti hükümetlerinin iş başında olduğu son 15 yılda 125 büyük özelleştirme yapıldı. Diğer küçük özelleştirmelerle birlikte toplam 62 milyar dolar gelir elde edildi. 80 yıldıryapılanTürkiye Cumhuriyeti’nin eserlerini 10 yılda satıp açıklar kapatılmaya çalışıldı ama buna rağmen Türkiye'nin iki yakası yine de bir araya gelmedi, geçen 10 yılda 170 milyar doları aşan bütçe açığı verildi. Niçin?

Ø 

Üretim ekonomisi yerine tüketimi körükleyen”rantiyeci” politikalar sonucu, yapılan yollar, açılan köprüler, şehirlere dikilen devasa plazalar ülkemizdeki, 15 milyon asgari ücretlinin açlık sınırının altında yaşamasına, işsizliğe, eğitimsizliğe, ekonomik krize çözüm olmadı.


Ø  Türkiye'nin son 5 yılda 400 milyar dolar borçlandığını belirten ekonomistler, borçların ancak üreterek ödenebileceğini belirtiyorlar. Ekonomide bu kötü gidişatı gören hükümet yeni kaynak arayışlarına girdi. Bunun için de” Türkiye Varlık Fonu”kuruldu. Türkiye'nin geride kalan önemli kamu kuruluşları da teminat gösterilmek üzere bu fona devredildi.

 

TOPLAM SATIŞ BEDELİ 60,9 MİLYAR DOLAR OLDU!


Gazete haberlerinde, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergesini yanıtlayan Bakan Ağbal, “101 kuruluşta bulunan kamu payları ile 10 liman, 90 elektrik santrali, 40 işletme, 11 otel/sosyal tesis, 3 bin 703 taşınmaz, 37 maden sahası, 3 gemi, 6 bin 808 kalem makine-teçhizat, 155 adet isim hakkı/marka ve araç muayene hizmetleri özelleştirilmiştir.Ayrıca, iki kuruluştaki kamu payları ile bir işletme, bin 230 taşınmaz, 95 gemi ve 102 kalem makine-teçhizat da toplam 1 milyar dolar bedelle kamu kurumlarına devredilmiştir” dedi.(Basından)

 

HEMDE VADELİ SATILMIŞLAR BUNLARI!


Bakan Ağbal, söz konusu dönemde toplam satış/devir uygulamalarının tutarının 60.9 milyar dolar olduğunu belirterek, bir bölümü vadeli satış biçiminde gerçekleştirilen bu uygulamalara ilişkin olarak, vade farkları dahil 58.4 milyar dolar tahsilat yapıldığını bildirdi.

 

CHP'li Gürer ise Cumhuriyet döneminden bu yana, ülkemizin neredeyse bütün kazanımlarının, AKP'nin özelleştirme politikası kapsamında satıldığını belirtti. SEKA'nın, TEKEL'in ve Sümerbank'ın özelleştirildikten sonra kapandı.(Basından)


ÇİFTÇİ DE ÇOK MAĞDUR OLDU!


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açtı. Nisan ayında yapılacak ihaleler için teminat tutarları da açıklandı “Şimdi de gözlerini şeker fabrikalarına diktiler. Bu fabrikalar özelleştikten sonra akıbetleri diğer fabrikalarda olduğu gibi kapanmak olacak. Binlerce işçi, on binlerce çiftçi mağdur edilecek. Bu satışlarda, görülmeyenler de var. Milyarlık hurdalar bedelsiz verildi. Özelleştirme sürecinde değersiz kılınan hurdaya çıkarılarak sıfırlananlar ile olan biten gün yüzüne çıktığında yaşananların ne kadar büyük boyutlu olduğu daha açık görülecek.”(Basından)

 

ÇOK STRATEJİK KURULUŞLARDA SATILDI!


Kamunun elindeki kurum ve kuruluşların büyük bir kısmı, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne kadar özelleştirildi. Bu kuruluşların arasında Türk Telekom, TEDAŞ ve PETKİM gibi çok stratejik öneme sahip kuruluşlar da bulunuyor.


Cumhuriyet döneminde temelleri atılan ve Anadolu'nun kalkınmasında önemli bir yere sahip olan TEKEL ve SEKA gibi kuruluşlar da özelleştirildikten sonra da kapatıldı. Benzer bir durumun, özelleştirilmesi gündemde olan şeker fabrikalarının da başına gelmesi bekleniyor.CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'a 15 yıllık AKP iktidarında yapılan özelleştirmeleri sordu. Yıldırım’a yöneltilen soruyu,  Maliye Bakanı Naci Ağbal yanıt verdi. Ağbal'ın verdiği bilgiye göre son 15 yılda, 10 liman, 81 santral, 40 işletme, 3 bin 483 taşınmaz, 3 gemi ve 36 maden sahası satıldı. Bu satıştan da toplan 60 milyar dolar gelir elde edildi.AKP iktidarı Türkiye'nin en değerli varlıklarını tek tek sattı. Türkiye'nin en büyük ve önemli kuruluşları, devletten alınarak özel sektöre devredildi. Bir bakıma stratejik birçok kurum devlet eliyle peşkeş çekildi. 15 yıllık iktidar boyunca yapılan özelleştirmeyi de Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı.(Basından)

 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'a, 15 yıllık AKP iktidarı döneminde yapılan özelleştirmeleri sordu. Önergeye yanıtı Naci Ağbal verdi. Ağbal'ın verdiği bilgiye göre son 15 yılda, 10 liman, 81 santral, 40 işletme, 3 bin 483 taşınmaz, 3 gemi ve 36 maden sahası satıldı. Aralarında devlet kasasına yıllarca önemli gelir getiren kuruluşların da bulunduğu tesis ve kurumların satışından, toplam 60 milyar dolar gelir sağlandı. Ancak cumhuriyetin kuruluşuna da tanıklık eden ve para basan birçok kurum ve tesis, artık Hazine'ye gelir getirme vasfını kaybetti.

 

EN GÖZDE KURULUŞLAR DA ÖLDÜ FİYATINA GİTTİ!


Son 15 yıldaki özelleştirmeler içerisinde en gözde kurumlar enerji sektöründe yer aldı. 2005'te TÜRK TELEKOM'un yüzde 55'i Arap sermayesi Ojer Telekom'a, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'i 4,1 milyar dolara İngiliz Shell- Koç ortaklığına satıldı. 2006'da PETKİM'in yüzde 51'i 2 milyar dolara Azer Socar'a, TEKEL'in 6 adet sigara fabrikası 1,7 milyar dolara Hollanda merkezli British&AmericanTobacco'ya satıldı. TEKEL'in içki bölümünü 2003'te alan yerli Mey, 3 yıl sonra aldığı fiyatın 2,5 katına hisseleri ABD'li fon TPG'ye devretti. Fon 5 yıl sonra Mey'i özelleştirdiği fiyatın yaklaşık 10 katı fiyata İngiliz Diageo şirketine sattı.


TÜPRAŞ ve Petkim gibi hem kâr eden hem de ülke açısından stratejik öneme sahip kuruluşlar toplamda 6.2 milyar dolara elden çıkarıldı. Özelleştirmelerin üzerinden geçen 10 yıllık süre içerisinde her iki kurum da yüksek kârlara ulaşarak değerlerini katladı. Ancak devlet stratejik öneme sahip bu şirketlerde kontrolü kaybetti. Kamuda büyük enerji şirketleri kalmayınca, AKP gözünü barajlara çevirdi. Son 2 yıldaki özelleştirmelerde en çok barajlar öne çıktı. Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) barajları, tek tek satılmaya başlandı. Son 2 yılda EÜAŞ'ın elindeki 20'den fazla baraj yaklaşık 1.9 milyar dolara satıldı.TÜPRAŞ'ın yüzde 14,76'sı, THY'nin yüzde 26'sı, PETKİM'in yüzde 25'i, Halk Bankası'nın yüzde 17'si, Telekom'un yüzde 9'u borsada yabancı yatırımcılara satıldı. Ayrıca AKP hükümeti döneminde kamunun sahip olduğu limanlar, elektrik dağıtım şirketleri, araç muayene istasyonları ve fabrikalar özelleştirme ihaleleri yoluyla yabancıların eline geçti. Öte yandan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu da el konulan bankaların sahiplerine ait şirketleri de yabancı yatırımcılara sattı. TEL¬SİM'i İngilizler, Digiturk'ü ihalesiz Katarlılar alırken, Fon'un elindeki radyolar, fabrikalar vb. İşletmeler yabancı yatırımcıların oldu.

 

DİLLERDEN HİÇ DÜŞÜRÜLMEYEN MEGA PROJELER ÇOK BÜYÜK YÜK OLDU!


AKP hükümetleri gerçekleştirdikleri özelleştirmelerin yanı sıra kamuoyuna mega projeler olarak yansıttıkları birçok projeyi de kamunun tekelindeki işletme haklarını devrederek gerçekleştirdi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, otoyollar, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli bu projeler arasında en dikkat çekenleri oldu. Otoyollarda kamu tekeline son verilerek gelir paylaşımı yoluyla yapılan bu projeler aynı zamanda hem Hazine'nin hem de vatandaşların sırtına önemli bir yük bindi. CHP'li Akif Hamzaçebi, “Köprü ve otoyollar özelleştirilmeseydi maliyet daha düşük olurdu. 5,7 milyar dolarlık otoyol işletme hakkının devri yerine devlet borçlansaydı, maliyeti daha düşük olacaktı” şeklinde konuştu.(Basından)

 

MİLLİ PİYANGO ve AT YARIŞLARI İHALELERİ DE SIRADA BEKLİYOR!


Özelleştirme İdaresi'nin program dahilinde yaptığı özelleştirmeler devam ediyor. Geçen yıl ihaleye çıkarak satılan ancak, döviz kurlarında yaşanan oynaklık dolayısıyla ihale süreci tamamlanamayan Milli Piyango ihalesinin bu yıl yenilenmesi bekleniyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal,  “Şans oyunları alanında kamunun elinde bulunan iki tane oyun var. Biri Milli Piyango, diğeri at yarışları. Amacımız bu lisansları devretmek suretiyle bir varlık oluşturmak. İki şans oyununun özelleştirmesini bir paket olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” demişti.(Basından)

 

EN STRATEJİK KURULUŞLAR NİÇİN SATILDI?


Vatandaşın ödediği vergilerle yapılan dev kurumlar, sanayi tesisleri, limanlar, kamu binaları ve arsaları peş peşe satışa çıkartıldı.Kamuya ait varlıkların satışından 62 milyar dolar gelir elde edildi. Bu paranın bir kısmıyla İMF'ye olan 23,5 milyar dolarlık borç kapatıldı.


Özelleştirme gelirleri AK Parti iktidarında ciddi artış gösterdi. 1986-2002 döneminde toplam 8 Milyar dolar özelleştirme geliri elde edilirken, 2003-2015 döneminde bu tutar 61,8 Milyar Dolar'a erişti. Cumhuriyet tarihi boyunca elde edilen özelleştirme gelirlerinin yüzde 90'ı AK Parti döneminde elde edildi.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, son 15 yıl içinde özelleştirilen kamu kurumlarını açıkladı. Ağbal, özelleştirilen kuruluşlardan 58,4 milyar dolar tahsilat yapıldığını kaydetti. Bu miktardan 2,5 milyar dolarlık satış bedeli ise henüz devletin kasasına girmedi dedi.(Basından)Özelleştirmeler yoluyla Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşları satıldı. Çok stratejik öneme sahip çok sayıdaki kuruluşta uluslararası şirketler söz sahibi oldu.

 

BANKALARDA YABANCILARIN KONTROLÜNE GEÇTİ!


Son 13 yılda yabancı şirketler başta kamu kuruluşları olmak üzere, finanstan enerjiye, sağlıktan eğitime, perakendeden gıdaya kadar birçok sektörde ağırlığını artırdı. Bankacılık sektörünün yüzde 50'si, sigortacılık sektörünün yüzde 70'i yabancı şirketlerin kontrolüne geçti. İlaç pazarında hali hazırda 106 yabancı şirket var ve pazar payları yüzde 70 düzeyinde. Akaryakıt sektöründeki yabancıların payı yüzde 65, doğalgazda yüzde 15 olurken, 2008'de sıfır olan elektrik piyasasındaki yabancı sermaye payı, yapılan özelleştirmelerin ardından yüzde 20 seviyesine çıktı.(Basından)

 

80 yılda bu ülkede vatandaştan toplanmış713 milyar dolarlane yapılmışsa hepsi satıldı…


AK Parti’nin 16 yıllık döneminde Türk milletinden toplanan 2 trilyon 94 milyar dolar nereye gitti?

 

YETTİ GARİ, YETER DA!


Verin artık bize o eski dediğiniz Türkiye’yi…


2002 yılında %34,6ile geldiniz,“geldiğiniz gibi” de gidinartık,yetti gari, yeter da…

 

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde ve dünyada; bir tek insanın bile açlıktan ölmediği, hiçbir rengin eksik olmadığı güzel günlere…  (20.06.2018-Ankara, www.ckgrup.biz )

 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]