• 0

12 Mart 2018, 19:52 - Anasayfa // ULUSAL Haberi yazdır

İNCESOYLUER: 'TGF ANADOLU BASINININ GÜR SESİ'

İNCESOYLUER: 'TGF ANADOLU BASINININ GÜR SESİ'

Gazetelere yapılan resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde aranan "Borcu Yoktur" yazısının 1 Ocak 2019'a ertelenmesini ısrarla gündeme getirerek bu yönde karar alınmasını sağlayan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve TGF'yi kaleme alan Cemal İncesoyluer, "TGF Nereye Koşuyor" başlığıyla kaleme aldığı yazısında, "Yürekli çıkışlar, dik duruşlar ve Anadolu Basınının idam fermanına karşı 'hayır' diyecek bu ülkede TGF'den başka kurumsal bir yapı yok." ifadelerini kullandı. İşte, Cemal İncesoyluer'in o yazısı:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

TGF NEREYE KOŞUYOR?..


Koşuyor çünkü, gazetecilerin hakkını hukukunu savunacak başka bir kurum yok. Yürekli çıkışlar, dik duruşlar ve Anadolu Basınının idam fermanına karşı “hayır” diyecek bu ülkede TGF’den başka kurumsal bir yapı yok.

 

Koşuyor çünkü, Nimet Arzık’ın dediği gibi meseleyi “Dran dran” söyleyecek; siyaset ve bürokrat cephesinde ki derin sessizlik ve sağırlığı örseleyecek, kendinize gelin ne yapıyorsunuz cümlelerini kuracak bir başka örgüt yok.

 

Koşuyor çünkü, TGF merdiven altı derneklerin lejyoner kulluğu karşısında mücadele eden/edecek tek kuruluş olarak, yerel gazeteler ve yerel gazetecilerin tek adresi olarak sorumluluğunun bilincinde hareket ediyor.

 

TGF, ak ile karanın, yanlış ile doğrunun, gerçek ile halüsinasyonun tamda mihenk taşıdır. Koşuyor, koşacak… Susmuyor susmayacak. Ta ki, Anadolu Basını üzerine kurulan tezgahların bozulmasına, derin sessizliğin çığlıklar halinde gök kubbeyi sarsana kadar…

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), son iki haftadır Anadolu Basını üzerine oynanan oyunları deşifre eden açıklamalarla, Türkiye’nin gündeminde yer aldı. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu, önce BİK’i suçüstü yakalayarak, yerel gazeteler üzerine kurulan kumpas için bir mücadele başlattı.

 

TGF’de kongre kaybetmesi üzerine ayrılıp, önce federasyon kurup, ardından amip gibi bölüne parçalana federasyonları çoğaltıp konfederasyon kuran ekip ise, ne yazık ki Anadolu Basını ve yerel gazetelere kurulan bu tezgah karşısında susmayı bile başaramadılar. Tam aksine, belki de Türkiye’de

 

Anadolu Basını tarihinde bir ilk’e imza atarak, yerel gazetelerin aleyhine işletilen ilan kısıtlaması tezgahına“onay veren ve destekleyen” bir açıklama yaptılar.

 

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile Genel Sekreter İbrahim Erdoğan’ın konuyla ilgili ilk açıklamaları Tokat’ta gerçekleşti. Tokat Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği “Gazetecilik Eğitim Semineri” için gelen Genel Başkan Yılmaz Karaca, Türkiye gündemine bomba gibi düşen o mahut açıklamasını yaptı.

 

Başkan Karaca Tokat’ta yaptığı o ilk açıklamalarının peşinden, Nevşehir ve Kayseri’de de açıklamalarını sürdürdü. Karaca özetle şunları söyledi: “Hatırlanacağı gibi icra iflas Kanunu’nda yapılan değişikliklerin, torba yasayla birlikte yürürlüğe girmesi yerel basında infial yaratmıştı. Bizler de üst üste yaptığımız açıklamalarla, söz konusu değişikliklerin, yerel basını tamamen bitireceğine işaret etmiştik. Bugün geldiğimiz noktada, konunun siyasiler tarafından TBMM’ye taşınmasından büyük memnuniyet duyduk. Nitekim milletvekilleri yaptıkları konuşmalarla ve verdikleri soru önergeleriyle BİK uygulamalarının, özellikle yazılı basının sonunu hazırladığına vurgu yapmaları son derece isabetli olmuştur. Basın İlan Kurumu’nun, yerel basına darbe vuran yanlış kararlarının Meclis’e yansıması, adeta oksijen çadırındaki Anadolu basınını gelecek adına umutlandırmıştır.”

 

TGF ANADOLU BASINININ GÜR SESİ

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), mesleğimizin milli ve yerli kuruluşu olduğunu başından beri gösterirken; bu yapıdan ayrılıp kurdurulan örgütün üzerindeki şalda yavaş yavaş düşmektedir.  15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ darbe kalkışmasıyla birlikte tanık olduğumuz olaylarla, şimdi daha iyi anlaşılan taktiksel yapılanmalar, ne yazık ki gazeteciler içinde de yer almıştır.

 

Bu nevzuhur mesleki örgütlenmeler; milli ve yerlilikten uzak, ülkemizin beka sorunuyla ilgili meselelerde sessiz, yerel gazeteler üzerine kurulan tezgahlar karşısında da suskundur.  TGF Yönetimi ve bağlı Cemiyet Başkanları Afrin Harekatına destek vermek üzerine  Hassa Sınırında açıklamalar yaparken, söz konusu o yapı, bu konuda da derin seslik içinde kalmayı yeğledi. FET֒nün deşifre edilmiş taktiklerine baktığımızda; bütün bunların tanıdık olduğunu görüyoruz.

 

TGF, salt yanlışlıklar karşısında sesini yükseltip, eleştiren bir kurum değil. Doğrular karşısında da susmayan ve düşüncelerini kamuoyuyla derhal paylaşan bir kurumdur. Nitekim, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Kayseri’de yaptığı açıklamalarda hükümete ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’a da bir teşekkürü vardı.

 

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a da teşekkür eden Karaca, “Gazetelere yapılan resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde aranan ‘Borcu Yoktur’ yazısının, 1 Ocak 2019’a ertelenmesi, yerel basına derin nefes aldırmıştır. Söz konusu zorunluluk, Anadolu basınının elini kolunu bağlamış, bazı gazete kuruluşları kapısına kilit vurmuş, bazı basın işletmeleri de kapanma aşamasına gelmişti. Erteleme kararı, yerel basını rahatlatmış, gazete kuruluşlarına nefes aldırmıştır. Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a teşekkür ediyoruz. Şimdi ise üç yıldır onaylanmayan yüze 20’lik resmi ilan zammının Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz.” dedi.

 

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın peşpeşelenen açıklamaları üzerine, siyasilerde bunlara duyarsız kalmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, TGF Başkanı Karaca’nın açıklamalarına destek verdi. Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Sayın Ruhi Ersoy değindi. 2018 Bütçe Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada özellikle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bünyesinde çözülmesi gereken sorunları üzerine önemli bir konuşma yaptı.

 

İzmir Milletvekili Atilla Sertel  ile Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, yaptıkları konuşmalarda yerel gazetelerin kapanmayla karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. Atilla Sertel, “Basın İlan Kurumu, bugün, Anadolu'daki bütün gazeteleri zor duruma düşürmüştür. Basın İlan Kurumu, SSK'ye, SGK'ye, Maliyeye borcu olan bütün gazetelerin âdeta tahsilatçısı olarak görev görmektedir yani alınan ilanın bedelini yerinde kesmektedir ve gazetecilerin haklarını hukuklarını çiğnemiştir. Geçtiğimiz gün Başbakan Yardımcısı Sayın Bakan Hakan Çavuşoğlu'na söylemiştim. Üç yıldır Basın İlan Kurumu zam uygulaması yapmıyor demiştim. Üçüncü yılın sonunda bir yüzde 20 zam geldi, o da Bakanlar Kurulunda bekliyor” şeklinde konuştu.

 

Bütün bunlara baktığımızda, Milli Mücadele dönemimizde de çok önemli görevler üstlenmiş Anadolu Basını üzerinde süfli emelleri olanlar, ne yazık ki FET֒nün deşifre olan taktiksel numaralarına benzer fiillere imza atıyorlar. Bu yanlışlardan mutlaka dönülmelidir.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : TGF, Tokat, Anadolu,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ULUSAL Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]