• 0

08 Mart 2018, 09:09 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Eroğlu: 'Kadınlarımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz'

Eroğlu: 'Kadınlarımızın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımlayan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediye olarak kadınlara yönelik çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Eroğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

"Kendilerine çok şey borçlu olduğumuz, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Modern, demokratik, ileri bir toplum ve güçlü bir ekonomi olma hedefinin; kadın-erkek tüm bireylerin bu yolda ortak sorumluluk alması, toplumun tüm unsurlarının gelişme sürecinde aktif rol oynamasını gerektiren zorlu bir hedeftir. Tokat Belediyesi olarak bizler, 2015 ve 2016 yıllarında 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde hanım kardeşlerimize yönelik Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerimizi hayata geçirdik. Bu yıl da Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizi hanımlarımız için açıyoruz. Kadınlarımızın her daim yanındayız. Eğitimden Sanata, spordan kültüre hayatın her alanında onların yanlarında olmaya devam edeceğiz.

 

Tüm ülkelerin öncelikleri arasında yer alan kadın hakları konusunda, sadece yasal düzenlemelerle istenilen seviyeye ulaşabilmek mümkün değildir. Toplumda önemli bir zihniyet değişikliğini, alışkanlık haline gelmiş tutum ve davranışların farklılaştırılmasını, bu konuda tüm toplumun bilinçlendirilmesini esas alan bir yaklaşım gerekmektedir. Kadınlara sahip oldukları hakları öğreten, bu hakların demokratik yollarla talep edilmesini destekleyen, kadın-erkek eşitliğini tartışılacak bir konu olmaktan çıkarıp, toplumsal hayatın vazgeçilmez unsuru durumuna getiren modern bir eğitim anlayışı sorunun çözümünün anahtarıdır. Özellikle son 13 yılda kadınların güven ve bir birey olarak hak ettikleri değeri görmeleri, işe katılma oranının artması, siyasette de kadınların daha fazla yer alması için devletimiz büyük adımlar attı. 2002'de kadın siyasetçilerin oranı %5 bile değilken bugün bu rakam %15’in üzerine çıkmıştır.

 

Bu anlamda devletimiz başta olmak üzere, Türkiye'de kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat, spor ve iş dünyasında büyük başarılara imza atmış, ülkemizde ve yurt dışında adından saygıyla söz edilen kadınlarımızla hepimiz gurur duyuyoruz. Bu gurur tablosu, kadınlarımızın zorluklarla başa çıkabilme gücünün ve fırsat verildiğinde yapabileceklerinin en güzel örneğidir. Kadına büyük önem veren dinimizin, “Cennet anaların ayakları altındadır” müjdesini veren peygamber efendimizin takipçisiyiz. Peygamber efendimizin ilk yasakladığı kız çocuklarına yapılan vahşet olmuştur. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların, eşlerin, annelerin hor görüldüğü, insan sayılmadığı bir toplumda kadınları baş tacı etmiştir. Ben dinimizin ve insanlığımızın gerektirdiği gibi kız çocuklarımızdan itibaren tüm kadınlarımızın bizlere emanet olduğunu, güçlü ve sağlıklı bir toplum yapısı için kadınların değerinin iyi bilinmesi gerektiğini hatırlatarak, tüm kadınlarımızın gününü tebrik ediyorum."
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, 8 Mart, Belediye,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]