• 0

19 Şubat 2018, 06:09 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Eyüp Eroğlu: 'Şehirler Meydanlarıyla Anılır'

Eyüp Eroğlu: 'Şehirler Meydanlarıyla Anılır'

Tokat Meydan Projesi kapsamında 2. ve 3. Etapta temel atma töreninde bir konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarihin ortaya çıkartılarak turizme kazandırılacağını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Meydan Projesi kapsamında 2. ve 3. Etapta temel atma töreninde bir konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat'a ikinci bir meydan kazandırdıklarını belirterek, çalışmaların 2018 yılı Ekim ayında biteceğinin müjdesini verdi.

 

Eroğlu konuşmasında şunları kaydetti:

 

"YIKILAN OKULUN YERİNE YENİSİNİ YAPACAĞIZ"

 

"Bizim çalışma yaptığımız alanımız 25 bin metrekare. Meydan projesi 3 etaptan oluşan bir projeydi. Birinci etabını yaptık. Gaziosmanpaşa Lisemizin hemen yanında daha önceden pansiyon alanı olarak kullanılan alanın caddede bulunan dükkanlara ait olacak şekilde bir bina yapımıyla birinci etabı tamamladık. Dükkanları teslim ettik ve 2. 3. Etap çalışmalarının ihalesini yaptık. 3. etap alanı seyyar dükkanların ve Yeşilırmak ilkokulun bulunduğu 4 bin 200 metrekarelik alandı. Bu alanın alt kısmını 120 araç kapasiteli bir otopark haline getiriyoruz. Üzerine de herhangi bir bina yapmadan meydan haline getireceğiz ve bu alandaki tarihi mekanları ortaya çıkarmış olacağız. Buradaki okulumuzun yerine Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız protokol çerçevesinde Gülbahar Hatun Mahallesinde bir okul yapımı sözünü verdik.

 

"TURİZME HİZMET EDECEK"

 

Burası tarihte Gülbahar Hatun İmarethanesi diye adı geçen bir alan, 15'inci yüzyılda yapılan çok kıymetli bir alan. Hemen araksında tarihi Gülbahar Hatun Camisi (Meydan Camisi) var. Yine 14'üncü yüzyıla ait Çekenli camisi var, ötesinde 17'inci yüzyıldan Taşhan, onun yanında 13'üncü yüzyıldan Gök Medresemiz var ve 15'inci yüzyılda yapılan Pirhan var. Bunun gibi 16 tarihi yapıyı içerisine alan bir bölge burası. Burada 4 bin 200 metrekare oluşturacağımız meydan ve Taşhan ile Meydan Camisi arasında oluşturacağımız 5 bin metrekarelik ikinci bir meydanla toplamda 9 bin metrekarelik bir meydanı Tokat'a kazandırmış olacağız. Diğer taraftan da tarihi Meydan Camisi ile Taşhan'ın arası açılmış olacak. Bu anlamda Tokat'ın tarihine ve turizmine hizmet edeceğimiz bir çalışma olacak.

 

"TİCARET DEVAM EDECEK"

 

Diğer taraftan burası ticari anlamda şehrin can damarlarından bir tanesidir. Özellikle köylerimizden ilçelerimizden gelen misafirlerimizin devamlı alışveriş yaptığı bir yer. Burada ticareti bitirmemek adına yeni yapacağımız alanda ticaretlerini daha iyi ve modern şartlarda yapmalarını sağlayacağız. Tüm bunları yaparken tarihi yapıya uygun yapalım, çevreci bir şekilde gerçekleştirelim istedik ve yapacağımız dükkanları tek kat olmak üzere bir buçuk metreyi geçmeyecek şekilde planladık. 2018 yılı Ekim olarak bitiş tarihi koyduk.

 

Şehirler meydanlarıyla anılır. Meydanlar şehirlerin yaşadığı yerlerdir. Sadece bir tane meydana sahip olan Tokat'ımızı ikinci meydanına kavuşturmuş olacağız. İnşallah üçüncüsü, dördüncüsü de yapılacak. Tokat meydanlarıyla daha da güzel hale gelecek. Bunları yaparken 112 esnafımızla görüştük. Esnafımıza çok teşekkür ediyorum, her daim yanımızda oldular ve bu projenin ilerlemesine büyük katkı sağladılar. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, meydanımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]