• 0

03 Şubat 2018, 10:25 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'taki Mültecilere Türkçe Kursu Veriliyor

Tokat'taki Mültecilere Türkçe Kursu Veriliyor

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi'nde Tokat'taki mültecilere yönelik Türkçe Kursu devam ediyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'taki  mültecilerin kentteki yaşama entegresinin kolaylaştırılması amacıyla Tokat Belediyesi, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat İletişim Derneği tarafından hayata geçirilen “Ensar Kardeşliği Projesi” kapsamında Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde Türkçe okuma-yazma kursu açıldı.

 

Ayrıca Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından M.E.K.T.E.P. projesi (Mültecilerin Eğitime Kazandırılması Toplumsal Entegrasyonu Projesi) ile de Halk Eğitim Merkezi ve okullarda mültecilere yönelik kurs çalışmaları da  devam ediyor. Eğitimler yılsonuna kadar öğrencileri ve anneleri kapsayacak şekilde devam edecek.

 

Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Türkçe kursuna ziyarette bulunan Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Tokat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Turan Erdoğan proje ile ilgili bilgiler verdiler. Temel amacın tüm çocukları bulundukları yaş grubu, eğitim seviyesi itibari ile eğitime katmak olduğunu belirten Yazıcı, "İlimizde misafir olan mülteci öğrencilerimiz anneleri burada eğitim görüyorlar. Belediye Başkanlığımızın temin ettiği ortamda hem çocuklar kreş hizmetinden yararlanıyor, hem de anneleri Türkçe öğreniyorlar. Bu kapsamda proje, Milli Eğitim Müdürlüğünün diğer okul ve kurumlarında Halk Eğitim Merkezi çalışmalarında da yürüyor." dedi.

 

Çocuklara verilen eğitimin yanında annelere verilen eğitiminde çok önemli olduğunu belirten Yazıcı, "Eğitim boyutu aslında onların Tokat’ta ki yaşama entegresini de çok kolaylaştırıyor. Bu çerçeveden baktığımız zaman ailenin ve çocuğun birlikte eğitim alması, çocuklarımızın okullarda daha başarılı olmalarını temin edecek. Buradaki öğrencilerimiz gerçekten iyi bir şekilde yetişirlerse yarın ülkemizin önemli değerleri haline gelecekler. Bu ülkede yetişen her birey her insan, aynı şekilde bu ülkenin yarınlarda ki umudu. Bu noktada ilimizde misafir olan öğrencilerimiz de yarın için yine bu şehrin beraber yaşayacağı bu şehre değer üreteceği insanlardan biri olacak. Yılsonuna kadar da bütün öğrencilerimizin annelerinin çocuklarımızın Türkçe eğitimlerini, aynı zamanda kendi yerel değerleri ile beraber ülkemizin genel manevi ve milli değerlerini de belli ölçü içerisinde onlara tanıtmaya çalışacağız. Burada ki yaşamlarını kolaylaştırıp uyumlarını artıracağız temel amacımız bu." ifadelerini kullandı.

Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]