• 0

31 Ocak 2018, 10:57 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Kadim Durmaz'dan Çekerek Irmağı Manifestosu

Kadim Durmaz'dan Çekerek Irmağı Manifestosu

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na  soru önergesi verdi. Durmaz soru önergesinde, "Çekerek ırmağı aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge halkının su kaynağıdır. Tarım ve hayvancılığın devam etmesinin ana kaynağı ırmak suyudur. Bu projelerin yapımı başlandığı günden beri bölgede çok sayıda ağaç yok edilmiş, doğal ve tarihi yapı tahribe uğramıştır." görüşünü savundu.

 

Kadim Durmaz'ın Çekerek ırmağı üzerine yapılacak olan 8 HES ile ilgili Başbakan Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi şu şekilde oldu:

 

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

"Tokat’ımızın en güzel ovalarından, tarihi ve doğal güzellikleriyle ve ünlü çekerek ırmağını üzerinde yapımı devam eden 8 ayrı HES projesi bulunmaktadır. Çekerek ırmağı aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge halkının su kaynağıdır. Tarım ve hayvancılığın devam etmesinin ana kaynağı ırmak suyudur.

 

Bu projelerin yapımı başlandığı günden beri bölgede çok sayıda ağaç yok edilmiş, doğal ve tarihi yapı tahribe uğramıştır.

 

Bu bağlamda;

 

1- Çekerek ırmağı üzerinde bulunan köylerde,  kamulaştırma olmamasına rağmen köylünün arazisindeki ağaçların kesildiği doğru mudur? Bu konuda bir denetim yapılmış mıdır? 

 

2- Bölgede Kayıp Roma Kenti bulunduğunu biliyor musunuz?

 

3- Kayıp kent için acil kazı çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bölgedeki HES çalışmalarını durdurmayı düşünüyor musunuz?

 

4-Çekerek ırmağı üzerindeki HES projelerinin devam etmesiyle bölgede tarım ve hayvancılık yapılamayacaktır. Bölge halkının geçimini nasıl sağlayacağı konusunda bir ön görünüz var mıdır?

 

5-Tarım ve hayvancılığı bitirecek, bölgenin tarihi ve doğal yapısını bozacak projelere ÇED olumlu raporu verilmesinin nedeni nedir?

 

6- HES projeleri bölgede yaşayan halkın özel yaşam alanlarını da yok etmektedir. HES projeleriyle kaldırılacak olan mesire yerleri ve piknik alanları hangileridir?

 

7-Bölgede acele kamulaştırma yapılmasının nedeni nedir?

 

8-Çekerek ırmağı; önemli bir sit alanı, halkın geçimini sağladığı tarım arazisi ve bölge halkının sosyal yaşam alanı olması özelliğiyle HES projelerine uygun değildir. Buna rağmen ÇED olumlu raporu çıkmasının nedeni nedir? ÇED raporları düzenlenirken yeterli ön inceleme yapıldığını düşünüyor musunuz?

 

9-ÇED raporlarının iptaline dair davalar sonuçlanana kadar projeleri durdurmayı düşünüyor musunuz?

 

10- Bölgede birçok ağaç kesilmiş ve doğal yapı tahrip edilmişken, 2017 Haziran ayında proje değişikliği yapılmasının nedeni nedir?"

Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, TBMM, KadimDurmaz,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]