• 0

29 Ocak 2018, 23:02 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'tan Türkiye'ye Açılan Pencere: Tokat Seyahat

Tokat'tan Türkiye'ye Açılan Pencere: Tokat Seyahat

Tokat Seyahat Genel Koordinatörü Hakan Sarıcanoğlu, "Yüzde 20 büyüdük, 545 bin yolcu taşıdık. 2018'i hizmette kalite yılı ilan ettik." dedi...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

1985 yılında şehirlerarası yolcu taşımacılığı alanında hizmet vermeye başlayan Tokat Seyahat, sektörde 32 yılını geride bırakırken hedeflerini büyütmeye devam ediyor.

 

2016 yılında 36 araçlık tamamı Özmal Mercedes-Benz marka otobüslerden oluşan filo ile 420 bin civarında yolcu taşıyan Tokat Seyahat, 2017’de bunu 545 bin seviyesine taşıdı. 2018 yılı için hedeflerinin 650 bin civarında yolcu taşımak olduğunu belirten Genel Koordinatör Hakan Sarıcanoğlu, sektörde yaşanan bütün zorluklara rağmen yolcu sayısında büyüme elde etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

"Taşıma Dünyası" haber sitesine konuşan Sarıcanoğlu, "2018’i hizmette kalite yılı olarak ilan ettiklerini, işini en iyi yapanların ayakta kalma döneminin başladığına dikkat çekerek, "Bu anlayış ile eğitim seferberliği başlattık ve bu yılın ilk eğitimini gerçekleştirdik. İlk etapta 90 araç kaptanı, 40 araçiçi servis görevlisi ve çekirdek kadro ile 15 dış acente eğitim aldı. Katılımcılar müşteri memnuniyeti, ekip ruhu, güvenli sürüş, ilk yardım, problem çözme teknikleri, sağlıklı beslenme başlıkları altında eğitimler aldılar. Ayrıca kaptanlara özel dijital takoğraf eğitimi de verildi. Bu eğitimleri yılda iki kez düzenliyoruz. Sezon öncesinde de 60 acente ve 200’e yakın bilet satış noktası, sağlık görevlileri ve iş güvenliği birimi de eğitim süreçlerine katılacak." diye konuştu.

 

Tokat Seyahat Genel Koordinatörü Hakan Sarıcanoğlu açıklamalarında şunları kaydetti:

 

"650 BİN YOLCU TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ"

 

"2016’da 420 bin yolcu taşıdık. 2017’de bütün zorluklara rağmen yüzde 20 civarında büyüme elde etmeyi başardık. 2018 yılına yönelik bir değerlendirme yapmak, yaşanan süreçleri de gördüğümüzde çok zor ama yine de Tokat Seyahat olarak 2017’nin üzerinde bir büyüme elde etmeyi ve 650 bin civarında bir yolcu taşımayı hedefliyoruz. Yaz sezonunun uzun olması, Ramazan ayının sezona etkisinin artık kalmaması ile eğer çok büyük bir olumsuzluk olmazsa toplam seyahat süreçlerinde artış bekliyoruz.

 

"YENİ HATLAR AÇTIK"

 

Sivas, Kayseri, Niğde, Adana, Ceyhan, İskenderun ve Hatay seferlerimizle hizmet ağımız büyümeye devam ediyor. Yaz sezonu öncesinde yeni hat planlarımız da var. Ayrıca İstanbul’da yolcularımıza daha iyi hizmet verebilmek adına Dudullu’daki noktamızı Sultanbeyli’ye taşıdık.

 

 

"MALİYETLERİ BİLET FİYATLARINA YANSITAMIYORUZ"

 

Amortisman yükü uçak ve hızlı trenin sektörümüze getirdiği olumsuzlukların da önüne geçti. Yolcu sayısının oranı ile karlılık aynı seviyede değil maalesef. Maliyetleri bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz. Havayolu taşımacıları koltuk diz mesafesi genişliğine göre bilet ücretlerinde farklılığa giderken, biz sunduğumuz hiçbir konfora yönelik ücret tarifesi oluşturamıyoruz. Sektör buna bir çözüm bulabilirse karlılığı da yolcu sayısı ile birlikte artacaktır.

 

"ARTIK VERİLERLE ÇALIŞIYORUZ"

 

Bizim tercihimiz uzun süredir özmal otobüslerle çalışma yönünde. Kalite standardını bir seviyede sağlama zorunluluğu bu anlayışın en önemli nedeni. Bir özmala 3 kiralık düzenlemesi büyük filo sahibi firmalara yeni hat açmada belirli imkanlar sağlayabilir. Bu firmalar yeni hatlarla rekabeti büyütebilirler. Ancak büyük firmaların yeni hat açılımları da onlara bekledikleri yolcu talebini getirmeyebiliyor. Yolcular, ilk anda yeni firmaya farklı bir beklenti ile de gitse de daha sonra bölge firmalarının da aynı kalitede olduğunu görüp dönüyor. Anadolu firmaları da eğitime yatırım yapıyor. Bir yolcunun tekrar sizden bilet alabilmesi ancak personelinizin onunla kurduğu iletişimle mümkün. Artık peron arabası, yüksek araba, çok yakışıklı araba denmiyor. Araç 2+1 mi 2+2 mi deniliyor. Aracın yanı sıra personeline yatırım yapmayan yolcu sayısını arttıramaz. Artık verilerle çalışıyoruz. Otobüsün içine bakıp 30-40 yolcu var demiyoruz. Eskişehir yolunda 1680 yolcu taşımışız, 1800 yolcu getirmişiz. Aradaki 120 kişi nerede. Ölçemediğiniz işi bilmiyorsunuz, bilmediğiniz işi de ölçemiyorsunuz. İşimizi artık profesyonel yapmak zorundayız. Matematiksel sonuçlar bizi doğru sonuçlara götürür.

 

"KAPTANLARIMIZIN ÇALIŞMA SAATLERİNE DİKKAT EDİYORUZ"

 

Araç içi ve dışı kayıt zorunluluğu ile ilgili araştırmalarımızı yapıyoruz. Yolcuyu kamera ile izlemenin hukuki tarafına da bakıyoruz. Kokpit dediğimiz ön taraf ile bagaj kısmını kamera ile izlemek doğru olabilir, bunu araştıracağız. Ön kısma muhakkak kamera taktıracağız. U-ETDS denetim ve takip sistemine yönelik 10 aydır çalışmalar yürütüyoruz. Kaptanlarımızın verimliliklerini ve yedikleri cezaları veriler ışığında izliyoruz. Çalışma saatlerine dikkat ediyoruz. Uçak kaptanları gibi araç sürüş sürelerini ve hatasızlıklarını veriler halinde ortaya çıkarıyoruz. Karlılığın düştüğü bu ortamda, cezaların bize yüklediği maliyeti de düşürmek istiyoruz. İyi kaptan bulma sorunu henüz yaşamadık ama önümüzdeki süreçte bu sorunun büyüyeceğini düşünüyoruz."

 

Öte yandan şehirlerarası yolcu taşımacılığı alanı dışında A Grubu Seyahat Acentesi ile uçak bileti, tatil paketi turları düzenlediklerini anlatan Hakan Sarıcanoğlu, "D2 belgesi ile turizm taşımacılığı alanında faaliyet gösteriyoruz. Burada da müşterilerimize en iyi hizmeti sunma gayreti içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.tokat seyahat ile ilgili görsel sonucu


tokat seyahat ile ilgili görsel sonucu
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]