• 0

09 Kasım 2023, 11:32 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Sığır tuberkülozu ve sığır brucella hastalıklarına dikkat çekildi

Sığır tuberkülozu ve sığır brucella hastalıklarına dikkat çekildi

Tokat Tarım İl Müdürlüğü ülkede sıkça görülen sığır tuberkülozu ve sığır brucella hastalıklarıyla etkin mücadele için çalışmalarına devam ediyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Tarım İl Müdürlüğü ülkede sıkça görülen sığır tuberkülozu ve sığır brucella hastalıklarıyla etkin mücadele için çalışmalarına devam ediyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Tarım Müdürü Orhan Şahin şunları kaydetti:

"İlimiz genelinde 3 adet Hastalıktan Ari İşletmemiz bulunmaktadır. Bu işletmelerde ve yeni müracaat edecek işletmelerde hastalıktan arilik çalışması kapsamında, büyükbaş hayvanlara Tüberkülün testi (Çift İntradermal) ve Brucella testi için kan alımı yapılmaktadır ve bu testler rutin olarak yılda bir kez mevzuat çerçevesinde tekrarlanmaktadır. Brucella amaçlı alınan kan numunelerimiz Samsun Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğüne gönderilmekte ve oradan sonuçlar gelmektedir. Her iki testte de hastalık tespit edilmezse işletmeye -Hastalıktan Ari Sertifikası- düzenlenmektedir. Hastalıktan ari işletmelerimiz ürettikleri sütleri gerekli yer ve ekipmanları sağladıktan sonra çiğ süt olarak tüketime arz etmektedir. 2023 yılı içerisinde şu ana kadar 2 işletmemizin test işlemleri bitmiş ve toplamda 584 hayvanın testleri ve kan alım işlemleri gerçekleştirilmiştir. 2023 yılı bitmeden diğer işletmemizde de işlemlerimiz tamamlanacaktır. Hastalıktan Ari İşletmelere 2022 yılında hayvan başına 600 TL destekleme verilmiştir. Bu rakam 2023 yılı içinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 1200 TL olarak belirlenmiştir. 2022 yılında toplam 646 hayvana Tüberkülün testi uygulaması ve kan alımı işlemi gerçekleşmiş olup 387.600 TL destekleme verilmiştir. Hastalıktan Ari İşletme sayımızı artırmak ve daha güvenli süt ve süt ürünleri üretmek için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir."
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]