• 0

08 Haziran 2023, 16:28 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tarım İl Müdürlüğü'nden bayram öncesi vatandaşlara uyarı

Tarım İl Müdürlüğü'nden bayram öncesi vatandaşlara uyarı

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yaklaşan Kurban Bayramı dolaysıyla önemli açıklamalar yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yaklaşan Kurban Bayramı dolaysıyla, hem yetiştiricilere hem de kurban keserek dini vazifesini yerine getirecek vatandaşlara yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Tarım İl Müdürü Orhan Şahin açıklamalarında şunları kaydetti:

 

“Tokat ili hayvan potansiyeli açısından bölgemizin en büyük hayvancılık merkezlerinden biridir. İlimizde her yıl yaklaşık binin  üzerinde yetiştiricimiz Kurban bayramı dolaysıyla büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvan besisi yapmaktadır.2022 yılında İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Bursa ve 12 farklı İl'e 7.878 Büyükbaş, 5.877 Küçükbaş hayvan sevki yapılmıştır. Söz konusu kurbanlık hayvanların ilimiz ekonomisine katkısı yaklaşık 593 milyon Türk Lirasıdır. Kurbanlık olarak Tokat dışına götürülecek hayvanların sağlık muayeneleri ve gerekli aşılamalarına, İl /İlçe Müdürlüklerimizde görevli 94 Veteriner Hekim ve sağlık personelimizce kurban bayramından 2 ay öncesinden başlanmakta ve sevk belgesinin düzenlendiği güne kadar aralıksız devam etmektedir.

 

İstanbul ilinin Avrupa yakasına ve Trakya bölgesine kurbanlık sevk edilecek hayvanlar zorunlu aşılara ilave olarak sevk tarihinden 2 ay önce geçmişte Şap hastalığı geçirip geçirmediği yönünden incelenmek üzere kan örnekleri alınıp bakanlığımız Ankara Şap Enstitüsü Müdürlüğünde analiz edilmektedir. Kan test sonuçları uygun çıkan hayvanlar sevk edilmeden en az bir ay süreyle ayrı bir ahırda karantinada tutulmakta ve uygun bulunanlar sevk edilmektedir. Bu kapsamda il genelinde 3798 Büyükbaş, 3369 Küçükbaş hayvan olmak üzere Toplam 7167 hayvandan kan serumları alınarak enstitüye gönderilmiştir. Sonuçlar beklenmektedir. Kurbanlık olarak satın alınacak hayvanların kulağında mutlaka küpe olmalı, büyükbaş hayvanlarda hayvan pasaportu, il dışından getirilen hayvanlarda Veteriner Sağlık Raporu, Küçükbaş hayvanlarda Hayvan Nakil Belgesi ve İl Dışından getirilen hayvanlarda Veteriner Sağlık Raporu olması gerekmektedir.

 

Bu belgelerin mutlaka satıcılardan istenip kontrol edilmesi gerekmektedir.  Hayvanların yaş, cinsiyet, ırk ve tür bilgileri Bakanlığımızın hazırladığı 'https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/" web sayfası üzerinden veya mobil telefonlardan HAYSAG, TÜRKVET, TARIM CEBİMDE isimli uygulamalar cep telefonlarına indirilip hayvanların kulak küpeleri cep telefonuna okutularak ücretsiz sorgulanabilmektedir. 2023 Yılı Trakya Sevklerinde ilimiz ve ülke genelinde aşağıdaki hususlara önem verilecektir. Hayvan sevkleri 2020/06 Sayılı Genelgeye göre yapılacak ve kesinlikle taviz verilmeyecek. Sat 2 tipinde aşı yapılmamış hiçbir hayvana sevk verilmeyecektir. Kolluk kuvvetleri, STK' lar gibi yardımcı olabilecek kurum ve birimler ile ortak şekilde denetim ve kontroller sıkı şekilde yapılacak. Aşılamanın belirlenen hedefe ulaşması için kalan yerler en kısa sürede aşılanacak .(İlimizde aşılama çalışması tamamlanmıştır.) Hastalık kontrolü ve sevkler konusunda bilgilendirme,  toplantı veya eğitimler düzenlenecek. Yol kontrollerine ağırlık verilecek.”
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]