• 0

19 Mayıs 2023, 10:41 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

TOGÜ 7 sebze türü ve 22 çeşitte 300 bin fide yetiştirdi

TOGÜ 7 sebze türü ve 22 çeşitte 300 bin fide yetiştirdi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından 13'ücüsü düzenlenen 'Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni' gerçekleştirildi. Yapılan açıklamalarda üniversite tarafından 7 sebze türüne ait 22 çeşitte 300.000 adet fidenin yetiştirilerek çiftçilere dağıtıldığı belirtildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Törende konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem Cangi, “Bölgemize İl dışından gelen sebze fidelerinde yaptığımız hastalık testleri sonrasında satışa sunulan sağlıklı fide oranında büyük artışlar olmuştur. 2023 yılı için İl Özel İdare bütçesinden Üniversitemize bu projeler için 500 bin TL tahsis edilmiştir. Projelerde bitkisel ve hayvansal üretim yanında eğitim ve peyzaj konulu 13 proje ve 50 uzman yer almaktadır” dedi.

 

TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz ise konuşmasında, “Üniversitelerde üretilen bilginin pratiğe aktarıldığında ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunduğundan söz ederken ”Tüplü Asma Fidanı üretimi gibi projeler üniversite kamu işbirliğinin en güzel örneklerinden birisidir. İlimiz Türkiye'de salamuralık asma yaprak üretim merkezlerinin başında gelmektedir. Bu yıl proje kapsamında yaklaşık 10.000 adet asma fidanı üretilmiştir. 2023 yılında yine bu işbirliği sayesinde 7 sebze türüne ait 22 çeşitte 300.000 adet fide yetiştirilmiş ve yerel üreticilere ulaştırılmıştır.” ifadelerini kullandı. 

Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere asma fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]