• 0

21 Ocak 2023, 16:44 - Anasayfa // ULUSAL Haberi yazdır

Milli Sol Lideri Hüseyin Alpay'dan esnaflar için EYT çağrısı

Milli Sol Lideri Hüseyin Alpay'dan esnaflar için EYT çağrısı

Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Hüseyin Alpay önümüzdeki hafta TBMM'ye gelmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası'nın içerisinde mutlaka esnaflar lehine düzenleme olması gerektiğini açıkladı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Hüseyin Alpay önümüzdeki hafta TBMM’ye gelmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası’nın içerisinde mutlaka esnaflar lehine düzenleme olması gerektiğini söyledi.

 

Milliyetçi Sol Parti’nin esnafların EYT konusundaki mağduriyetlerini haftalardır gündemde tuttuğunu belirten Genel Başkan Alpay, başta ana muhalefet partisi olmak üzere parlamentodaki partilerin bu konudaki suskunluklarına bir anlam veremediklerini bildirdi. Milli Sol lideri Alpay parlamentoya çağrıda bulunarak, esnaf ve sanatkârların da SSK’lılar gibi 5 bin gün ile emekli olmalarının sağlanmasını istediklerini ifade etti.

 

Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Hüseyin Alpay şunları kaydetti:

 

“Prim gün sayılarındaki farklılık Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı”

 

“SSK'lılar 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan sigortalı emekli oluyor, yine aynı şekilde kadınlar da yararlanıyor ama esnaf ve sanatkâr olduğu zaman 9 bin gün şartı aranıyor. Ayrım yapılmadan sosyal devlet ilkelerine göre aynı haktan esnaf da yararlanmalı. İşçiler 5 bin prim günü ile emekli olabilecekken, esnaf ve sanatkârlar 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Bu prim gün sayılarındaki farklılık Anayasamızın eşitlik ilkesine de aykırıdır. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık mutlaka ortadan kaldırılmadır.”


Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ULUSAL Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]