• 0

08 Aralık 2017, 08:42 - Anasayfa // HÜSEYİN ALPAY Haberi yazdır

Alpay'dan Kudüs Tepkisi: Kınıyoruz

Alpay'dan Kudüs Tepkisi: Kınıyoruz

DSP Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını değerlendirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını değerlendiren DSP Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, "Bu kararı kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz." dedi. Atatürk'ün 27 Ağustos 1937 tarihinde “Filistin’e el sürülemez, Kemal Paşa Avrupa’ya ihtar ediyor” başlığı ile  Bombay Chronicle Gazetesi'nde yer alan "Cedlerimizin, Selahaddin’in idaresi altında, uğrunda Hıristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun altında bulunmasına müsaade etmeyeceğiz" sözlerini anımsatan Alpay, İslam dünyasının birliktelikle hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

 

"Talihsiz bir karar"

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı üzerine kamuoyu tepkileri zirveye taşındı. Siyasiler peş peşe açıklamalar yaparak olaya tepki gösterirken,  bir tepki de DSP Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay'dan geldi. Alpay yaptığı yazılı açıklamada Trump'ın kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm anlayışına indirilmiş ağır bir darbe olarak tarihe geçmiştir. O bölgede o kadar çok sorun varken, ABD'nin kendi iç politikasındaki sorunlarını aşmak amacıyla alınan bu  yanlış kararın, bölgede ve dünyada tansiyonu arttırması kaçınılmazdır." ifadelerini kullandı.

 

Başkan Alpay açıklamasında alınan bu tek taraflı kararın hiçbir koşulda tanınmayacağına işaret ederek, başkenti Doğu Kudüs olacak 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin İsrail ile barış içerisinde yaşayacağı koşulların oluşturulması gerektiğini söyledi.

 

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay açıklamasında Mustafa Kemal Atatürk'ün 1937 yılında Bombay Chronicle Gazetesi 'ne verdiği mülakattaki sözlerini de hatırlattı.

 

"İslam dünyası birliktelikle hareket etmeli"

 

Atatürk'ün “İslamiyet'in mukaddes yerlerinin Musevilerin ve Hıristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki; buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla itham edildik. Fakat bu ithamlara rağmen Peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin’in idaresi altında, uğrunda Hıristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında (altında) bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bugün, Allahın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam aleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur." sözünün bugün için de geçerli olduğunu kaydeden Alpay, İslam dünyasının bu karar karşısında birliktelikle hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


http://tokatarayisgazetesi.com/upload/resimler/haber/h%C3%BCseyinalpay_gazeteci_yazar.jpg
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HÜSEYİN ALPAY Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]