• 0

05 Aralık 2017, 07:59 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Eroğlu: 'Bize Sığınanlara Kucak Açmak Kültürümüzün Gereği'

Eroğlu: 'Bize Sığınanlara Kucak Açmak Kültürümüzün Gereği'

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Afganistan'da Taliban'dan kaçarak Türkiye'ye sığınan Kandaharlı Rezwan Heidarı ve ailesini evinde ziyaret etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Rezwan Heidarı’yı Başkan Eroğlu ile tanıştıran mahalle sakini Mehmet Türkmen, "Taliban, gençleri, erkekleri, hepsini, ‘Gelin bizimle beraber savaşın’ diye esir almış, tehdit etmişler. Ondan dolayı mecbur kalmışlar. Bize katılmazsanız bu aldıklarımızı öldüreceğiz diye tehdit etmişler. Bunlar da can havliyle kaçmışlar. Kişi başı bin dolar insan kaçakçılarına para vermişler. Pakistan üzerinden İran, İran’dan da Türkiye’ye giriş yapmışlar. Uluslararası Korunma başvurularını yaparak Tokat’a gelmişler. Göç İdaresi İl Müdürlüğü ile irtibata geçilerek, Türkiye’de ikamet etmesi hususunda gerekli görüşmeler yapıldı." dedi.


Sığınana kucak açmanın kültürümüzde var olduğunun altını çizerek gereken her türlü imkânın onlar için sunulduğunu ve sunulmaya devam edileceğini dile getiren Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise ziyarette, "Bize sığınan çaresiz insanlara kucak açmak kültürümüzün, dinimizin gereği. Milyonlarca Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı ve birçok mazlum içinde bu ülke güvenli bir liman, sığınılacak bir kucak olmuştur.  Çaresiz insanlara kucak açmayı eleştiren zihniyetlerin bu ülkeye ne verebileceklerini de görmek gerekiyor. Elbette ki bize sığınan çaresiz insanlarla ekmeğimizi paylaşacağız, imkânlarımız ölçüsünde onlara destek olacağız. Dün olduk, bugün oluyoruz, yarında çaresize kucak açan olmaya devam edeceğiz. Rabbimiz bir topluluğu bizlerin eliyle değiştirmeyi murat ediyor. Allah (C.C.) bizlere bu fırsatı vermektedir. Gün, bu anı fırsata çevirme günüdür. Muhacir durumuna düşmüş olan kardeşlere Ensar olarak bu ruhu yaşatmak, hissederek tüm nesillere hissettirmek gerekir. Ne mutlu bu ruhu gören ve hissedebilenlere." ifadelerini kullandı.

Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Başkan, Eyüp, Eroğlu,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]