• 0

01 Aralık 2017, 08:12 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat İtfaiyesi'nden 'Baca Temizliği' Uyarısı

Tokat İtfaiyesi'nden  'Baca Temizliği' Uyarısı

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü kış mevsimi öncesi muhtemel çatı yangını, doğalgaz ve kömür zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla baca temizliği konusunda uyarıda bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında tehlikeli boyutlara ulaşıyor.

 

Lodos nedeniyle de her yıl onlarca kişi sobadan sızan karbon monoksit gazı ile zehirleniyor.

 

Yılda 2-3 kez temizlenmesi gerekiyor

 

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde 13 yıldır çalışan itfaiye çavuşu Duran Uyan, yılda 2-3 defa temizlenmesi gereken bacaların yılda bir defa veya hiç temizlenmemesi nedeniyle zehirlenme ve yangın olayları ile karşılaşıldığını söyledi. Doğalgaz kullanımında da kombi bacalarının içerisinde zamanla kuş yuva yapması gibi çeşitli nedenlerle tıkanması sonucu gaz zehirlenmeleri meydana geldiğini ifade eden Uyan, "Evlerin içerisinde bulunan doğalgaz menfezlerini vatandaş içeriye soğuk hava geliyor diye kapatıyor. Ama bu bizim kendi kendimize kurduğumuz bir tuzak. İçeriye oksijen girmediği için ocaklardan açığa çıkan çiğ gaz atılamadığı için zehirlenme meydana geliyor. Bu hadiselerle karşılaşılmaması içim menfezlerin kapatılmaması ve baca temizliğine dikkat edilmesini önemle rica ediyor. Sobalı evlerde yanan ateşin üzerine kömür atılarak yatılmasını istemiyoruz." diye konuştu.

 

Zehirlenme yavaş gerçekleştiğinden fark edilmiyor

 

Karbon monoksit gazının renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olması nedeni ile insanların zehirlendiğini fark etmesinin zor olduğunu belirten Uyan, "Örnek verecek olursak baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi insanın üzerine bir ağırlık çöker böyle bir durumla karşılaşıldığında bilin ki zehirleniyorsunuz. Havalar soğuk doğalgaz faturası fazla geliyor diye kapıyı pencereyi her tarafı kapattığımızda içeri oksijen girmediği için belli bir süre sonra yerimiz küçük ise zehirlenme olayları yaşanabiliyor. Yavaş yavaş zehirlenme gerçekleştiği için çoğu kişi bu durumu fark edemiyor. Kana karışan karbon monoksit gazı sonucu hayatını kaybediyor. Tokat'ta 10 ayda 34 karbon monoksit zehirlenmesi yaşandı. Bu tür hadiselerle karşılaşılmaması için vatandaşlarımızı gerekli önlemleri almaları için uyarıyoruz." dedi.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Kış, Baca, Temizliği,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]