• 0

21 Kasım 2017, 10:53 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Zile'de Çıkarılan Mermer Dünyada Marka Olacak

Zile'de Çıkarılan Mermer Dünyada Marka Olacak

Vali Dr. Ömer Toraman Zile'de bulunan mermer ocaklarında incelemede bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta özellikle Zile - Amasya arasında Kervansaray olarak bilinen bölgede, zengin hammadde rezervi ve aynı zamanda yüksek ekonomik potansiyel değeri olan bej mermeri bulunuyor.
 
Bölgede blok mermer üretimi yapan özel mermer ocaklarında incelemelerde bulunan Vali Toraman, yetkililerden bilgiler aldı.
 
Sektör temsilcileri ile yapılan toplantı sonucunda değerlendirmelerde bulunan Vali Toraman, son yıllarda mermer işletmeciliğinin üretim ve ihracatımızda önemli bir paya sahip olduğunu belirterek,  bölgemizde zengin ve kaliteli bir mermer rezervinin bulunmasından ve ayrıca burada faaliyet gösteren işletmelerimizin büyük bir kısmının ihracata dayalı üretim yapmalarından son derece memnuniyet duyduğunu ifade etti.
 
İdarelerin ve işletmelerin Tokat - Amasya il ayrımı yapmaksızın fiziki sınırlardan ziyade coğrafi bölge bazlı düşünmeleri ve buna göre planlama yapmaları gerektiğini vurgulayan Vali Toraman, “Sektörün sorunlarını ve temsilcilerin önerilerini not aldık. Tokat olarak izin, ruhsat, yol vb. konularda yatırımlara gerekli kolaylığı sağlıyoruz. Bölge coğrafyasının mermerde markalaşması ve bölgeye yeni yatırımların gelmesi için işletmelerimizin büyük bir kısmının ihracata dayalı üretim yapmalarından memnuniyet duyuyoruz” dedi.
 
Mermerin bölgede, Türkiye’de ve hatta dünyada markalaşması için her türlü altyapıyı sağlayacaklarını dile getiren Vali Toraman, firmalardan blok mermer ihracatından ziyade katma değeri yüksek olan işlenmiş olarak mermerin ihracatına yönlenmelerini ve üretim yaparken çevreyi, doğayı ve yöre insanını hiçbir zaman gözardı etmemelerini istedi.

Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Zile, Mermer,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]