• 0

26 Kasım 2021, 09:50 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta özel çocuklara 'at terapisi' özneli proje

Tokat'ta özel çocuklara 'at terapisi' özneli proje

Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından hayata geçirilen 'Engelleri Atla Geç Projesi'nin açılışı gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat Özel Eğitim Uygulama Okuluna devam eden 6-24 yaşlar arasındaki öğrencilere atlarla terapi hizmeti verilmesini sağlayan proje başlatıldı. Proje ile binicilik becerilerinin fiziksel, psikolojik ve sosyolojik faydalarından yararlanmak amaçlanıyor.
 
Proje Koordinatörü Sami Öğüt, hayata geçirilen proje ile öğrencilerin haftada üç gün çiftlik ziyaretleri yaptıklarını ve çiftlik hayvanlarıyla bir araya gelerek terapiye katıldıklarını söyledi.
 
Proje Yürütücüsü Özel Eğitim Öğretmeni Burcu Özsoy ise at ile terapinin en çok insanlardaki algılama, konuşma, iletişim ve sosyal davranış ile psikomotor problemlerin tedavisi amacıyla uygulandığını belirterek, “Atlı tedavide beklenen yararlar; fiziksel engelli çocuklarda, atlı tedavi sayesinde kişinin kullanılmayan kasları harekete geçmekte, vücuttaki koordinasyon ve denge gelişmektedir. Öğrenme güçlüğü olan bireylerde kendine güven duygusu artmaktadır. Özel gereksinimli bireyler ve ruhsal bozukluğu olanlar için atlı tedavi kapsamında atın yürüyüş şekilleri, atın bakımı, atın malzemelerini kullanma, atı tımar etme, ata dokunma gibi faaliyetler ilgi çekici olmakta ve öğrenme arzusunu arttırmaktadır.” dedi.
 
Hayata geçirilen proje ile özel öğrencilerde hayvan sevgisinin oluşması, korku ve endişe duygusunun yerini güven duygusunun alması, rahatlama, mutlu olma, eğlenme ve yaşam sevincinin kazandırılması gibi olumlu psikolojik sonuçların yanı sıra 5 duyunun harekete geçmesi, motivasyonu arttırma ve öğrenme kolaylığı sağlaması gibi olumlu zihinsel sonuçlar alınması bekleniyor.
 
Açılış programına Müdür Yardımcısı Abdullah Taştan, Şube Müdürü Kutbettin Kaya, Sakatlar Derneği Başkanı Ali Aras, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
 
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0 542 622 01 00
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]