• 0

19 Kasım 2021, 14:15 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Tokat'ta Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü en büyük destekçimiz'

'Tokat'ta Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü en büyük destekçimiz'

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bogus Sıradağ Tokat'taki "Taş Kesim Köyleri Projesi"ni değerlendirdi. Sıradağ yaptığı açıklamalarda "Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü bu konuyu çok destekliyor." ifadelerini kullandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Mücevher İhracatçıları Birliği'nin çok önem verdiği “Taş Kesim Köyleri Projesi” için Tokat'ta imzalar atıldı. Milyonlarca yılda oluşan opal ve yarı değerli 10 taşın işlenip ülke ekonomisine katkı sağlanması amacıyla Tokat Valiliği ve Türkiye Mücevher İhracatçıları Birliği arasında protokol imzalanırken, projeyle yakından ilgilenen Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bogus Sıradağ gelinen son noktayı şu sözlerle anlattı:
 
“İMZALARI ATTIK MUTLUYUZ”
 
“İmzaları attık. Çok da mutluyuz, gururluyuz. Başkanımızın uzun yıllardır bir hayali vardı. Türkiye’de taş kesimini yapalım diye. Çok vizyonlu başkanımız var biliyorsunuz. Biz de 1,5 yıl önce burada taş kesim atölyesini kurduk fakat öğrendik ki sonra Tokat’ta da böyle bir girişim var. Çok hoşumuza gitti. Hemen gittik. Oradaki atölyeleri ziyaret ettik, gördük. Onlar da baya yol almışlar. Nasıl bir işbirliği yaparız, güçlerimizi nasıl birleştiririz diye çalışma yaptık ve bir protokol imzaladık. Bu protokolde oradaki arkadaşlar kabaşon taşları kesmede uzmanlaşmışlar. Bizim burada Tayland’dan getirdiğimiz ustalar var. Taye kesim, fasetli kesim, kübik kesimleri yapabiliyoruz burada. Oradan öğrenci transferi yapıp burada usta öğretici yetiştireceğiz. Makine ekipmanı konusunda destek vereceğiz. Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü bu konuyu çok destekliyor. Hiçbir bürokratik engel yok. Her şeyi kolay aşabiliyorsunuz. Güçlerimizi birleştirdik. Önümüzdeki günlerde bunları yaymak istiyoruz.
 
“KADINLAR YUFKA AÇAR, TAŞ KESİMİ DE YAPAR”
 
Mesela taş kesim köyleri oluşacak. Türkiye’nin her yerinde bunu yapmak istiyoruz. Amacımız burada yurt dışına çıkan parayı engellemek. Taş ithalatını azaltmak. Taşın katma değerini burada yaratmak. Ürünlerimize takmak ve daha çok kar elde etmek. İhracattaki rakamları artırmak. Ayrıca kadın istihdamı konusu da çok önemli. İşsizliği de azaltmak. Sadece kadın istihdamı da değil. Bu hassas bir iş olduğu için kadınlar için daha müsait bir iş olarak görünüyor. Tokat’ta 25 kişi varsa, bunun 21’i kadın. Tokat’ta eskiden beri el işçiliği ve demir işçiliği, taş işçiliği yapılmış. Müzeye gittiğiniz zaman görüyorsunuz. Oradan güzel de taşlar çıkıyor. Ağaç fosilleri, agatlar olsun, opallar olsun. Onlar da bize hammadde olarak taş desteği verecekler. Köyde 20 hane varsa 10’u neden taş kesim evi olmasın? Kadınlar börek açar, yufka açar, taş kesimi de yapar. Bunu da yapabilirler diye bir projemiz var. Onlara gelir olacak. Anadolu’ da önemli bir gelir kaynağı olur. Bizim güncelde kullandığımız taşları yapabilirsek, yapıyoruz zaten, piyasa oluşacak. Oradan alacağız hammaddeyi veya hammadde vereceğiz işçilik yapacaklar. Böyle bir oluşum içindeyiz. Tabi biraz daha zamana ihtiyacı var: Kolay şeyler değil bunlar ama arkanızda destek olan varsa bürokratik olarak, vizyon açısından işleriniz daha kolay oluyor.”
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0 542 622 01 00
Bu site 0.045 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]