• 0

16 Kasım 2021, 10:39 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Akyamaç Kiraz Paketleme Tesisi'nin temeli atıldı

Akyamaç Kiraz Paketleme Tesisi'nin temeli atıldı

Kemalpaşa, Akyamaç, Kömeç, Yayladalı, Kocacık'tan oluşan beş köyün bir araya gelmesiyle kurulan kooperatifin öncülük ettiği 'Kiraz Paketleme Tesisi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat merkeze bağlı Akyamaç Köyünde yapılacak olan Kiraz Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposunun temeli düzenlenen törenle atıldı. Törende TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan ve Vali Dr. Ozan Balcı konuşma yaptı.
 
Akyamaç Kiraz Paketleme Tesisi temel atma töreninde konuşan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Koordinatörü Fevzi Çiçek şunları söyledi:
 
"Burada çeşitli ünitelerimiz olacak. Burada boylama hatları, seçme ayıklama hatları, hijyen istasyonu, yıkama makinası, Forklift, gramajlama makinası, paketleme makinası, ambalajlama makinası olacak. Son derece teknolojik şartlarda üretilmiş, meyveleri, ürünleri her türlü hatasız ortaya çıkaran ve otomatik paketleme ekipmanları olacak. Diğer bir bölüm ise idari ofislerden meydana geliyor. İnşallah gelecek yılda bir sonraki proje döneminde de bu tesisin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kooperatifimizle konuştuk güneş enerjisi güneş panelleriyle bu projenin devamını sunmayı düşünüyoruz.
 
 
Bu projenin inşaat bedeli 7,5 milyon lira. İnşallah biz bunun yüzde altmışını TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) olarak karşılamış olacağız. Yani 4,5 milyon lirası bizim kurumumuz tarafından hibe edilmiş olacak. Ayrıca bu tesis Avrupa Birliği projeleriyle desteklendiği için yüzde 18 bir kdv iadesi olduğu için devletimiz tarafından da dolaylı olarak 1,3 milyon liralık artı bir destek vermiş bulunacağız. Tesis kurulduğu zaman faaliyete geçtiği zaman ki şu anda firma temsilcileriyle yaptığımız görüşmede İnşallah 3,5 ay içerisinde tesisimizi hazır hale getireceğiz ve kiraz sezonuna yetişmiş olacak. Ayrıca burada sadece kiraz paketleme ile ilgili bir proje olmayacak, bölgede yetişen tüm meyveleri özellikle erik, şeftali, armut, elma gibi ürünlerinde hasat sonrası kayıplarını en aza indirmek için bir tesis kazandırmış olacağız."
 
Akyamaç, Kömeç, Kemalpaşa, Yayladalı ve Kocacık köyleri ortaklığında, İl Özel İdaresi, OKA ve TKDK destekleriyle kazandırılacak Kiraz Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposunun temel atma törenine Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Vali Dr. Ozan Balcı, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, tarım teşkilatı temsilcileri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]