• 0

15 Kasım 2021, 10:29 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat, Türkiye'nin en önemli taş üretim merkezi oluyor

Tokat, Türkiye'nin en önemli taş üretim merkezi oluyor

Mücevher İhracatçıları Birliği ve Mücevher Tanıtım AŞ. ile "Mücevher Taşları Kesme Eğitim İş Birliği Protokolü" imzalandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Protokol ile Tokat’ı yarı değerli taşların üretim merkezi haline getirmek ve kadın istihdamına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Protokol imza töreninde konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Yarı değerli taşlar açısından Türkiye’nin hatta dünyanın en kıymetli yerlerinden biri olan Tokat, dünyanın sayılı, Türkiye’nin bir numaralı taş üretim merkezlerinden biri olacak. Nihai hedefimiz 5 yıl sonra 5 bin kadının burada istihdam ediliyor olması. Köyler dahil küçük üniteleri taş üretim merkezi haline getirmeye amaçlıyoruz. Kadınlarımızın eğitimi konusunda Mücevher İhracatçıları Birliği bize destek verecek. Bizler de onların birikiminden ve yeteneklerinden faydalanacağız." dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, yarı değerli taşlar konusunda Tokat’ın çok önemli bir konumda olduğunu belirterek, "Tokat, hem etrafında çıkan yarı değerli taşlar açısından hem de Valiliğin ve Milli Eğitim teşkilatının bu işe sahip çıkması açısından önemli. Bunun dışında obje konusunda da Tokat’ın yaptıkları gerçekten inanılmaz. Bu konuda da birlikte çok büyük bir yol alacağımıza inanıyorum. Hem ihracatımızı artıracağız ithalatımızı azaltacağız hem de kadın istihdamına çok büyük fayda sağlayacağız. Tokat’ın Türkiye’de ilk olacağına yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.
 
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0 542 622 01 00
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]