• 0

29 Haziran 2017, 15:26 - Anasayfa // HÜSEYİN ALPAY Haberi yazdır

Atatürk'e Hakarete Suç Duyurusu

Atatürk'e Hakarete Suç Duyurusu

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, bir televizyon prpgramında Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapılan hakaretleri yargıya taşıdı...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, TV NET isimli televizyon kanalında yayımlanan “Derin Tarih” adlı programda yer alan Mustafa Kemal Paşa hakkındaki bazı ifadelerde 5816 Sayılı Kanuna muhalefet edildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.
 
Alpay konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  tarihçi Mustafa Armağan ve diğer 2 isim Süleyman Yeşilyurt ve Yavuz Bahadıroğlu’nun söz konusu televizyon kanalındaki programda, Mustafa Kemal’e hakaret etiklerini söyledi. Mustafa Kemal gibi tarihi şahsiyetler hakkında kimsenin hakaret edemeyeceğini vurgulayan Alpay, eleştiri ile hakareti karıştırmamak gerektiğini kaydetti.
 
Başkan Alpay, “Atatürk’e her konuda muhalefet eden, hakarete varacak ölçüde eleştiriler getiren bu 3 ismin bir araya gelerek Mustafa Kemal Paşa’nın manevi hatırasını aşağılamak ve halkın gözünde O’nu küçük düşürmek istemelerine milyonlarca izleyici gibi ben de tanık oldum. Toplumu kutuplaştırmaya dönük bu tür provakatif söylemlere bir an evvel bir son verilmelidir.” dedi.
 
DSP İl Başkanı Hüseyin Alpay,  bu tür söylemlerin gereksiz bir şekilde ortaya atılmasının toplumu kutuplaştıracak eylemler olduğuna dikkat çekerek, 5816 Sayılı Kanunu’nun 1 ve 2. maddeleri gereğince ilgili kişiler hakkında işlem yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi.
 
İŞTE O SUÇ DUYURUSU:
 
DSP İl Başkanı gazeteci-yazar Hüseyin Alpay tarafından Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu şu şekilde oldu:
 
Şikâyet eden: Hüseyin ALPAY (Gazeteci-Yazar/ Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Yerel Basın Birliği Tokat Temsilcisi, Demokratik Sol Parti –DSP- İl Başkanı)
 
Şüpheliler: 1- Mustafa Armağan, 2- Yavuz Bahadıroğlu, 3- Süleyman Yeşilyurt, 4- TV Net
 
Suç: 5816 Sayılı Kanuna muhalefet
 
AÇIKLAMALAR:

1- 06.05.2017 tarihinde TV NET isimli ulusal televizyon kanalında yayımlanan “Derin Tarih” isimli programa katılan yukarıda isimlerini verdiğim 3 kişi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aşağılamak amacıyla bazı tarihsel olayları çarpıtarak iftiralar atmışlardır.

 
2- Aynı tarihte televizyon kanallarını dolaşırken ilgili televizyonun alt yazısında “M. Kemal’in Gönül Galerisi” şeklinde bir başlık görünce programı izledim. TV NET isimli televizyon kanalında, Atatürk’e her konuda muhalefet eden, hakarete varacak ölçüde eleştiriler getiren bu 3 ismin bir araya gelerek Mustafa Kemal Paşa’nın manevi hatırasını aşağılamak ve halkın gözünde O’nu küçük düşürmek istemelerine milyonlarca izleyici gibi ben de tanık oldum.
 
3- Programda, Mustafa Kemal Paşa’nın manevi kızı Afet İnan ile “yatıp kalktığı”, Afet İnan’ın Çankaya’nın “Nikâhsız First Leydisi” olduğu, Atatürk’ün sadece onunla değil, birçok kadınla ilişkisinin bulunduğu defalarca vurgulandı. Atatürk’ün manevi kızıyla karı koca hayatı yaşadığını ispat etmeye çalışan bu isimler, bu iddialarına kanıt olarak Atatürk ve Afet İnan’ın içinde oldukları bir fotoğrafı gösterdiler. Sanki gösterdikleri ilgisiz fotoğrafla iddialarını kanıtlamışlar gibi aşağılama ve hakaretlerini artırarak sürdürmüşler, söz konusu programda aynı kişiler, daha da ileri giderek Atatürk’ün nüfuzunu ve gücünü kullanarak bazı kadınlarla ilişki kurduğunu iddia etmişlerdir.
 
4- Aynı programda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü aşağılamak için her türlü yöntemi deneyen yukarıda isimlerini verdiğim bu 3 kişi, Latife Hanım tarafından söylendiğini iddia ettikleri “Mustafa Kemal çakma Napolyon’dur” şeklindeki sözden yola çıkarak hakaret ve iftiralarına devam etmişlerdir. TV NET isimli kuruluş ise program alt yazısında sürekli bir şekilde tarihsel doğruluğu olmayan iddiaların başlıklarını ekranda göstererek Atatürk aleyhinde algı oluşturmak istemiştir.
 
5- Program kaydı izlenildiğinde söz konusu kişilerin Mustafa Kemal Atatürk’ü sürekli bir şekilde aşağıladıkları, Atatürk’e hakaret etmek, manevi şahsiyetine saldırmak için bazı kişilere ait olduğunu iddia ettikleri uydurma tarihi sözleri kullandıkları açıkça görülecektir.
 
SONUÇ VE İSTEM: 5816 Sayılı Kanunu’nun 1. Maddesinde “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” ifadesi yer almaktadır. Aynı kanunun 2. maddesinde ise “Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.” hükmü bulunmaktadır.
 
Bu hükümler gereğince Mustafa Kemal Atatürk’e alenen hakaret eden yukarıda isimlerini belirttiğim kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. 09.05.2017
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HÜSEYİN ALPAY Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]