• 0

18 Ağustos 2021, 16:11 - Anasayfa // HÜSEYİN ALPAY Haberi yazdır

ABD Emperyalizminin Son Yenilgisi: Bu Zafer Afgan Halkının!

ABD Emperyalizminin Son Yenilgisi: Bu Zafer Afgan Halkının!

Gazetemiz Başyazarı Hüseyin Alpay'ın değerlendirmeleri...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Amerikan Başkanı Joe Biden yönetimi devraldığında "ABD geri döndü" demişti. ABD’nin Afganistan'dan ayrılma kararının ardından, geri dönenin Aralık 2001'de devrilen Taliban rejimi olduğu görüldü.
 
ABD Başkanı Biden gazetecilere Afgan hükümetinin dayanma yeteneğine sahip iyi donanımlı 300 Bin askeri olduğunu söylüyordu. Taliban 75.000'den fazla militanıyla bir ay sonra Başkent Kabil'i ele geçirdi ve ABD bir kez daha yenildi.
 
CIA ve diğer Amerikan istihbarat teşkilatları Afgan hükümet güçlerinin ABD birliklerinin geri çekilmesinden sonra 3 ila 6 ay kadar dayanabileceğini tahmin ediyorlardı. Fakat Taliban'ın saldırısı altında, Afgan hükümet güçleri tüm yol boyunca yenildi ve çoğu savaşmadan teslim oldu.
 
Tam da bu noktada Eski BM Genel Sekreter Yardımcısı Michael Von Der Schulenburg’in değerlendirmeleri oldukça dikkat çekti. Schulenburg NATO'nun yenilgisinin basit bir olay olmadığını ifade ederek şunları yazdı:
 
“Afganistan'da savaşmak için, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük askeri koalisyonu NATO komutası altında topladık. Zaman zaman bu koalisyon 54 ülkeyi içeriyordu. Bazıları yalnızca simgesel katkılarda bulunsa bile, bu ülkeler dünya çapındaki askeri bütçelerin yüzde 60'ından fazlasını kontrol altında tuttu ve teknik olarak en gelişmiş ve güçlü silahlı kuvvetlerden bazılarına sahip oldular. Neredeyse tüm Batı dünyası, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Afganistan'ın üzerine çökmüştü... Ve kaybettik. Bunun Afganistan'ın çok ötesine geçen sonuçları olmalı.
 
Bu yenilgi bizi dünyadaki rolümüzü nasıl gördüğümüzü, farklı siyasi sistemlere sahip ülkelerle nasıl ilişki kurduğumuzu ve artık hakim olmadığımız değişen bir dünyada liberal demokrasi ilkelerimizi nasıl koruyabileceğimizi temelden yeniden düşünmeye mecbur bırakmalıdır. Şimdi en büyük hata, Afganistan fiyaskosundan çıkarmamız gereken dersleri görmezden gelmek olacaktır. Soğuk Savaş döneminde ideolojik imparatorluklar kendilerine özgü bir zihniyetle, komünizm veya liberalizm olsun, kendi siyasi sistemlerini üstün ve evrensel olarak uygulanabilir gördükçe kendilerini haklı hissettiler. Bu açıdan bakıldığında, Soğuk Savaş 1989'da Avrupa'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla değil, ancak NATO'nun 2021'de Afganistan'daki yenilgisiyle sona erdi.”
 
İşte tam da bu bağlamda NATO-Amerikan emperyalizminin Afganistan’daki hezimeti ve sonrasında Taliban’ın egemenliğini ilan etmesi ezilen halklar için büyük bir moral olmuştur. Bu durum 21. yüzyılın ezilenleri için umut kaynağıdır. Her ne kadar Taliban’ın geçmişiyle ilgili endişeler olsa da bu yersiz ve gereksiz evhamlardan öte bir durum değildir.
 
Özetle, NATO-ABD emperyalizminin “yeni dünya düzeni” Afganistan’dan geri dönmüş, Taliban eliyle zafer ezilen Afgan halkının olmuştur.
 
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Hüseyin Alpay, Gazeteci, Yazar,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HÜSEYİN ALPAY Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0 542 622 01 00
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]