• 0

30 Ekim 2017, 09:40 - Anasayfa // İLÇE Haberi yazdır

Halk Aşıkları Ve Şiir Şöleni Niksar'da Gerçekleşti

Halk Aşıkları Ve Şiir Şöleni Niksar'da Gerçekleşti

Niksar Kaymakamlığı Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile "Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Kültür-Sanat Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni" düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Niksar Vakıf İş Merkezi'nde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Vali Dr. Ömer Toraman, tarihe tanıklık etmiş ve birçok medeniyete başkentlik yapmış bir şehir olan Niksar’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
 
Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi’nin Türk Edebiyatında çok önemli bir yere sahip olduklarını ifade eden Vali Toraman, “Danişmendli Devletine başkentlik yapmış bir şehir olan Niksar’da, böylesine güzel bir programın yapılmasını çok anlamlı buluyorum. Şairlerimize ve aşıklarımıza programa katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Tokat ve Niksar’ın Anadolu’nun bir özeti gibi olduğunu belirten Vali Toraman, “Özellikle son dönemlerde yaşanan büyük savaşlardan ve göçlerden dolayı sınır boylarından iç kısımlara gelen vatandaşlarımızı, burada yaşayanlar bağrına basmış. Tokatlılar ve Niksarlılar, bütün imkanlarını göçmenlerle paylaşmışlar” dedi.
 
Vali Toraman'ın konuşmasının ardından program, 2010 yılında UNESCO tarafından kaval yapımı ve icrası dalında “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilen Niksarlı Yaşar Güç’ün kaval dinletisi ile devam etti. Daha sonra, yurdun farklı bölgelerinden Niksar’a gelen şairler ve halk aşıkları sahne aldı. Gönüllere hitap eden şiirler ve türküler, izleyenlere güzel bir gece yaşattı.
 
Programın sonunda, konuk şairlere ve halk aşıklarına plaket takdim edildi.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İLÇE Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]