• 0

17 Mayıs 2021, 15:12 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

İyi ki Kusurlu Ürünler Üretiyorsun!

İyi ki Kusurlu Ürünler Üretiyorsun!

Gazetemiz yazarı Hüseyin Alpay, DİMES meyve suyu kutusundaki skandal görüntüyü köşesine taşıdı. Alpay yazısında yaşananları 'şark kurnazlığına' benzeterek, "Mağdur olan bir tüketici ortadayken, defolu mal üreten üreticinin mağdur rolü oynaması ve buna birilerinin de çanak tutması gerçekten bize özgü bir durum olsa gerek." dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gazetemiz yazarı Hüseyin Alpay, DİMES meyve suyu kutusundaki skandal görüntüyü köşesine taşıdı. Alpay yazısında yaşananları 'şark kurnazlığına' benzeterek, "Mağdur olan bir tüketici ortadayken, defolu mal üreten üreticinin mağdur rolü oynaması ve buna birilerinin de çanak tutması gerçekten bize özgü bir durum olsa gerek." dedi.
 
 
İşte, Hüseyin Alpay'ın o köşe yazısı:
 
TAŞRA MANTIĞIYLA ŞARK KURNAZLIĞI BİRLEŞİRSE…
 
Önceki gün Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy, sosyal medya platformu üzerinden evine aldığı Dimes Meyve Suyu kutusunun içinde çıkan iğrenç görüntüyü takipçileriyle paylaştı. Pervin Hanım paylaşımında, “Oğluma bir bardak elma suyu vermek istedim az önce. Anında ağzından 'anne ne iğrenç bu' diye tükürdü. Ne olduğunu anlayamadık. Hemen içini boşaltıp kestim kutuyu. Bakın insanların sağlığıyla nasıl oynanıyor” dedi.
 
Fotoğraflarla yaptığı paylaşım belge niteliğindeydi. Ama gelin görün ki taşra mantığı burada devreye girdi. Söz konusu firmanın Tokat’ta üretim yapıyor olması gerekçe gösterilerek bakan eşine karşı bir linç kampanyası başlatıldı. Oradaki hanımefendi bir bakanın eşi değil de memur Murtaza Efendi’nin eşi olsa belki bu kadar dikkat çekmeyecekti o paylaşım.
 
'HAYRA DÖNÜK NELER YAPTIKLARINI GÖRMEDİK...'
 
Zaten buna benzer binlerce şikâyetin “güme gittiğini” biliyoruz. Allah’tan Sayın Bakanın eşine rast geldi de şimdi biraz olsun bu tip firmalar kendilerine çekidüzen verirler belki. Söz konusu “taşra mantığı” işi o kadar ileri götürdü ki “Hepimiz Dimes’iz!” tarzı ironik bir tablo çıktı neredeyse. Söz konusu firmanın Tokat’a hangi okulu açtığını, hangi dersliği armağan ettiğini, ya da hayra dönük neler yaptığını bugüne kadar kimse görmedi. 
 
Ama konumuz bu değil. Nasılsa “ekmek kapısı” fabrikada çalışanlar SANKİ en az 5 bin lira maaş alıyor! Ha bir de SANKİ çiftçilerden aldıkları ürünleri piyasa ortalamasının üzerinde alıyor değil mi bu firma? Sıradan bir atölye olarak kurulmuşken bugün Tokat coğrafyasındaki emekçiler sayesinde holding olan bir sermaye grubundan bahsediyoruz. Ama dediğim gibi konumuz bu değil.
 
'KOCA KOCA ADAMLAR MEYVE SUYU KUTULARIYLA POZ VERİP FOTOĞRAF PAYLAŞIYORLAR...'
 
Konumuz bir meyve suyu kutusunun içinden çıkan iğrenç bir şey! Bu mevzuda taşra zihniyetini çalıştırmak en basitinden bir şark kurnazlığıdır ki, buna dair çok şey daha üretilebilir. Mağdur olan bir tüketici ortadayken, defolu mal üreten üreticinin mağdur rolü oynaması ve buna birilerinin de çanak tutması gerçekten bize özgü bir durum olsa gerek. Koca koca adamlar eline meyve suyu kutusu alarak “iyi ki kusurlu ürünler üretiyorsun” dercesine pozlar veriyor, komikliğin zirvesine çıkıyorlar.
 
Yaşadığımız bu olay şark kurnazlığıdır. İşte bu şark kurnazlığı taşra mantığıyla da birleşince, ortaya bu tip görüntüler çıkar. Dolayısıyla daha çok ezilir, daha çok sömürülürüz. Sermayesini katlamak dışında bu topraklara gram katkısı olmayanları kutsadığımız sürece, hiç şikâyet etmeye, sızlanmaya ve memleket adına kaygı duymaya hakkımız olmadığını bilmemiz gerek.
 
Özetle demek gerekir ki birilerinin meyve suyu kutularına yansıyan hali, çapsızlığın ve ezikliğin simgesidir.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]