• 0

20 Mart 2021, 10:26 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta Eğitime Tam 1 Milyarlık Yatırım!

Tokat'ta Eğitime Tam 1 Milyarlık Yatırım!

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Taşlıçiftlik Kampüsü'ne kazandırılacak 7 bin 540 kişilik Muhammed Emin Saraç Camisi ve Kültür Merkezi çalışmaları başlama programı gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Vali Dr. Ozan Balcı, yapılacak cami ve kültür merkeziyle üniversitenin güzel bir yapı kazanacağını söyledi.

Yapının geleceğimizi inşa edecek gençlerin yetişmesine önemli katkılar sunacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, "Aslında ben Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin yerini de çok beğeniyorum. Çok da güzel eserler var. Bu vesileyle buranın kurulmasından bu güne kadar gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Akademisyenlerimizin rektörlerimizin, şehirdeki dinamiklerin aktörlerin katkılarıyla güzel işler yapılmış, üniversitemizin önünün daha açık olduğunu düşünüyorum. Hem kurulum alanıyla hem ürettikleriyle hem de akademik anlamda dünyaya kattıklarıyla beraber çok kaliteli, nitelikli bir üniversite olacağına canı gönülden inanıyorum." dedi.
 

TOGܒde  çok güzel işlerin yapılmaya devam ettiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Sulusaray Kaplıcaları'nı üniversitemiz  ile birlikte yapıyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon merkezi olarak bu proje  Tokat'a bir kıymet değer.  Bu anlamda üniversite  insanların sağlığına katkı sağlamış olacak.” diye konuştu.
 
Tokat’ta eğitim adına güzel işler olduğuna işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ta eğitimde şu anda tam 1 milyarlık yatırım var. İnşallah 1,5 yıl içerisinde bitecek. Tokat deprem kuşağı olduğu için 76 tane okulu yeniden yıkıp yapıyoruz. 72 tane okulu da güçlendirmeye aldık. Toplam parasal değeri 1 milyar. Yine üniversitemizin katkısıyla belediyemizle güzel bir bilim merkezi kazandıracağız Tokat'a, projesi de bitmek üzere. Bu bölgede bir cazibe merkezi olacak; özellikle gençlere, çocuklara çok katkı sağlayacak. İçinde astronomi odasından, matematik odasına, güzel sanatlardan müziğe, fizik odasına kadar değişik bilimsel çalışmaların yapılacağı güzel bir bilim merkezi olacak. Bunlar aslında üniversiteyi de destekleyen işler. Şehirde yapılan bilim adına yapılan faaliyetler, üniversitenin kendi içinde yapılan bilimsel, kültürel faaliyetler birbirini çok etkiliyor. Şehre de çok katkı sağlıyor. Daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
 
 
Şehrin pandemiden dolayı öksüz kaldığını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Üniversite kapalıydı, çocuklar yoktu. Okullar şehri şenlendiren kurumlar, şehrin dinamizmi. İnşallah pandemide sona erer, şehre daha çok enerji pompalanır.” ifadelerini kullandı. Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işlerle şehrin büyüdüğüne işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, şunları kaydetti:
 
Tarım Lisesi Çok Orijinal Bir İş

"Bir de tarım lisesi kuruldu.  Türkiye'de de bir iki oluyor. Yine spor lisesi de buraya taşınacak. Bence o da çok orijinal bir iş. Üniversitenin gücünden yararlanmak,kısacası birlik, beraberlik uyum olunca şehir çok büyüyor. 600 bin kişinin yaşamına katkı sağlayan kararlar alınıyor, uygulamaya geçiriliyor. Ben bu alınan kararların gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek işlerin Tokat'ımızın, Tokatlı hemşehrilerimizin huzurlarına, refahlarına yaşamlarına çok anlamlı katkı sağlayacağına inanıyorum.
 
Reşadiye Termal Meslek Lisesi Kuruyoruz
Reşadiye Termal Meslek Lisesi kuruyoruz. Çocuklar oradan meslek kazanacak. Şimdi 100 yataklı otel kuracağız inşallah. Proje aşaması bitiyor, Mayıs'ta temeli atılır. Tokat'ta çok güzel işler oluyor. Bunlar şehrin şehir olmasına katkı sağlayacak şeyler.
 
Tokat’a 8 Kütüphane Kazandırıyoruz

Tokat'ın kütüphanesi de yeniden yapılıyor. Yaklaşık 10 milyonluk bir yatırım. Niksar'ın kütüphanesi ihale ediliyor. Reşadiye'nin kütüphanesi başladı. Daha sonra Pazar’da eski hükümet konağını restore ettirip kütüphane olarak kazandıracağız. Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt, tam 8 tane kütüphaneyi de inşallah 1,5 iki yıl içerisinde Tokat'a kazandırmış olacağız.
 
Zenginleştirilmiş Kütüphaneler Çok Önemli

Bunun yanında 76 tane yeni yapılan okula ve güçlendirilen 72 okula, zenginleştirmiş kütüphane yapacağız. Ayrıca 100’e yakın da yapıldı. Bunlar da bitince en çok zenginleştirilmiş kütüphanenin olduğu yer olmuş olacak Tokat. Bu da çocukların kitap okuması içisindan çok önemli ve anlamlı.
Kısacası Tokat'ta güzel işler oluyor. Herkesin katkısı var. Milletvekillerimiz, belediye başkanımız, rektörümüz, il genel meclis başkanımız, daire amirlerimiz, sivil toplumumuz, özellikle üniversitemiz, akademisyenlerimiz, bu bir imece usulüyle gidiyor.”
 
Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında üniversiteye kazandırılacak kültür merkezi ve camii projesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, yapılan güzel işlere desteğinin  tam olduğunu sözlerine ekledi.
 
Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum katıldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]