• 0

16 Mart 2021, 12:49 - Anasayfa // HÜSEYİN ALPAY Haberi yazdır

Başgil ile Ozan Balcı Arasındaki Bağ...

Başgil ile Ozan Balcı Arasındaki Bağ...

Gazetemiz yazarı Hüseyin Alpay, Ord. Profesör Doktor Ali Fuad Başgil ile Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı arasındaki bağı ele aldığı yazısında, "Ali Fuad Başgil ile Ozan Balcı arasındaki bağ, Türkiye sevdasıdır" dedi. İşte Alpay'ın o köşe yazısı:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Ordinaryus Profesör Doktor Ali Fuad Başgil “Gençlerle Baş Başa” adını verdiği kitabında, gençlere altın değerinde nasihatler verir. Başgil, “Çalışma hayatında başarılı olmanın kanunları” başlığı altında ise spotlar halinde telkinlerini sıralar. “Çalışmak için müsait gün ve saati bekleme. Bil ki her gün ve her saat çalışmanın en müsait zamanıdır” diyen üstad bu sözlerine şu cümleyi de ekler:
 
“Çalışmak için müsait yer ve köşe arama. Bil ki her yer ve her köşe çalışmanın en müsait yeridir.”
 
Ali Fuad Başgil, 1929 yılında üç fakülte ve bir yüksekokul diplomasıyla o günün koşullarında inanılmaz olanı başarmıştı. Eğitimini Grenoble Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Paris Hukuk Fakültesi’nde doktora yaparak sürdüren Başgil, Paris Edebiyat Fakültesi Felsefe Kolu ile Paris Siyasi İlimler Merkezi’nden diploma alarak eğitim yolculuğuna devam etti. Ali Fuad Başgil ayrıca, Lahey Devletler Akademisi’nin derslerine devam ederek buradan da mezun oldu ve 1929 yılında ülkesine “Hukuk Doktoru” unvanıyla döndü…
 
1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla eğitimini yarıda bırakıp yedek subay olarak askere giden, sonrasında Paris’te eğitim hayatına devam ederek başarıyla bitiren Ali Fuad Başgil, politikayla da ilgilenmiş, milletvekili seçilmişti. Başgil’in gençlere rehber olacak görüşlerinin yer aldığı “Gençlerle Baş Başa” isimli eserini, Tokat Valiliğimiz geçtiğimiz yıl “Kitap Tokat” projesi kapsamında ilimizde dağıtmıştı. 
 
Bir başvuru kitabı olan ve bugünün gençlerine ilham verecek görüşlerin yer aldığı kitaba, Vali Ozan Balcı’nın da özel önem verdiğini biliyoruz. Okumaya “özel değer” biçen Vali Ozan Balcı ile Ordinaryus Profesör Doktor Ali Fuat Başgil’i aynı noktada buluşturan bir gerçek var:
 
Çalışkanlık…
 
Tıpkı Ali Fuat Başgil gibi bir çalışkanlık örneğini hayatında sergilemeye devam eden Vali Ozan Balcı, 1992 yılında Ardahan Lisesi’nden okul birincisi olarak mezun olmuştu. Balcı’nın kariyerine baktığımızda, ne demek istediğimi kolaylıkla anlayabilirsiniz: 
 
“1992 yılında Ardahan Lisesi'nden okul birincisi olarak mezun oldu. 1992-1994 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde eğitim gördü. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İngiltere'de Exeter Üniversitesi, Tarih, Politika ve Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. MA derecesi aldı (2000-2001). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Siyaset Bilimi ve Yönetim Bölümü'nde yüksek lisans yaptı (1999-2001). Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin düzenlediği 29. Dönem Kamu Diplomasisi Kursundan mezun oldu. 86. Dönem Kaymakam Adaylığı Kursunu üstün başarılı olarak tamamladı. 2012-2015 yılları arasında doktora yapmak üzere İçişleri Bakanlığı tarafından İngiltere'ye gönderildi. İngiltere'de Southampton Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora yaptı ve PhD (doktora) derecesi aldı. 2017 yılında Japonya’da, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı(JİCA) ile Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın birlikte organize ettiği Yerel Kalkınmada Mülki İdare Amirlerinin Rolü adlı eğitim programına katıldı. 2018 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından her yıl 10 Ocak İdareciler Günü dolayısıyla düzenlenen Yılın En Başarılı Mülki İdare Amirleri Ödülü’ne Merzifon Kaymakamlığı döneminde eğitime yaptığı katkılar ve çocukların kitap okumasına ilişkin projelere verdiği etkin destek dolayısıyla layık görülen Balcı, plaketini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. 2020 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından "İyiye, doğruya, güzele" sloganı ile 38’incisi verilen Türkiye Fair Play Ödülleri kapsamında Tokat Valiliği döneminde Tokat’ta çocukları ve gençleri her türlü bağımlılıktan korumak ve ahlaklı insanlar olarak yetişmeleri için spora teşvik etmek için başlatılan Spor Tokat Projesi ile amatör spor kulüpleri ve okul spor kulüplerinde spor yapan 110 bin öğrenciye sağladığı destek nedeniyle Sportif Fair Play Kariyer Dalı’nda Şeref Diploması Ödülü’ne layık görüldü…”
 
Tokat’a yıllar sonra umudu aşılayan, çalışkanlığıyla gıpta edilen, enerjik, insancıl ve vatansever bir insanın Valiliğini gördük. Ali Fuad Başgil’i kendine örnek aldığını gördüğüm Sayın Ozan Balcı’nın, bu örnek düzleminde şekillendirdiği hayatının, bütün gençlere ilham olmasını dilerim. 
 
Dolayısıyla, Ali Fuad Başgil ile Ozan Balcı arasındaki bağ, "Türkiye sevdasıdır". Bu bağı değil koparmak, kuvvetlenmesine engel olmak bile mümkün değildir. Yeni dönemin gençleri, işte bu kopmaz bağ üzerinden geleceğimize yön verecek, bu ülkeyi yarınlara taşıyacaklardır.

(Demokrat Arayış - Kaynak gösterilmeden ve izinsiz kullanılamaz.)
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HÜSEYİN ALPAY Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0 542 622 01 00
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]