• 0

01 Mart 2021, 09:06 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Çöpten Önce Lavanta Bahçesi Yap, Şimdi de Elektirik Üret...

Çöpten Önce Lavanta Bahçesi Yap, Şimdi de Elektirik Üret...

Gazetemiz yazarı Hüseyin Alpay Tokat'taki dev yatırımı kaleme aldı. "Tokat'ın çamuru bile altın değerinde" analizini yapan Alpay'ın köşe yazısı şöyle:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türk Dil Kurumu "çamur" için, "Su ile karışarak bulaşır, içine batılır duruma gelmiş toprak anlamına gelir" açıklamasını yazıyor. Halk arasında da "Türlü gereçlerle yapılarak yapı işlerinde kullanılan harç" denildiğini belirtiliyor. Meşhur "Ekşi Sözlük" de ise bir kullanıcı, "yağmur, kar ve benzeri nem kütleleri yağdıktan sonra İstanbul'un girdiği fiziksel değişimin sonucu. Bazen bir şeyin yağmasını beklemeden direkt kendi de yağabilir!" ironisi ile çamuru betimliyor.

Bir de "çamurlaşmak" var ki o da ayrı bir durum... TDK "Saldırganlaşmaya, sataşmaya başlamak" diye açıklıyor bu durumu. İnsanın çamurlaşması "çamur atarak iz bırakmak" deyimiyle daha da anlamlı oluyor. Yapılan hiçbir işi beğenmeyen, dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan, şizofren, mitoman ve saldırgan tiplerden bahsediyorum. İşlerine gelmeyen her durumdan vazife çıkartarak aptalca bir cesaretle konuşup sağa sola çamur atan embesiller ordusu...

 


Bu hastalıklı tiplerin günümüzdeki sığınağı sosyal medya. Bel altından vurmayı, çamurlaşarak sataşmayı amaç edinirler. Çoğu kez yönetici kademelerindeki savunmasız insanlara yüklenirler. Sabır taşını çatlattıklarında ise, kendilerine dönük bir eylem gerçekleşir ve süt dökmüş pasaklı kediye dönüşürler. İstanbul'dan Van'a kadar uzanan bu çamur adamlar, evde besledikleri hayvanlardan başka diyalog kurdukları kimseleri olmadığından şifasız derlerini onlara anlatırlar. Halbuki tıp bilimi (belki hala) onlar için de bir kurtuluş olabilir.

Ama neyse...
Çamur adamlar yazımızın konusu değil.
Çamurlaşmak hiç değil.

Geçtiğimiz haftalarda Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu bir açıklama yaparak, bugüne kadar duymadığımız bir işi yapacaklarını söyledi. Eroğlu, atık sudan elde edilen çamurla elektrik üretiminin gerçekleşeceğini ifade ederek, "Atık sulardaki çamurların ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlarız diye bir çalışma yaptık. Buradaki atık çamurları yakmak suretiyle elektrik üretilmesi yapılması hakkında hazırlık yapıldı. 4 ay önce bir yap, işlet, devret modeli ile bir çalışma başlattık. Şu an çalışmaları devam ediyor." dedi. Proje Danışmanı Nuri Öztürk ise "Bu tesisimiz biyokütle enerji tesisi, senelik 44 milyon kilovat saat bir enerji üretimi planlanmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 20- 25 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Yaklaşık 11 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Tokat Belediyemize ait arıtma tesislerindeki çamuru ve orman ürünlerini kullanacağız." açıklamasını yaptı.

11 milyon dolarlık yatırımla kurulacak tesisle, 25 bin dolayında konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak. Türkiye çapında ses getiren projenin yerli ve milli buharlı kazanının üretimi ise Sakarya’da gerçekleşecek.

İnanılır gibi değil...
Sen tut çamurdan elektrik üret!

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip çamur atıklarını yakarak elektrik üretimi sağlanacak.
Nerede?
Tokat'ta!
Eski çöp alanını lavanta bahçesine çeviren Eyüp Eroğlu'ndan da bu beklenirdi!

Böylelikle bu şehir Türkiye’de bir ilke daha imza atmış olacak. Kanında bozukluk yoksa, bu şehre garazin, kinin bulunmuyorsa gurur duyarsın. Tokat'ı son 7 yıldır zirveye oturtan belediyecilik örneğini herkesin kavraması gerekiyor. Meselenin sıradan bir siyaset sorunu olmadığını anlayıp, sadece şehrin ihtiyaçlarına odaklanarak icraat yapmanın adıdır Tokat'ta belediyecilik.

Partisi, ideolojisi, mezhebi ne olursa olsun, vatandaşına bütün kapılarının açık olduğu bir belediyedir Tokat Belediyesi...

Tokat'ta belediyeyi yöneten başkanın partisinden ziyade, şehri yönetirken gösterdiği iradeyi önemsiyor ve o iradenin yansımalarını sonuna kadar destekliyoruz. Esas anlaşılması gereken nokta burasıdır işte; burayı atlamak yanılgılara sürükler insanı.

Öyle ki eğer çamurdan bir karakteriniz varsa bile, çamurdan elektirik üretmeyi izlerken, bir anda üzerinizdeki kirden arınıp yüzünüze nur bile doğabilir.

Umut bu ya!
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]