• 0

25 Şubat 2021, 09:51 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta Hayvan Sağlığı İçin 1 Milyonun Üzerinde Aşı Yapıldı

Tokat'ta Hayvan Sağlığı İçin 1 Milyonun Üzerinde Aşı Yapıldı

2021 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi kapsamında, aşılama ve kimliklendirme faaliyetlerine başlandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta 2021 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi kapsamında, aşılama ve kimliklendirme faaliyetlerine başlandı. Konu hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, 1283 yerleşim biriminde toplam 32.000 hayvancılık işletmesindeki 1.196.461adet hayvana aşı yapıldığını söyledi.
 
Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, açıklamalarında şunları kaydetti:
 
"Ülkemizde ve tüm dünyada görülen ve halen şiddetli bir şekilde seyreden Covid-19 pandemiside göstermiştirki  insanların en önemli ihtiyacının; güvenilir, sağlıklı gıda ve sudur.  İnsanlarımızın güvenli gıdaya ulaşmalarını sağlamak için arkadaşlarımız gece gündüz, hafta içi hafta sonu  kar, kış , yağmur , çamur  demeden mesai kavramı gözetmeksizin yoğun bir çalışma içindedir. Güvenli Gıda ancak sağlıklı hayvan ve bu hayvanlardan elde edilen sağlıklı hayvansal gıda ile olur. Bunun içinde zoonoz hayvan hastalıkları (Brusella, Tüberküloz , Kuduz vb.) ve önemli hayvan hastalıklarından Şap Hastalığı ile mücadelemiz yoğun bir şekilde ve aralıksız devam etmektedir.
 
 
İl Müdürlüğümüz tarafında 2020 yılında 1.196.461 hayvana Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında koruyucu aşılama yapılmıştır. Bu kapsamda başta Antraks, Kuduz, Brusella, gibi zoonozlar (Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar) ve Büyükbaş Hayvancılıkta en önemli hastalıklaradan olab Şap (FMD) başta  olmak üzere 11 hayvan hastalığına karşı koruyucu aşılama çalışması yürütülmektedir. İl ve İlçe Müdürlüklerimizin sorumluluğunda bulunan 1283 yerleşim biriminde toplam 32.000 hayvancılık işletmesinde mesai mefhumu gözetmeksizin  titizlikle yürütülen koruyucu hekimlik faaliyetleri kapsamında bu güne kadar 1.196.461 hayvan aşılanmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda Dünyamızın etrafını 5 kez turlamaya yetecek kadar mesafe katedilmiştir.
 
Amacımız İlimizde Hayvan Sağlığının korunması, çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanması ve böylece sürdürülebilir hayvancılık ve  temiz hayvansal gıda ile insan sağlığının korunmasını sağlamaktır. Bu amaçla İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli 110 Veteriner Hekim ve Yardımcı Sağlık Personeli mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalarını sürdürmektedir."
 
(Demokrat Arayış - Kaynak gösterilmeden ve izinsiz kullanılamaz.)
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]