• 0

29 Haziran 2017, 15:38 - Anasayfa // HÜSEYİN ALPAY Haberi yazdır

Ata'nın İlk Tokat Ziyaretinin Yıldönümü Kutlandı

Ata'nın İlk Tokat Ziyaretinin Yıldönümü Kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 26 Haziran 1919'da Tokat'a yaptığı ziyaretin yıl dönümü törenlerle kutlandı...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Cumhuriyet Meydanı’nda, Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat için anlamlı bir günü yaşadıklarını belirtti. Atatürk'ün 1919-1930 yılları arasında Tokat'a 6 kez geldiğine dikkat çeken Eroğlu, "Bu ziyaretlerin ilk üçü aynı yıl içerisinde gerçekleşiyor. Düşman işgalinin etkisiyle bitap düşen halkı yeniden motive etmek ve milli mücadele fitilini ateşlemek için, türlü imkânsızlıklar içerisinde gerçekleşiyor” dedi.
 
Anadolu'nun birçok noktasına düzenlenen ziyaretlerin milli mücadele ruhunu besleyen en önemli unsurlar olduğuna işaret eden Eroğlu, “Kurtuluş Savaşı'nın hazırlık çalışmalarının yoğun bir şekilde yürütüldüğü Amasya, Sivas ve Erzurum üçgeninde yer alan Tokat, önemli bir geçiş yoludur. Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı'nın hazırlıklarını yürütürken toplam 3 kez geldiği Tokat’ta büyük ilgi ve destek görmüştür. Atatürk, Tokat halkının bu ilgisini daha sonraları çeşitli vesilelerle dile getirmiştir. Tokat ve çevresindeki çalışmaları, bölge halkının verdiği destek, verilen ölüm-kalım savaşının başarılmasında çok önemli bir rol oynamıştır" diye konuştu.
 
Tören, günün anlam ve önemini belirten şiirin okunmasının ardından sona erdi. Vali Cevdet Can ve beraberindeki protokol mensupları, törenin ardından Atatürk Evi’ni ziyaret etti.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HÜSEYİN ALPAY Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.057 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]