• 0

13 Ocak 2021, 10:13 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Mektebi Sultani Öğrencilerindeki Milli Ruh Tokat'ta Yaşıyor

Mektebi Sultani Öğrencilerindeki Milli Ruh Tokat'ta Yaşıyor

Milli İrade Gazetesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün son çalışmalarıyla ilgili kısa bir derleme yaptı...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığında, “Çanakkale Savaşı’nda hepsi şehit olduğu için mezun veremeyen Mektebi Sultani öğrencilerindeki milli ruh neyse, bugün Milli Eğitim ailesinde de aynı ruh vardır” demişti Murat Küçükali. Ve görevine başlar başlamaz “ekip ruhuyla” birçok başarıya imza attı. Başlattıkları projeler, sırasıyla yalnız Tokat’ta değil, tüm Türkiye’de konuşulur oldu. 
 
“Mektebi Sultani Öğrencilerindeki Milli Ruhu Bugün Milli Eğitim Ailesi Taşıyor”
 
Milli İrade Gazetesi de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün son çalışmalarıyla ilgili kısa bir derleme yaptı. İşte o haber:
 
Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Müzik Tokat Projesi' kapsamında, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında il genelinde tam teşekküllü 25 adet müzik sınıfı oluşturdu. 
 
Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütmekte olduğu 'Müzik Tokat Projesi' kapsamında, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında il genelinde tam teşekküllü müzik sınıflarının kurulduğu açıklandı.
 
 
25 Müzik Sınıfı Kullanıma Hazır Hale Getirildi
 
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın destekleri ve Tokat Valiliği'nin himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütmekte olduğu 'Müzik Tokat Projesi' kapsamında, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında il genelinde tam teşekküllü 25 adet müzik sınıfı oluşturulduğunu bildirdi.
 
Müdür Murat Küçükali, proje kapsamında Erbaa'ya 4, Turhal'a 3, Zile'ye 3, Niksar'a 2, Reşadiye'ye 1, Almus'a 2, Pazar'a 2, Artova'ya 1, Başçiftlik'e 1, Yeşilyurt'a 1, Sulusaray’a 1 ve Tokat Merkeze 4 olmak üzere, toplam 25 adet müzik sınıfının okullara kazandırıldığını kaydetti.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, oluşturulan sınıflara toplamda 25 adet piyano, 300 adet bağlama, 120 adet gitar, 120 adet keman, 300 adet melodika, 300 adet ritim çalgıları seti (asma davul, bendir, darbuka, def, kajon) ve 200 adet de enstrüman askılığı gönderildiğini sözlerine ekledi.
 
'Kimyada İyonbala Oyunu' İçin Patent Başvurusu Yapıldı
 
Turhal Şeker Fen Lisesi Kimya Öğretmeni Özlem Çağlayan, tasarladığı 'İyonbala Oyunu'nu İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali'ye tanıttı. Öğretmen Özlem Çağlayan oyun sayesinde kimya dersi konularının daha kolay kavranabileceğini belirterek Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali'ye oyunun detaylarını anlattı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Patent Koordinatörlüğü Birimi aracılığı ile patent başvurusu yapılan "İyonbala Oyunu", lise öğrencilerinin bileşik formüllerinin sistematik ve yaygın adlandırılmasını ve köklerin öğrenilmesi konusunun öğrenci tarafından daha kolay kavranmasını amaçlıyor.
 
Özlem Çağlayan, İyonbala Oyunu hakkında yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
 
"Kimya dersinde birçok konuda yer alan bileşik formüllerin yaygın adları ve yazılmasında gerekli olan kökleri İyonbala Oyunu ile kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Bunun için ilk önce anyon ve katyonların öğrenilmesi gerekmektedir. Anyon ve katyonların, öğrenilmesi ezber ve tekniğe dayalı olduğundan kalıcı olmayıp unutulmaktadır. Tasarlanan bu oyunla öğrencilere daha kolay ve kalıcı bilgi verilmesi sağlanmaktadır. İyonbala Oyunu farklı formüllerden oluşan 16 kart, bileşik ve kök isimleri yazılı olan 128 puldan oluşmaktadır. Pullar torbaya konularak hakem tarafından çekilerek pulda ki isimle, karttaki formül eşleştirilerek kapatılması sağlanmaktadır."
 
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali de yaptığı açıklamada, patent başvurusu yapılan İyonbala oyununun kalıcı öğrenmede önemli bir rol oynayacağını belirterek, Öğretmen Özlem Çağlayan'a ve emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Tokat’tan Türkiye’ye Eğitim Desteği
 
Öte yandan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan web TV stüdyolarında oluşturulan ders içerikleri EBA tarafından yayımlanıyor. Son teknolojiyle donatılan stüdyoda birbirinden farklı tekniklerle oluşturulan nitelikli ders içerikleri hem ildeki öğrencilerin eğitimine destek veriyor hem de EBA aracılığıyla ülke geneline yayılıyor.
 
Spor Liseleri, meslek liseleri için hazırlanan 15 farklı derste haftalık 30 ders EBA için hazırlanıyor. Tamamen Tokat'taki öğretmenlerin anlatımıyla hazırlanan ders içerikleri kalitesi ve farklı üsluplarıyla göz dolduruyor. Ses, ışık, materyal ve anlatım yöntemlerindeki farklılık ve titizlikle öğrenciler için hem etkili hem de eğlenceli eğitim içeriği olarak ortaya çıkıyor. Türkiye'nin bütün illerinden eğitimciler ve öğrencilerin takdirlerini toplayan ders içerikleri birçok ile de örnek oluyor.
 
Eğitim Tokat Stüdyolarında ayrıca tüm sınıf düzeylerinde müfredata uygun ders içerikleri, Etüt Tokat projesi kapsamında lise ve üniversite sınavları için hazırlık dersleri, canlı soru çözümleri, etkinlikler oluşturulurken diğer taraftan kültür ve sanat programlarıyla dolu dolu yayınlar yapılıyor. ?Canlı bağlantılarla toplantılar, birçok uzmanın konuk edildiği canlı yayınlar, Anadolu Masalları, Hacivat-Karagöz gösterileri, çizgi filmler, yarışmalar, şiir programları, konserler ve ülke geneline yayılan müzik programları ildeki eğitim hayatına hareketlilik katıyor.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:
 
“Vizyoner bir ekibin inanç, aşk ve fedakârlıkla yürüttüğü süreçte ilimiz adına gurur verici sonuçları görmekten dolayı çok mutluyuz. Daha büyük ve kapsamlı çalışmaların art arda geleceğine eminiz. Uzaktan eğitimde Tokat bir marka olmanın eşiğindedir. Öğrencilerimizin hayatına dokunacak nitelikli çalışmaların titizlikle takip edilmesini bekliyoruz. Öğrencilerimizi bu faydalı, etkili ve güzel Eğitim Tokat Web TV dünyasıyla tanıştırmak yetişkinlerin sorumluluğudur. Her öğrencimiz bu güzellikten faydalanabilmelidir.”
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.050 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]