• 0

12 Ocak 2021, 10:04 - Anasayfa // İLÇE Haberi yazdır

Zile Belediyesi 'Sıfır Atık Belgesi' Alan İlk Belediye Oldu

Zile Belediyesi 'Sıfır Atık Belgesi' Alan İlk Belediye Oldu

Tokat'ta sıfır atık belgesini alan ilk belediye olduklarını ve çevreye verdikleri önemi belirten Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, "Sıfır atık projesi ile temizlik işlerinin yükü azalmış olurken çöp miktarları düşmüş olacak." dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Zile Belediyesi, Ata tohumu Karakılçık buğdayının üretimini yaygınlaştırma projesini hayata geçirdi. Zile Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İstasyon mahallesinde bulunan belediye arazisinde karakılçık buğdayını toprakla buluşturdu.

1000 yıllık ata tohumunun ilçede yetiştirilmesi için çalışmalara başladıklarını belirten Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, “Pandemi süreci yaşıyoruz. Bu pandemi sürecinde özellikle ülkelerin bu dönemde üzerinde durdukları en önemli konulardan bir tanesi de gıda arz güvenliğidir. Bu vesileyle Zile gibi geniş tarım arazilerine sahip, iklim bakımından elverişli bu bölgelerde çok önemli bir misyonumuz var. Zile olarak ülkemizin sağlıklı gıdaya erişimi noktasında bir misyona sahip olabiliriz. Bunu sürdürebilmemiz açısından kendimize özgü bu tür tohumlarla elde ettiğimiz ürünleri Anadolu’ya ve ihtiyaç olan yurt dışındaki insanlara sunmamız gerekiyor. Bu açıdan bu çalışmayı önemsiyoruz. İlçemizin gelişmesi açısından turizm ve tarım odaklı çalışmalarımız devam edecektir.” şeklinde konuştu.
 
 
Çöp Konteynerleri Mavi ve Gri Renge Boyandı
 
Sıfır atık projesi yönetmeliği kapsamında Zile Belediyesi Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürlüğü, pilot bölge olarak belirlediği Yunus Emre Mahallesi’nde çöplerin konteynerlerde ayrıştırılmasını sağlayacak. Vatandaşlar, evsel ve ambalaj atıkları ayrı renklere boyanan mavi ve gri konteynerlere atacak. Bu ayrışan çöpler geri dönüşümde kullanılmak üzere belediye tarafından toplanıp gönderilecek. Mavi konteynerlere ambalaj atıkları, plastik, kâğıt, cam ve metal atılırken gri olan konteynerlere de diğer atıklar atılıyor.
 
Tokat’ta sıfır atık belgesini alan ilk belediye olduklarını ve çevreye verdikleri önemi belirten Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, “Sıfır atık projesi ile temizlik işlerinin yükü azalmış olurken çöp miktarları düşmüş olacak. Dolasıyla belediyemiz akaryakıt ve iş gücü tasarrufu sağlayacak. Yakında tüm ilçemize uygulayacağız. Çöp konteynerlerini mavi ve gri renge boyadık. Atıklardan gelir elde ederken aynı zamanda çöp miktarımız azalıyor. Yapmış olduğumuz bu çalışma diğer ilçe ve şehirlere de örnek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Sargın’dan Hançerli’ye Ziyaret
 
Öte yandan Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, Avcılar Belediye Başkanı Tokatlı Turan Hançerli’yi makamında ziyaret etti.
 
Ziyarette Sargın ve Hançerli bir süre sohbet edip bilgi alışverişinde bulundular. Sargın Hançerliye ziyaretin anısına Zile Belediyesi amblemli porselen tabak hediye etti. Başkan Hançerli Sargın’ı uğurlarken yaptığı açıklamada “Bugün Zile Belediye Başkanımızı belediyemizde ağırladık, nazik ziyaretleri için kendisine çok teşekkür ederim.” dedi.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İLÇE Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]