• 0

18 Ekim 2017, 12:58 - Anasayfa // İLÇE Haberi yazdır

Vali Toraman'dan Kur'an Kursu Açılışı

Vali Toraman'dan Kur'an Kursu Açılışı

Vali Dr. Ömer Toraman'ın katılımıyla, Erbaa'da Evyaba Kur'an Kursu ve 15 Temmuz Şehitler Kur'an Kursu açılışları gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, açılışı gerçekleştirilen kurslara ilişkin bilgiler veren Erbaa Müftüsü Mehmet Ceylan, "30 yıldır devam eden Evyaba Kur’an Kursu’na her yıl 100 civarında müracaat oluyordu, ancak 50 öğrenciyi yatılı olarak alabiliyorduk. Bundan dolayı yeni bir binaya ihtiyaç duyduk. 15 Temmuz Şehitler 4-6 yaş grubu Kur’an Kursumuz ise 2 bin metrekarelik alana sahip. 25 sınıfta 180 yavrumuz öğrenim görüyor." dedi.  
 
İl Müftüsü Ahmet Erdem ise konuşmasında, "Kur’an kursları sadece Kur’an öğretilen yerler değil,  gelecek neslimizin inançlı ve imanlı yetişmesi için kurulan manevi müesseselerdir. Kur’an eğitiminin yanında, Kur’an ahlakının da öğretildiği yerlerdir." diye konuştu.
 
Ardından kürsüye gelen Vali Toraman, "Biz büyük bir medeniyetin evlatlarıyız. Bizim medeniyetimizin temellerini batı medeniyetinden farklı olarak, maddiyat değil maneviyat oluşturuyor. Bizler manevi değerlerine bağlı, onları yaşatan bir medeniyetin evlatlarıyız." sözleriyle konuşmasına başladı.
 
Danişment Melik Ahmet Gazi’nin bu bölgeyi fethedip bir kaleyi ele geçirdiğinde, ilk iş olarak bir mescit oluşturduğunu hatırlatan Vali Toraman, "Türk Milleti, dinine büyük hizmet etmiş. İslam dininin bayraktarlığını, sancaktarlığını yapmış. Pek çok coğrafyaya bu değerleri hoşgörüyle taşımış. İnsanların gönlünü kazanarak yeni coğrafyalarda yurt tutmuş. Çok şükür bugün yeni yetişen nesiller de aynı şuurla, aynı bilinçle bu emaneti devam ettiriyorlar." ifadelerini kullandı.
 
93 Harbinde Erzurum’da Aziziye Tabyalarına düşman girdiği zaman şehirde sabah ezanı vakti ezanlar değil, salalar okunduğunu dile getiren Vali Toraman, “Arkasından bir çağrıda bulundu müezzin. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkesi vatan müdafaasına çağırdı. Ve o insanlar Aziziye Tabyasında askerlerle beraber düşmanı dışarı attılar. 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da minarelerden salalar okundu. Yine müezzinlerimiz, milletimizi darbecilere karşı koymaya çağırdı. Çok şükür bu millet, devletinin yaşaması ve güçlü olması için gayret gösteren, yeri geldiğinde fedakarlıktan kaçınmayan çok büyük bir millet” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından, yapımı tamamlanan Evyaba Kur’an Kursu ve 15 Temmuz Şehitler Kur’an Kursu’nun açılışı Vali Dr. Ömer Toraman, Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan, Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, İl Müftüsü Ahmet Erdem, Erbaa Müftüsü Mehmet Ceylan ve diğer davetliler tarafından gerçekleştirildi.
 
Açılışın ardından protokol mensupları ve vatandaşlarla birlikte kursları gezen Vali Toraman, 15 Temmuz Şehitler Kur’an Kursu’nda, hem eğlenen hem de öğrenen 4-6 yaş grubu çocuklarla tek tek ilgilendi. Çocuklarla sohbet eden Vali Toraman, Kur'an kursu öğreticilerinden bilgiler aldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : KuranKursu, Açılış, Erbaa,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İLÇE Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]