• 0

03 Aralık 2020, 21:22 - Anasayfa // ULUSAL Haberi yazdır

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Yeni Binası Açıldı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Yeni Binası Açıldı

Projesi 1993 yılında çizilen ve temeli 1997 yılında atılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binasının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binası için 1993 yılında proje yarışması düzenlendi. Projeye karar verildikten 4 yıl sonra, 1997 yılında binanın temeli atıldı. Aradan geçen yıllarda binanın yapımı bir türlü tamamlanamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binası için çalışmaları hızlandırdı. Ankara'da bir kültür adası oluşturmayı hedefleyerek yapılan yeni bina, görenleri kendine hayran bırakıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yeni binanın açılışı yapıldı.
 
 
Açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, bizim dönemimizde sadece siyasette, ekonomide, savunmada değil, kültür, sanat, müzik, edebiyatta da prangalarından kurtulmuştur. Şairleri, yazarları, sanatçıları arasında ayrım yapan, insanlarını dinledikleri müziklere, giydikleri kıyafetlere göre ayıran eski Türkiye manzarasına son verdik. Dünyadaki emsalleriyle yarışacak şekilde inşa edilen CSO Konser Yerleşkesi 14,5 hektarlık alan üzerinde 5 bloktan oluşmaktadır. Bu projede 2023 kişilik konser salonu, 500 kişilik mavi salon, 600 kişilik tarihi salon, sergi salonu, hediyelik eşya mağazası ve 10 bin kişilik açık konser salonu mevcuttur." dedi.
 

Erdoğan konuşmasında ayrıca, "Mozart ile Bach'ın portlerinden tınılar, Şostakoviç ile Chopin'in bestelerinden ritimler burada buluşacak. Bir kemanın içli sesinden yayılan ayrılık, bir bağlamanın en zarif perdesinde yankılanan hasret, yine burada gönlümüze düşecek." ifadelerine yer verdi.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ULUSAL Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]