• 0

08 Ekim 2017, 13:12 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Zile'de Tarıma Dayalı Sanayi Gelişecek

Zile'de Tarıma Dayalı Sanayi Gelişecek

"Asırlık Zile Panayırı" ile "2. Zile Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı" açılış törenleri gerçekleşti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İlk olarak, Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, ülkenin birçok bölgesinden gelen çiftçileri ve esnafları ağırlayan “2. Zile Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı”nın açılışı gerçekleştirildi.
 
Program, Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Sargın’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında, Zile’nin tarım şehri olduğuna vurgu yapan Sargın, “Şu anda tarım arazilerimizin yüzde 35’i sulanabilir durumda. Süreyya Bey Barajı sulama kanalları hizmete geçtiğinde, bu oran yüzde 65’e çıkacak. Bununla birlikte Zile’de, tarım ve tarıma dayalı sanayi gelişecek” dedi.
 
Ardından kürsüye gelen Zile Belediye Başkanı Lütfü Vidinel ise konuşmasında, “İlçemizde müthiş bir ticari birikim var. Esnaflarımız çoğunluğu bölgesel işler, hatta ihracat yapıyor. Şimdi güç ve gönül birliği içerisinde, ilçemizi bulunduğu yerden hak ettiği yere ulaştırma gayreti içerisindeyiz” ifadelerine yer verdi.
 
Tokat’ın geleceğine ilişkin öne çıkan hususun tarım olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Vali Toraman ise, “Tokat coğrafyası itibariyle tarım potansiyeli birinci sırada olan bir il. Üç tane önemli vadi ile geniş ve sulanabilir araziler, bu potansiyeli yükseltiyor” diye konuştu.
 
Tarımın vazgeçilmez bir üretim alanı olduğunu dile getiren Vali Toraman, “Ne kadar sanayileşirsek sanayileşelim, hizmet sektörü ne kadar gelişirse gelişsin vazgeçemeyeceğimiz bir alan tarım alanı. Kırsal kesimde nüfus azalıyor olabilir, ancak teknolojideki gelişmeler insan gücündeki azalmanın yerine geçiyor. Aynı zamanda makinalı tarımla birlikte verim de artıyor. Tarım ve ticaretin büyük geçmişi olan Zile’de, böylesine önemli bir fuarı tertip eden Zile TSO yönetimini tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından, kurdele kesilerek fuarın açılışı gerçekleştirildi. Fuar alanındaki stantları gezerek tarım makinalarını inceleyen Vali Toraman, herkese bol ve bereketli kazançlar diledi.   
 
ASIRLIK ZİLE PANAYIRI AÇILDI
 
Öte yandan, 2. Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı açılışının ardından, Osmanlı döneminde fermanla kurulan 6 büyük panayırdan birisi olan “Asırlık Zile Panayırı” açılışı gerçekleştirildi.
 
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından “tekstil, halı, hediyelik eşya, ayakkabı ve gıda” gibi ürünlerin yer aldığı, otağ çadırların kurulduğu panayır alanındaki stantları ziyaret ederek ürünler hakkında bilgiler alan Vali Toraman, esnaflarla ve vatandaşlarla sohbet etti.

Zile dönüşü, şeker pancarı hasadı yapılan bir tarlada çalışan çiftçileri ziyaret ederek bir süre sohbet eden Vali Toraman, “Hasat dönemi hayırlı uğurlu olsun. Allah bol ve bereketli ürünler versin” temennisinde bulundu.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : ZileTarım, Fuarı,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]