• 0

21 Ekim 2020, 09:44 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Dünyanın En Zengin Antimuan Yatakları Turhal'da'

'Dünyanın En Zengin Antimuan Yatakları Turhal'da'

Vali Dr. Ozan Balcı Turhal ve Turhal'a bağlı köyleri ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ziyaretlerine Şenyurt Beldesi ile başlayan Vali Dr. Ozan Balcı, SS. Kazova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi çiftçilerle bir araya geldi. Kooperatif üyeleri ile bir süre sohbet ederek, fikir alış verişinde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, tarımın, toprağın, üreticinin, çiftçinin dostu olduğunu belirterek, yapılacak güzel işlerin her zaman destekçisi olduğunu söyledi.
 
Şenyurt Beldesinin meyveciliğin ve meyve fidancılığının üretim merkezi olacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Ovalarımız, topraklarımız müsait, Tokat’ı Türkiye’nin meyve ambarı yapacağız. 1 milyon fidan üretimini 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.
 
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Yazıtepe Köyünü Ziyaret Etti

Yapım çalışmaları devam eden Yazıtepe Barajı’nda incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, 2021 yılında tamamlanacak 66 milyon m3. depolamaya sahip, Turhal ve Kazova olmak üzere toplam 40 bin dekar alanı sulayacak barajın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Yazıtepe Baraj Gölü etrafından incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, daha sonra Korulu Köyünde imece usulü ile yapılan hayvanların sulanmasında kullanılacak çeşme ile ilgili bilgi aldı. Vali Dr. Ozan Balcı,“Hayvancılığı önemsiyoruz. Tokat hayvancılığın merkezi olacak. Çiftçimize, üreticimize ve hayvancılığa desteğimiz tam.” dedi.
 
Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Özel İdaresi tarafından yapımı devam eden Yenisu-Yazıtepe grup yolu bakım-onarım çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Vatandaşlarımızın hayatını ve yaşamını kolaylaştıran çalışmalara desteğimiz tam.” dedi. Vali Dr. Ozan Balcı, yol yapım çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür ederek, işçilere kazasız belasız çalışmalar diledi.
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Yenisu Köyünde Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Daha sonra ilçeye bağlı Yenisu Köyünde ziyaret ve incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, Yenisu Köyünde bulunan Gözderesi ile ilgili bilgi aldı. Burada vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, çocuklara da kitap hediye etti.
 
 
Üçyol Köyünde Ziyaret ve İncelemeler

Turhal Üçyol Köyünü ziyaret ederek, vatandaşlarla bir süre sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, 1 Yılda 100 Bin Koyun Projesi ile ilgili bilgi verdi. Projenin devam ettiğini hatırlatan Vali Dr. Ozan Balcı, “Proje kapsamında şu ana kadar 24 bin koyunu sahibine teslim ettik. Çiftçilerimize hayır ve uğurlu olsun.” dedi.
 
Üçyol Köyünde İl Özel İdaresi ve KÖYDES kaynakları ile yapımı kısa süre önce tamamlanan 7.7 km.lik Üçyol Köyü yolunda incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran yatırımları önemsiyoruz. Devletimizin ve milletimizin imkanları ile vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için hep birlikte aşkla, şevkle, yılmadan, yorulmadan çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yolumuz vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.
 
Turhal’da 2.5 km.lik Dazya-Çamlıca-Yazıtepe-Yenisu grup yolunda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, daha konforlu ve güvenli bir ulaşım imkanı sağlayacak olan yolun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Turhal Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Vali Dr. Ozan Balcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında yatırım programına alınan ve yapımına bu yıl başlanan Turhal Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu inşaatında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Tokat genelinde çeşitli yatırımların yapılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Turhal’a 2 sentetik futbol sahası, Zile’ye  2 sentetik futbol sahası, Pazar’a sentetik futbol sahası, Sulusaray’a sentetik futbol sahası, Yeşilyurt’a  spor salonu 1 sentetik yüzeyli futbol sahası, Artova’ya Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve sentetik futbol sahası, Almus’a Güreş Antrenman Salonu ve sentetik futbol sahası, Reşadiye’ye  Gençlik Merkezi ve sentetik futbol sahası, Niksar’a iki sentetik futbol sahası, Başçiflik’e Kayak Merkezi Teleski sistemi alımı ve montajı ile sentetik futbol sahası, Erbaa’ya stadyum ve 2 sentetik futbol sahası, Tokat Merkeze 2 yarı olimpik yüzme havuzu, 2 spor salonu, 8 sentetik yüzeyli futbol sahası,Turhal’a spor salonu, Merkez Emirseyit, Almus Çevreli, Erbaa Karayaka, Niksar: Gökçeli, Yazıcık, Gürçeşme, Pazar Üzümören, Turhal Şenyurt, Reşadiye; Cimitekke, Hasan Şeyh beldesine toplam 10 sentetik yüzeyli futbol sahası yapılacak. Yatırımlarımız memleketimize ve milletimize hayırlı olsun.” dedi.
 
 
Dünyanın En Zengin Antimuan Yatakları Turhal’da
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Turhal ziyaretleri kapsamında ilçeye bağlı Elalmış Köyünde bulunan Özdemir Antimuan Maden İşletmesini ziyaret etti.
 
1932 yılında Cumhuriyet tarihinin ilk madeni olarak kurulan ruhsatı bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen Antimuan Maden İşletmesini gezerek yetkililerden bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, yıllık 1000 ton yıllık konsantre antimuan kapasitesi ile ağır sanayi, otomotiv, silah ve çelik sanayi gibi sektörlerde kullanılan Turhal Antimuan MadenininTokat’ın bir değeri olduğunu söyledi.
 
Vali Dr. Ozan Balcı,  159 kişiye istihdam sağlayan işletme çalışanlarına işlerinde kolaylıklar diledi. 
 
Dünya kalitesinde ve satılabilir nitelikte olan Antimuan Konsantresi üretim çalışmalarının 1900’lü yıllara kadar uzanıyor. Turhal Antimuan sahalarında 1987-1997 yılları arasında üretime ara verildi. 1997 yılında üretim çalışmaları tekrar başlayan madende rezerv artımına dönük olarak başlatılan sondajlar halen devam ediyor. Sahadaki cevher potansiyelinin birkaç milyon ton seviyesinde olduğu kaydedildi.
 
Ziyarete Turhal Kaymakamı Ali Gökay ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe katıldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]