• 0

05 Ekim 2017, 09:23 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Film Festivali Galası'nda Tokat Rüzgarı Esti

Film Festivali Galası'nda Tokat Rüzgarı Esti

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) öncülüğünde gerçekleştirilen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Galası'nda Tokat rüzgarı esti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından 6-7-8 Eyül 2017 tarihinde Palazzo Donizetti Hotel'de proje ortağı 7 üniversiteden bir araya gelen juri üyeleri teknik ve içerik denetimlerinden geçmiş 86 filmi izlenerek Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 2017'nin finalistlerini belirledi.

 
Finalistlerin belirlenmesi sonrasında T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TDBB ve TRT'nin katkılarıyla Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali bu yıl 27-30 Eylül arası İstanbul Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
 
Yaklaşık 3 gün süren film gösterimleri sonrasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonunda gerçekleştirilen Festivalin Gala Programına iş ve siyaset dünyasından önemli isimler katıldı. Ak Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı  Yılmaz Karaca, İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, RTÜK üyesi Esat Çıplak, İstop Başkanı Yusuf Uzun, Tokatlılar Vakfı Başkanlarından Sururi Ballıdağ ve Erdoğan Erdoğdu, İstanbul Niksarlılar Dernek Başkanı Şafak Gümen, Tokat Gazeteciler Cemiyetini adına yazı işleri müdürümüz Kemal Özdilek katıldılar.

TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, katılanlara teşekkür ederek, festivali düzenlemekteki amaçlarına işaret ederek, geniş bir coğrafyaya, zengin bir kültüre sahip Türk devletlerinin öz ve kök değerlerini belgesel vasıtasıyla Türkiye ve dünyaya yaymak maksadıyla festivali yaptıklarını anlattı.
 
Demir, devlet kurumlarıyla özel kuruluşların destek verdiği festivalin bir nevi imece usulüyle yapıldığını kaydederek, "2. kez organize ettiğimiz bu festivale, Türk coğrafyasının 23 bölgesinden belgesel film geldi. Belgesellerin konusu, Türk kültürü ve Türk`ün dünyaya bakış açısıydı." dedi.
 
"Profesyonel" kategorinin birincilik ödülünü, Türkmenistan`dan katılan Aina Meredova kazandı. "Blank Sheet" adlı filmiyle ödüle layık görülen Meredova geceye katılamadığı için ödülünü TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak`tan teslim aldı.

"Word Remained From Forefathers" filmiyle Kırgızistan`dan katılan ve ikincilik ödülünü kazanan Moldoseyit Nambetakonuv`un ödülünü Tokat Milletvekili Coşkun Çakır takdim etti.
 
Sıraç Türkmenlerinin hikayesini "Sıraç" adlı belgeselde ele alan Gülşan Saru da üçüncülük ödülüne layık görüldü. Tokat Zileli olduğunu ifade ederek söze başlayan Saru'ya üçüncülük ödülünü Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca'dan aldı. Yöresel Kıyafeti ve yöresel kıyafetli ekibi ile sahneye çıkan Saru büyük ilgi gördü. 
 
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından Belgesellerin değişik ülkelerde ve ülkemizde farklı zamanlarda gösterimleri düzenlenecek. Kısa bir süre sonra ödül kazanan belgesellerin Tokat'ta da gösterimi için görüşmeler sürüyor.
 
Festivalin Özel Ödülleri
 
Öğrenci kategorisinde yarışan Kırgızistanlı genç yönetmen Kasiet Kubanıçbek "Oymok" ile birinci, Anıl Bayrak ve Fatema Khawari "Kaset" filmiyle ikinci, Kırgızistanlı yönetmen Ayzada Aliyeva ise "Derviş" filmiyle üçüncülüğe layık görüldü.
 
Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türkmenistanlı yönetmen, senarist ve oyuncu Hocakulu Narlıyev`e verildi. Azerbaycanlı yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu Tevfik İsmailov anısına verilen "Tevfik İsmailov Özel Ödülü", "7 Kız Tiyatrosu" filmine imza atan Başkurdistanlı yönetmen Kristen Gainet`in oldu.
 
Türk Dünyası Özel ödülü, "Genç Pehlivanlar" filmiyle Mete Gümürhan`a, İpekyolu Özel Ödüllü "Kaderine Terk Edilenler" filmiyle Kerküklü yönetmen Reşad Salihi`ye, Kültür Özel Ödülü ise "Yörük Ali" filmiyle Özlem Balcı`ya takdim edildi.
 
Festival hakkında
 
"Profesyonel" ve "Öğrenci Filmleri" olmak üzere iki kategoride gerçekleşen festivalin jüri başkanlığını Hocakulu Narlıyev üstlendi. Festivalin jürisi Dr. Zeynel Koç, Doç. Dr. Abdülhamit Avşar, Mehmet Güleryüz, Albina Nafigova Kazan, Ahmet Yeşiltepe, Artıkpay Süyündükov ve Bahtiyar Karaca`dan oluştu.
 
Festivale, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Kosova, Rusya, Tataristan, Yakutistan, Başkurdistan, Hakasya, Çuvaşistan, Kabardey Balkar, Gagavuzya ve Irak Kerkük'ten katılım sağlandı.
 
Festivalin gala gecesinin gerçekleştiği salonda adeta Tokat rüzgarı esti. Akparti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Coşkun Çakır, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Niksarlılar Dernek Başkanı Şafak Gümen, İstkop Başkanı Yusuf Uzun, Gazeteci Zekayi Durak, Tokatlılar Vakfından Sururi Ballıdağ ve Erdoğan Erdoğdu ile Tokat Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kemal Özdilek gala sonrası birlikte fotoğraf verdiler.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Film, Belgesel,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]