• 0

14 Ekim 2020, 07:53 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Restorasyon Çalışmaları Tokat'ın Tanıtımına Katkı Sunacak

Restorasyon Çalışmaları Tokat'ın Tanıtımına Katkı Sunacak

Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde Belediye ve OKA desteği ile devam eden bir dizi çalışmaları yerinde inceleyerek, bilgi aldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İncelemelerini Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu beraberinde gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve OKA desteği ile Müze Okulu olarak ülkemizin ilk “Çocuk Müzesi” olma özelliğini taşıyacak olan Suluhan'da devam eden çalışmaları yerinde inceledi.
 
Anadolu'nun ilk Türk-İslam Üniversitesi olan Belediye ve OKA desteği ile Türk İslam Bilim Tarihi Müzesine dönüştürülecek Yağıbasan Medresesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, tüm bilimlerin içerisinde yer aldığı, çocukların yap-dene-oluştur noktasında atölyelerin yer alacağı, eğitim görecekleri bir alan ile hizmete sunulacak Bilim Tarih Müzesinin Türkiye’de ilk olacağını söyledi.
 
 
Sulusokak Tarihi Kent Meydanı  yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
 
Daha sonra, Sulusokak'ta Osmanlı döneminden kalma, halk arasında "Sık dişini helası" olarak bilinen Belediye tarafından devam eden restorasyon çalışmaları ile "Su ve Temizlik Müzesi" olarak turizme kazandırılacak alanda incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, yapılacak restorasyon çalışmaları ile Tokat'ın tanıtımına, tarihine, kültürüne katkı sağlayacak projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Tokat, Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının (TOKSEV) Halit Bey Sokakta devam eden hizmet binası inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyonu devam eden hizmet binasındaki çalışmaların tamamlanması ile yeni kurulan Tokat Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı'nın burada hizmet vereceğini kaydederek vakfın eğitim anlamında ilkokuldan üniversiteye kadar öğrencilerimize burs vereceğini, kültür-turizm, sanat anlamda çalışmalar ve etkinlikler düzenleneceğini kaydetti.
 
 
Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın, tarihi, turistik ve kültürel zenginliği olan bir şehir olduğunu söyledi. Tokat’ın bu müthiş tarihi zenginlikleri ile adeta bir açık hava müzesi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bu tarihin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını önemsediğini söyledi.
 
Valiliğimiz koordinesinde başlatılan projelerle restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]