• 0

10 Ekim 2020, 08:39 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Hedefimiz Uluslararası Bal Festivalini Tokat'ta Düzenlemek'

'Hedefimiz Uluslararası Bal Festivalini Tokat'ta Düzenlemek'

Vali Dr. Ozan Balcı, 'Arıcılığa desteğimiz tamdır. Hedefimiz uluslararası bal festivalini Tokat'ta düzenlemek.' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen Bal yarışması ödül törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir, TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Yusuf Beyazıt’ın konuşmalarıyla devam eden programda Vali Dr. Ozan Balcı şunları söyledi:
 
Şehirleri Zenginleştiren Birlik ve Beraberliktir
 
"Böyle güzel bir günde arıyla ilgili, balla ilgili bir programda bir araya gelmiş olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Şehrin karar vericileri de burada. Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Ticaret Sanayi Odası Başkanımız, Ziraat Odası Başkanı, üretici birlikleri, teşkilatı ve çiftçilerimiz. Bu tarımı önemsemek demek, tarımın yanında olmak demek, çiftçinin yanında olmak demek.”
 
Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü; “Kısa vadede 100 bin kovan demiştim, orta vadede hedefimiz 200 bin kovan. Sonra da 1 milyon kovan olması lazım. Bizler Uluslararası bal festivalini Tokat’ta yapmalıyız.  Birlik başkanında ve üreticilerinde bu gücü gördüğüm için söylüyorum bunu. Tokat tarımın başkenti. Başkente de bu yakışır. 10-15 yıl içerisinde hedefimiz bu olmalı.
 
 
Dereceye giren üreticilerimizi tebrik ediyorum. Arıcılığa her zaman desteğimiz tam. Arıcılığı çok önemsediğimi de ifade etmek istiyorum. Devletimizin imkanlarıyla da bir çok destek veriliyor. Tokat tarım ve hayvancılığın başkenti dedik ve Tokat’ta tarım adına çok güzel işler oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği 2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda el ele omuz omuza işlerimizi götürüyoruz. Tokat’ın huzuru, refahı ve zenginliği için bir bütün halinde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Bundan da çok büyük mutluluk duyuyoruz. Şehirleri zenginleştiren birlik ve beraberliktir.
 
Koyunculuk’ta Tokat Modeli Türkiye Modeli Oldu
 
Tokat’ta Milletvekillerimiz, Belediye başkanımız, Ticaret Sanayi Odası Başkanı, bürokrasi, iş dünyası ve çiftçilerimizle birlikte uyumlu bir birliktelik sağlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız küçükbaş hayvancılıkta bu yılı hamle yılı ilan ediyorum demişti. Biz de Tokat modeli diye küçükbaş hayvancılıkta model geliştirdik biliyorsunuz. Ziraat Bankasıyla protokol imzaladık. 150 milyon kredi verdik ve 25 bine yakın koyunumuzu dağıttık. Proje halen devam ediyor. 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli, sıfır faizli 100 koyun veriyoruz ya da çiftçimizin koyununu 100’e tamamlıyoruz. Şu anda 50 tane ilimizde Tokat modeli uygulanıyor. Bu projeye gönülden destek veren çiftçilerimize, mühendislerimize, milletvekillerimize de teşekkür ediyorum. Projenin bereketi Tokat sınırlarını da aştı. Tokat modeli Türkiye modeli oldu.
 
Ceviz Denince Aklıma Niksar Cevizi Geliyor 500 Bin Ceviz Dikiyoruz
 
Örneğin ceviz denince benim aklıma Niksar geliyor, Tokat geliyor. 250 bin ceviz fidanı dikildi. Bu sene 150 bin ceviz daha dikiyoruz. 150 bin ceviz de toprakla buluştu, önümüzdeki yıl dikiyoruz. Tam 550 bin yapıyor. Türkiye’deki ceviz varlığı tahmini 25 milyon. 25 milyon cevizin 500 binini biz dikmiş oluyoruz. Kelkit Havzasına 100 bin ceviz dikeceğiz. Bunu da çok önemsiyorum. Özel idare imkanlarıyla 50 bin tane meyve yetiştirilmişti. İnşallah bu sene onlar da toprakla buluşuyor.  100 bin tane daha dikeceğiz. Teksas bademi diye bir şey var. 20 bin tane de ondan dikeceğiz inşallah. Tokat’ın meyvenin ambarı olması lazım. Ben meyvecilikte istediğimiz seviyede olmadığımızı düşünüyorum. Çok iyiyiz ama yetmez çünkü Tokat’ın Türkiye’yi besleyecek kapasitesi var.
 
 
Bunun yanında yine orman meyveleri fidanları yetiştiriyoruz. Kızılcık, kuşburnu, hünnap, alıç bunları yetiştiriyoruz. Şu anda 500 bine yakında orman meyveleri fidanlarımız var. Yaprak konusunda Tokat yaprağı zaten dillere destan. İnşallah bu sene 1500 dönüme yakın bağ fidanı dikimini, bitirmiş olacağız. Sadece Pazar Çayköy’de 1000 dönüme yakın alanda çiftçilerimizin arazisini birleştirdik. Oraya devletin imkanlarıyla asma bağı kurulacak. Başçiftlik’te de bin dönümlük kiraz ve elma bahçelerini kuruyoruz.
 
1250 Ton Sertifikalı Buğday Tohumu Dağıtacağız
 
Kaba yem bitkisine çok destek veriyoruz. 1250 ton sertifikalı buğday dağıtımı yapıyoruz. Çiftçimiz, üreticimiz zenginleşsin diye hep beraber çalışıyoruz. Yine TKDK projelerine başvurularda da Türkiye’de birinciyiz. Bunlar tarımsal projeler. 800 dönüm çilek dikimi yapıldı. İnşallah bin dönüm daha hedefliyoruz. Örneğin çiçek Antalya’daki çiçekçilerin yüzde 40’ı Erbaalı. TKDK’dan 120 dönüm çiçek serası kuracağız. Çiçek denince de akla hemen Tokat gelmeli.
 
Tokat İhracata Dayalı Tarımsal Sanayinin Merkezi Olacak
 
Kısacası Tokat tarımın başkenti, Tokat’ta çok güzel işler oluyor. Yorulmak yok, bana de demek yok, yeter diye bir şey yok. Aşkla, şevkle çiftçinin, üreticinin her zaman yanında olmak var. El ele, omuz omuza, birbirimize destek vererek memleketin imarına, ihyasına, huzuruna, refahına, zenginleşmesine candan, kalpten katkı sağlayacağız. Tokat’ın önü açık. Nihai hedef de ihracata dayalı tarımsal sanayi olacak. Havaalanımız yapılıyor. Hızlı tren burnumuzun dibinde. İnşallah liman da yapıldı mı Tokat dünyaya açılmış oluyor. Bu da zenginleşmek demek zaten. Kapalı bir havzadan dünyaya açılıyor Tokat. Şehrimiz sadece Türkiye’yi değil, dünyayı besleyen bir il olacak. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine bir ve beraber yürümeye devam edeceğiz. Bu güzel balları ürettikleri için bütün bal üreticilerimize teşekkür ediyorum."
 
Protokol konuşmalarından sonra bal yarışmasında dereceye giren üreticilere Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol üyeleri tarafından belge ve hediyeleri takdim edildi.
 
Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, protokol mensupları, arıcılar ile davetliler katıldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.082 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]