• 0

03 Eylül 2020, 13:56 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Yazmacılar Sitesi'nde 600 Yıllık Sanat Yeniden Hayat Buluyor

Yazmacılar Sitesi'nde 600 Yıllık Sanat Yeniden Hayat Buluyor

Yazmacılığın yapıldığı Anadolu kentleri arasında farklı bir yeri olan Tokat'ta kültürel miras gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Ocak ayında çıkan yangına büyük zarar gören yazmacılar sitesinde tadilat çalışmaları tamamlandı. Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonucu işyerlerini açan esnaf, el baskısı ve serigrafi tekniği ile yazma, sofra bezi, şal, yöresel kıyafet üretimine başladı.
 
Yazmacı ustası Ömer Yaşın, yaklaşık 600 yıldır devam eden sanatı yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Ocak ayında meydana gelen yangının izlerinin silinmeye çalışıldığını ifade eden Yaşın, “Yangında büyük zarar görmüştük, hiçbir şeyimizi kurtaramadık. Rabbim razı olsun devletimiz el attı, Sayın Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu bizzat ilgilendi. Hamdolsun işyerlerimize tekrar kavuştuk. Sitemizin tadilatı temizliği, maddi ve manevi yardımları ile tekrar işimize geri döndük” dedi.
 
 
19 Ocak 2020 tarihinde çıkan yangında Yazmacılar Sitesi tamamen yanarken büyük maddi hasar meydana gelmişti. Yangında depolarda bekleyen binlerce yazma ve sofra bezi yanarak kullanılamaz hale gelirken, tarihi kalıplarda yanmıştı. Serigrafi yapılan kalıplarında yanması sonucu zarar gören esnaf, yaklaşık 7 ay süren çalışmanın ardından ayağa kaldırıldı. Tokat Valiliği ile Tokat Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarda 21 esnafın zararının büyük kısmı karşılanarak, yanan bina baştan sona yenilendi.
 
Yazmacı ustası Atıf Arpacıoğlu ise; “Valimiz Dr. Ozan Balcı’ya ve Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na, İl Özel İdaremize, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza ve Esnaf Odalarımıza teşekkür ediyorum. Satışlar biraz düşük ama rabbim bereket versin. Ekmeğimizi buluyoruz, geçimimizi sağlıyoruz. Gelecekten ümitliyiz. Yazmacılar Sitemiz eskisinden daha güzel oldu. İşyerlerimizi yeniden yaparak elimizden tutan, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]