• 0

27 Haziran 2020, 11:43 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Genel Başkan Alpay'dan Ekonomik Önlem Çağrısı

Genel Başkan Alpay'dan Ekonomik Önlem Çağrısı

Barış ve Eşitlik Partisi (BEP) Genel Başkanı Hüseyin Alpay, siyasi iktidarın ekonomik tedbirleri emekçilerin lehinde ivedilikle alması gerektiğini bildirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Barış ve Eşitlik Partisi (BEP) Genel Başkanı Hüseyin Alpay, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.500 liraya yaklaştığını belirterek, siyasi iktidarın ekonomik tedbirleri emekçilerin lehinde ivedilikle alması gerektiğini söyledi. Alpay “Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılamak için borçlanarak geçimlerini sürdürmek zorunda kalmışlardır.” dedi.
 
BEP Genel Başkanı Hüseyin Alpay, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 2.431 lira, yoksulluk sınırını ise 7.918 lira olarak açıkladığını hatırlatarak, “Belirlenen açlık sınırı, Corona virüs salgını nedeniyle Mayıs ayında yaklaşık 3 milyon kişiye İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılan 1666 TL’lik ortalama net ödemenin de çok üzerinde yer almıştır.” ifadelerini kullandı.
 
 
Barış ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Alpay açıklamasında şu görüşleri savundu:
 
“Vatandaşımız borçlanarak geçimini sağlıyor”
 
“Covid-19 döneminde çoğu küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin üretime ara vermesi veya kapanması işçilerin işsiz kalmasına, ücretsiz izne çıkarılmasına ya da kısa süreli çalışmalarına yol açmıştır. Bu mağduriyetleri yaşayan yurttaşlarımız, ihtiyaçlarını karşılamak için borçlanarak geçimlerini sürdürmek zorunda kalmışlardır.
 
Asgari ücretli ve bordrolu çalışanlar başta olmak üzere, emeklilerin durumu alarm vermektedir. Küçük ve orta ölçekli esnafların birçoğu kepenk indirmiş, işyerlerini kapatmışlardır.
 
Öte yandan çiftçinin mahsulü tarlada para etmiyor, üreticiler, bankaların yüksek faizlerine adeta teslim oluyor. Sistem yurttaşı borçlandırarak bankaların insafına bırakmaktadır. Acil yapılması gereken işlerin başında bütün gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi vatandaşlarımıza ihtiyaçları için faizsiz ve karşılıksız yardımların yapılması gerekmektedir.”
 
BEP Genel Başkanı açıklamasında ayrıca, alınan mevcut ekonomik önlemlerin yetersiz kaldığını belirterek, “yurttaşların lehine olacak yeni ekonomik tedbirlerin alınması” çağrısında bulundu.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]