• 0

18 Mayıs 2020, 16:44 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Balcı: 'Müzeler Tarih İçinde Yolculuk Yapmamıza Sağlayan Mekânlardır'

Balcı: 'Müzeler Tarih İçinde Yolculuk Yapmamıza Sağlayan Mekânlardır'

Vali Dr. Ozan Balcı, tüm halkımızın 'Müzeler Haftası'nı kutluyor, sağlık ve mutluluklar dileyerek, sevgiyle selamlıyorum."

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Her bir köşesi ayrı bir tarih olan ülkemizin doğa ve kültür varlıklarının tanıtılması, milli değerlerimiz olan kültür varlıklarımızın korunması, onarılması ve saklanması ile gelecek kuşaklara aktarılması için yapılan ve yapılması gerekli çalışmaları anlatmak, müzelerimizi tanıtarak halkımızın milli kültür ve tarih bilgisini zenginleştirmek amacıyla her yıl 18-24 Mayıs tarihleri “Müzeler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
 
Medeniyetin doğup tarihin yazılmaya başlandığı Anadolu toprakları, görkemli uygarlıkların birbiri ardı sıra kuruluşuna, yükselişine ve yitip gitmesine tanıklık etmiştir.
 
İnsanlıkla yaşıt bu sürecin neticesinde ülkemiz, dünyada başka hiçbir ülkeye nasip olmayacak kültürel ve arkeolojik bir zenginliğe sahip olmuştur.
 
Müzeler; Anadolu'nun binlerce yıl geçmişe uzanan kültürel tarihinin izlerini barındıran, geçmişi günümüze taşıyan, tarih içinde yolculuk yapmamıza imkân sağlayan çok özel mekânlardır. 
 
Sahip olduğumuz kültürel mirasın birbirinden değerli eserlerini ve yaşam şekillerini bizlere sunarak geçmişin ruhunu bugünlere taşıyan müzeler, aynı zamanda bir eğitim merkezi olup, bireylerde tarih bilincinin oluşmasında katkıda bulunur.
 
Tokat’ta öğrencilerimizin tarih bilgisi ve şuuruna sahip olması, kültürel ve tarihi zenginliklerimizi tanıması, özgüvenlerinin geliştirilmesi amacıyla Valiliğimiz koordinesinde il, ilçe, belde ve köy okullarımızda okuyan tüm çocuklarımızın müzelerimizi ziyaret etmelerini sağlıyoruz.
 
“Gelecek İçin Geçmişe Yolculuk, Müze Gezileri Projesi” ile 70 okuldan toplamda 5000 öğrencimizin il merkezindeki müzeleri gezmelerine katkıda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. 
 
"Köy Çocuklarına Sahip Çıkıyoruz" projemiz ile köy okullarında eğitim gören ve sosyal, kültürel imkanlardan mahrum kalmış öğrencilerimize il merkezimize getirerek, Tokat’ta tarihi, turistik ve kültürel yerleri gezdiriyoruz.
 
Yine “Tüm Öğrenciler Müzede Buluşuyor” projemiz ile öğrencilerimize öğretmenleri eşliğinde müzelerimiz ve tarihi yerlerimiz gezdiriliyor.
 
“Bugünü anlamak ancak dünü tanımak ve anlamakla mümkündür.” diyerek geleceğimiz olan çocuklarımıza dünü tanıtmak için gayret ediyoruz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm halkımızın “Müzeler Haftası’nı kutluyor, sağlık ve mutluluklar dileyerek, sevgiyle selamlıyorum.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]