• 0

20 Mart 2020, 00:03 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Vali Balcı Osmanpaşa Konağı'ndaki Restorasyon Çalışmalarını İnceledi

Vali Balcı Osmanpaşa Konağı'ndaki Restorasyon Çalışmalarını İnceledi

Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyonları devam eden, tamamlandığında Olgunlaşma Enstitüsü olarak hizmet verecek olan İbrahim Paşa Konağı ile restorasyonu tamamlandığında Turizm Otelcilik Uygulama Oteli olarak hizmet verecek olan Osman Paşa Konağı'nda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Soğukpınar Mahallesinde bulunan ve Osmanlı mimarisini en iyi şekilde yansıtan 1880’li yıllarda yapılmış olan tarihi İbrahim Paşa Konağı ve 1850’li yıllarda yapılan Aleybeyoğlu Osman Paşa Konaklarının aslına uygun restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyon çalışmalarının bitmesinin ardından binaların Olgunlaşma Enstitüsü ve Turizm ve Otelcilik Uygulama Oteli olarak ilimize kazandırılacağını kaydetti.
 
Vali Ozan Balcı, çalışmaların en kısa sürede bitirilerek hizmete sunulması için çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, restorasyon çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.
 
İncelemelerinde Vali Dr. Ozan Balcı’ya, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu ile ilgililer eşlik etti.
 
 
Osman Paşa Konağı
 
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2018 Yılı Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı kapsamında İl Özel İdaresi paydaşlığında desteklenmeye hak kazanan Osman Paşa Konağı (Turizm Otelcilik Uygulama Oteli), restorasyonu tamamlandıktan sonra içinde bulunduğu tarihi Bey Sokak bölgesinde yer alan sivil mimari eserler ile sokak dokusuna uygun turizm aktivite alanının oluşmasına katkı sağlayacak. Bununla birlikte Turizm Uygulama Oteli yetiştireceği nitelikli elemanlarla turizm sektörünün eleman ihtiyacını karşılayacak ve turizm sektörünün geliştirilmesine katkı sağlayacak.
 
İbrahim Paşa Konağı
 
İlimiz Merkez Soğukpınar Mahallesi sivil mimari kültür varlıklarının yüksek yoğunluklu olarak sağlıklaştırma çalışmaları devam eden Bey Sokak’ta bulunan İbrahim Paşa Konağı ahşap karkas arası kerpiç dolgu tekniği ile yarım bodrum kat, zemin kat, ve 1. kattan oluşmaktadır. Binanın toplam alanı 480 m2 olan 1880’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen yapı, dönem itibariyle Geç Osmanlı çizgileri taşımaktadır. İbrahim Şahin’e ait tescilli taşınmaz kültür varlığı yapı, İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılmış ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. Restorasyon çalışmaları devam eden İbrahim Paşa Konağı,  aslına uygun olarak restorasyonun ardından Olgunlaşma Enstitüsü olarak hizmet vermeye devam edecek.     
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]