• 0

06 Ocak 2020, 17:45 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Türkiye'de Bir İlk: Tokat'ta Tüm Okullar TÜBİTAK Kitapları İle Buluştu

Türkiye'de Bir İlk: Tokat'ta Tüm Okullar TÜBİTAK Kitapları İle Buluştu

Kitap Tokat projesi kapsamında Tokat il genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere 58.935 TÜBİTAK Kitabı dağıtıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Z-Kütüphanede Vali Dr. Ozan Balcı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandalcı’nın katılımı ile düzenlenen tören Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı.
 
TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Tokat’ta devletin milletin güzide kurumu olan TÜBİTAK’ın çocuklar için hazırladığı kitap setlerinin buluşmayacağı hiçbir okul kalmayacağını söyledi.

60 bine yakın kitabın bütün anaokullarına, ilkokullar,  ortaokullara ve liselere dağıtılacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu Türkiye’de bir ilk.  Bu güzel kitapları hazırladığı için devletimizin ve milletimizin güzide kurumu TÜBİTAK’a ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Daha nice nice güzel başarılara imza atmasını diliyorum. TÜBİTAK Türkiye’mizin medarı iftiharı bir kuruluşu, yüz akıdır. İnşallah memleketimizin milletimizin yükselmesi ve yücelmesi için geleceğimiz için gençlerimiz için çok güzel işlere imza atıyor, atmaya da devam edecek.” dedi.
 
 
Tokat’ta bütün TÜBİTAK kitap setleri ile buluşmayan hiçbir çocuğun kalmamasını istediklerini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunun sebebi şudur; biz Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Şu anda çok büyük kazanımlarımız var ve Türkiye’nin önümüzdeki dönemde de bilimde, kültürde, sanatta, sanayide, hayatın ve yaşamın her alanında daha da büyüyeceğine, daha da güçleneceğine, daha büyük adımlar atacağına bu coğrafyanın merkezi olacağına ve gözbebeği olacağına yürekten inanıyoruz. Bunu çocuklarımız yapacak, geleceğimizi inşa edecek yavrularımız yapacak. Bu bilimle, sevgiyle, kültürle ve sanatla olabilir. Biz bu anlamda bu kitapları alarak çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında onlara destek veriyoruz ve bunu yapmaktan da büyük gurur duyuyoruz. “ diye konuştu.
 
“TÜBİTAK Kitabı Olmayan Okul Kalmasın” projesinin aynı zamanda Tokatlı çocukları sevmek, Tokatlı çocukların geleceğine inanmak, onları eğitim öğretimlerine destek vermek demek olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Bilgiye, bilime, eğitime, kültüre sanata dost olmak demektir. Bunu da Tokat’ta gerçekleştiren çok kıymetli bir eğitim camiası var. Çok kıymetli öğretmenlerimiz var. Şu ana kadar da çok güzel işler yaptılar. Bütün öğrenciler her gün 1 saat kitap okuyorlar. Türkiye’nin ilk Müstakil Bebek ve Çocuk ve Kütüphanesi kuruldu. Zenginleştirilmiş kütüphanesi olmayan anaokulu, ortaokul, lise kalmayacak dedik, 50 ‘ye yakın yapıldı, inşallah 50 tane daha yapacağız. Dolayısıyla Tokatlı hemşehrilerimiz eğitime dosttur. Kitap konusunda da Türkiye’ye örnek olacaktır. Bu konuda öğretmenlerime ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bu projeleri yürüttükleri için hepsini tek tek kutluyorum. Çocuklarımıza başarılar diliyorum. TÜBİTAK Seti Olmayan Okul Kalmasın projemiz inşallah tüm Türkiye’ye örnek olur, çünkü örnek ve güzel bir proje. Memleket adına millet adına geleceğimiz adına güzel bir proje. Türkiye’nin önü çok açık. Bu coğrafyanın parlayan yıldızı. Türkiye’nin ilerlemesine, gelişmesine destek vermemiz, omuz vermemiz lazım. Ancak bu çocukları desteklemekle olur, onları yüreklendirmekle olur, bilime, kültüre, sanata dost olmakla olur. Bu güzel etkinliği gerçekleştirdiği için İl Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere, bütün öğretmenlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum, Tokatlı hemşerilerime, ama ondan ötesi de sevgili öğrencilerime bu projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “ şeklinde konuştu.
 
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Tokat’ta 245 farklı kitap türünün 871 okulda tüm öğrencilerle buluşturulmasından büyük bir heyecan duyduklarını belirterek, “Bu sadece ilimiz için değil, ülkemiz için bir ilk. İnşallah bunun devamı diğer illerimizde de gelecektir. Çünkü biz geleceğe baktığımızda, bizim geleceğimiz gençlerimiz, öğrencilerimiz, çocuklarımız. Bu da her yaşta çocuğumuzun öğrencimizin, gencimizin daha nitelikli insan kaynağı olması. Yani ülkemizin 2023-2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması bilgi, teknoloji, yenilikle olacak. Bunun da başı öncelikle okumak. Sayın Valimize böyle bir girişim başlattığı için teşekkür ederim.” dedi.
 
Törene Vali Dr. Ozan Balcı ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, protokol mensupları, eğitim camiası ve öğrenciler katıldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]