• 0

22 Ekim 2019, 09:28 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Niksar'ın Çanakçı Deresi Meclis Gündeminde

Niksar'ın Çanakçı Deresi Meclis Gündeminde

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle verdiği önergede Tokat’ın Niksar ilçesinde Çanakçı deresinde yapılması planlanan HES projesi için 'ÇED gerekli değildir raporu çıkarılmasını' eleştirerek sorular sordu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

CHP Tokat Milletvekili TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz CED süreçlerinde yaşandığı iddia edilen denetimsizliği TBMM gündemine taşıdı. Durmaz önergesinde, “ÇED süreçlerinde yapılacak izleme ve denetim faaliyetlerine yönelik 2014 yılında Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı sonrasında CED Yönetmeliği’nde halen bir değişiklik yapılmamış olması nedeniyle, mevzuatta boşluk devam etmektedir ve dolayısıyla uygulamada CED raporları kapsamında izleme ve denetim faaliyetleri yapılmamaktadır. CED olumlu raporları çıkmadan, projelere başlanan bölgeler bulunmaktadır. İçme suyundan, sulama suyuna kadar kullanılan Çanakçı Deresi üzerinde yapılacak olan projeyle bölge halkının hayatı durma noktasına gelecek, bölgenin ekolojik yapısı ciddi hasar görecektir.” ifadelerini kullandı.

 

Kadim Durmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun cevaplaması istemiyle verdiği önergede Tokat’ın Niksar ilçesinde Çanakçı deresinde yapılması planlanan HES projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ raporu çıkarılmasını eleştirerek, şu soruları sordu:

 

"Tokat ili Niksar, ilçesi Çanakçı Deresi üzerinde düşük enerji üretim hacmine sahip Kaynar Barajı ve HES projesi hakkında “ÇED gerekli değildir” kararı alınmasının nedeni nedir? Çanakçı Deresi HES projesi için ekolojik araştırmalar yapılmış mıdır? Proje etüdü yapılmış mıdır? Proje’nin doğal yapıya ve su kaynaklarına vereceği zarar tespit edilmiş midir? Çanakçı Deresi üzerinde büyük tahribat yaratacak olan HES projesini durdurmayı düşünüyor musunuz?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED İzleme ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün asli görevleri arasında yer alan izleme ve denetim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için ilgili mevzuat ve uygulama neden gerçekleştirilmemektedir?

 

ÇED süreçlerinde halkın katilimi konusu çoğunlukla tartışmalara neden olmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Nisan 2017'de yürürlüğe giren Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği’nde olduğu gibi, neden ÇED süreçlerinde de halkın katilimi toplantılarının kayıt altına alınmamakta ve kayıtların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yayınlanmamaktadır?

 

Mevzuatta ve uygulamada halkın katılımı nasıl iyileştirilecektir?

 

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde kolaylıkla ulaşılabilen raporlara artık neden halk erişim sağlayamamaktadır?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Eylül 2015 yılına kadar devam ettirdiği ÇED raporlarına erişim sistemi neden kısıtlanmıştır? Kişilerin bilgiye erişimi hangi sebeple kısıtlanmaktadır?

 

2002-2019 yılları arasında kaç ÇED olumlu, kaç ÇED olumsuz raporu verilmiştir?

 

Bu ÇED olumlu raporlarının illere göre dağılımı nedir?

 

ÇED olumlu raporu çıkmadan başlayan projeler hangileridir? Bu projeleri durdurmayı düşünüyor musunuz?

 

ÇED gerekli değildir raporu verilerek başlayan projeler hangileridir? Doğayı ve yaşam alanlarını yok etme tehdidi oluşturan projelere ÇED gerekli değildir raporu neye göre verilmektedir?

 

Tokat ili Niksar, ilçesi Çanakçı Deresi üzerinde düşük enerji üretim hacmine sahip Kaynar Barajı ve HES projesi hakkında “ÇED gerekli değildir” kararı alınmasının nedeni nedir?

 

Çanakçı Deresi HES projesi için ekolojik araştırmalar yapılmış mıdır? Proje etüdü yapılmış mıdır? Proje’nin doğal yapıya ve su kaynaklarına vereceği zarar tespit edilmiş midir?

 

Çanakçı Deresi üzerinde büyük tahribat yaratacak olan HES projesini durdurmayı düşünüyor musunuz?"
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Tokat, Niksar, Kadim Durmaz,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]