• 0

14 Ekim 2019, 08:53 - Anasayfa // ULUSAL Haberi yazdır

Hüseyin Alpay DSP Genel Başkanlığı'na Aday

Hüseyin Alpay DSP Genel Başkanlığı'na Aday

10 Haziran 2017'de adaylığını açıklayan gazeteci-yazar Hüseyin Alpay, Kurultay sürecinin resmi olarak başlaması üzerine bir toplantı düzenleyerek genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Ankara'da Kent Otel'de düzenlediği toplantıda DSP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu ifade eden Alpay, konuşmasında şunları söyledi:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“Öncelikle bugün burada memleketlerinizden kalkıp gelerek yanımda durduğunuz için hepinize bütün samimiyetimle teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Varlığınızın şahsıma ve mücadelemize güç kattığının bilinciyle hareket ederek, hedefimize varacağımıza olan inançla sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

 

Demokratik Sol Parti çok uzun zamandan beri iyi yönetilmeyen, pusulasını şaşırmış bir gemi gibi yanlış limanlara demir alan, vardığı her limandan da daha fazla zarar görerek ayrılan bir enkaza dönen parti olarak karşımızdadır.  DSP elbette tek bir kişinin hatası ile bu durumlara düşmüş değildir; bu anlamda hepimizin bunda sorumluluğu vardır. Ancak gidişatı beğenmeyerek, yanlışlar yapıldığının ayırdına varıp çare aramaya kalkanların partiden dışlanması, üyeliklerinin düşürülmesi ve eleştirilere kulak tıkanması, bağışlanmaz kusurdur.

 

“KENDİ PARTİSİNİ YÖNETEMEYENLERİN NE BAŞKA PARTİLERİN LİDERLERİNE, NE DE TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLERE KARŞI DİYECEKLERİ BİR ŞEY YOKTUR”

 

Partiyi yok olma derecesine getirerek, adeta üstlendikleri misyonu yerine getirenlerin bu partiye ve bu ülkeye verecekleri hiçbir şey kalmamıştır. Kendi partisini iyi yönetemeyenlerin ne başka partilerin liderlerine, ne de Türkiye’yi yönetenlere karşı diyecekleri bir şey yoktur, olamaz da. Bugün karşılığı olmayan liderliklerinin ve yönetimlerinin, DSP gibi bu ülkede iktidar olmuş bir partide unvandan başka bir anlamı kalmamıştır.

Protokolde yer almak dışında bir görevleri olmayan, ülke sathında partiyi birkaç örgüte indirgeyerek sıfırlayan, seçim zamanı spekülatif haberlerle toplumda antipati kazanan bu önderlik mekanizmasının DSP’yi her gün yeni bir çıkmaza soktuğu, hepimizin malumudur. Türk siyasetindeki ağırlığı tartışılmaz olan partimizin bugün hiçbir mevzuda görüşünün dikkate alınmaması, belirleyici ve itici bir güç olması gerekirken, ötelenen ve dışlanan bir mekanizmanın sarmalında olması, hepimiz için üzüntü vericidir. Partinin, bugün miting yapamayan ve retorik bir söylemi olmayan bir yapıya dönüşmesinin vebali, DSP’yi yönetenlerin omzundadır.

 

“BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR”

 

Tüm bu olumsuz gelişmelerin gölgesinde DSP tabanının isteği doğrultusunda 10 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da DSP Genel Başkanlığına aday olduğumu kamuoyuna açıklarken, “Kangrenleşmiş mağlubiyetler umudu yok eder; umut bir kez yitirilince bir daha yerine konulamaz. 2009 yılından bu yana DSP’yi yöneten kadrolar, işte bu gerçeği görmezden gelerek bugünkü noktaya getirdiler partimizi. DSP’lilerin bütün umutlarını tüketen, kangren haline gelmiş mağlubiyetlerin sorumlularıdır. Bu saatten sonra; Bülent Ecevit’in partisini siyaseten bitirenlerin, partiyi üç beş kişinin ofisi haline getirenlerin ve yurt genelinde 14-15 örgüte indirgeyenlerin vebaline ortak olmayacağız. Bu karanlık gidişi içlerine sindiremeyen PM üyelerimizi, il ve ilçe başkanlarımızı göreve çağırıyorum: Artık bıçak kemiğe dayanmıştır” demiştim.

Aradan geçen 2 yıl boyunca durum daha da kötüleşmiş, parti uçurumdan önceki son dönemecine gelmiştir. Borç batağına saplanmış, örgütleri dağıtılmış, üyelikleri sona erdirilmiş bir yapıyı yeniden ayağa kaldırmak belki birileri için imkânsızdır. Ama bizim için imkânsız değil, biraz zaman alacak bir mücadeledir. Partililerimizin son umut kırıntılarının yok olmasını engellemek zorundayız. Durum acildir, ötesinde vahimdir. Yalnız elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyanlar olarak DSP’yi ayağa kaldırmak dışında hiçbir amacımız yoktur.

 

“BÜTÜN ADAYLARI BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUM”

 

Genel Merkezimiz 11. Olağan Kurultayı 15 Aralık Pazar günü toplayacağını açıklamıştır.  Bu vesile ile resmi olarak başlayan bu süreçte; 11. Olağan Kurultayı 15 Aralık Pazar günü yapılacak olan kurultayımızda, DSP Genel Başkanlığı’na aday olduğumu sizlerin ve kamuoyunun huzurunda açıklıyorum.

 

Kısır tartışmalar, boş ve anlamsız polemikler, dedikodu ve olmayacak hayaller peşinde koşarak değil, nesnel ve somut gerçeklikler üzerinden çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. Adaylığımız etrafında bütün arkadaşlarımızı toplanmaya çağırıyorum. Bu kişisel bir heves ya da beklenti değil, zorunlu bir durumun analitik bir karşılığıdır. Partinin bu kaotik yapıdan kurtularak geleceğe doğru emin adımlarla yürümesinin –bugün için tek yolu- budur.”


Gazeteci-yazar Hüseyin Alpay'ın Ankara Kent Otel'deki toplantısına bazı il ve ilçe başkanları ile partililer katıldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ULUSAL Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]