• 0

08 Ekim 2019, 13:58 - Anasayfa // RÖPORTAJ Haberi yazdır

Tokat'ın Ankara'daki Yüz Akı İş İnsanı: Nesibe Tükel

Tokat'ın Ankara'daki Yüz Akı İş İnsanı: Nesibe Tükel

Tokat'ta yayımlanan ve dosya haberciliğini ön planda bulundurarak tüm bölgeye hitap eden, dosya haberciliğiyle ön planda olan gazetesi Milli İrade'ye özel açıklamalarda bulunan İşinsanı Nesibe Tükel önemli mesajlar verdi. İşte Milli İrade Gazetesi'nde yayımlanan o röportaj:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokatlı bir iş kadınının yılmayan mücadelesinin öyküsüdür bu... Nesibe Tükel, yorulmak nedir bilmeden çalışan, koşturan ve Tokat’ın adını her platformda duyuran bir hemşerimiz. Tükel’in herkese örnek olacak yaşam öyküsü özellikle günümüz gençliği için örnek teşkil ediyor. Milli İrade Gazete’mize özel açıklamalarda bulunan Nesibe Tükel yapmakta olduğu çalışmaların ana fikrini “yapılan tüm güzel faaliyetlerde öncelikli olarak kalplerde bir yer etmek, dua almak ve insanımıza yardım etmek” olarak açıklıyor. Bu ulvi anlayış ile çeşitli STK’larda ve uluslararası organizasyonlarda üst düzey görevlerde bulunan Tükel’e “Bize kendinizi nasıl anlatırsınız?” sorusunu yönelttik. İşte Nesibe Hanım’ın yanıtı: “Hem okudum, hem de eve katkı sağladım...  Üniversite hayatını bu yüzden tamamlayamadım... Kalabalık bir ailenin 6 kardeşten sonraki en son çocuğu, en küçüğüydüm. Çocukluk yaşlarında bir çiftçi olarak komşulara süt yoğurt yumurta meyve satarak ticarete başladım. Zor,  fakat mutlu huzurlu günlerdi…”

 

Nesibe Tükel yılmadı, hep mücadele içinde geçen bir hayatı vardı. Yetenekliydi. Yeteneğinin keşfedilmesi ise çok önemsediği ve değer verdiği hocaları tarafından oldu. Sesi çok güzeldi, ilahiler ve kuran tilavetiyle anıldı. Sonrasında da tiyatro yeteneği keşfedildi. Tokat’ın 1994 /95 /96 /97 seneleri hareketli yılları oldu. Tokat Kadın Platformu Girişimci Kadınlarda, sosyal işlerde hizmetler vermeye başladı. Ardından kendisinden radyo programı yapılması istendi. Sabah programı kadın kuşağında kadınların sesi oldu. Türkiye'nin tanınmış dergilerinde yazılar yazmaya başladı. 1995 /1996 yıllarında Refah Partisi gençlik kollarında yer aldı. Ardından o zamanın ünlü özel idare salonlarında programlar düzenledi.  Tesettür defilelerinde boy gösterdi. Konferanslar düzenledi. Kısa bir zaman diliminde Tokat insanımızın genç yaşta gönlüne girmeyi başardı. Nesibe Tükel, evli ve 3 çocuk annesi olarak yılmadan sivil toplum kuruluşlarında görevler alıp birçok projeye imza attı.

 

7 den 70 e her kesime sıcak bir bağ oluşturan Nesibe Hanım’ın hobileri arasında; spor yapmak, özellikle yüzmek, yamaç paraşütü, jet ski, pilates yapmak yer alıyor. Kabir ziyaretleri yapmak, tanıdık veya tanımadık; mezar başında olup dua etmesi, yaşlıları hafta da bir kez ziyaret ederek dua alması, gençlerle otururken hoş sohbeti bir tutku haline gelmesi, Nesibe Tükel’in vazgeçmediği işlerin başında geliyor. Okul yıllarında arkadaşlar arasında ‘kitap kurdu’ ismini alması, ‘acil ilk yardım paketi’ konması, hiperaktif yönüyle hocaların dikkatini çekmesi, temiz ve çok şık giyinme özelliği ve güler yüzlü neşeli tavrıyla Nesibe Tükel, Tokat’ın simge iş kadını.

 

“Nesibe Tükel’in aldığı ödüller”

 

“Benim için ödüllerin en güzeli doğup büyüdüğüm, Tokat tan ve Tokatlıların elinden almış olduğum ödüldür. Elbette birçok ödüller, plaketler aldım. Lâkin benim için en değerlisi; ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim, hayatımın en güzel yıllarının geçtiği bu beldeden ve bu beldeye hizmet veren HİZMET ERLERİNDE 2018 senesinde Sosyal sorumluluk projelerimizden dolayı 18. İNCİ TOKAT'IN ENLERİ ÖDÜL töreninde ‘BAŞARILI SİVİL TOPLUM KURULUŞU’ ödülünü aldım. Benim için dediğim gibi çok önemli ve değerli bir hediyedir.”

 

Tükel’in STK'lardaki görevleri

 

“STK'lardaki görevlerimiz ise oldukça yoğun. Nefes almıyorum desem herhalde yalan söylememiş olurum. Tabii ki bu yoğunluk bizi ne yoruyor, nede sıkıyor. Yaptığımız her sosyal faaliyetin geriye dönüşlerini birebir alınca ‘DAHA ÖNCE NİYE DÜŞÜNEMEDİK? NİYE BUNU YAPMADIK? YAPAMADIK?’ diye kendi kendimize hayıflanıyorum. Sosyal hayatın içinde olmak insanımız ile iç içe olmak;  beni ve aynı gaye ve ideal ile yola çıkmış olduğum tüm arkadaşlarımı ziyadesi ile memnun ediyor. Bu gaye ile çıktığımız yolda UYAFA PROJESİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI, SİVİL TOPLUM PLATFORMUNDA SOSYAL KÜLTUR VE TURİZM BAŞKANLIĞI olarak bilfiil faaliyet gösteriyorum. Faaliyet halinde olduğumuz bu sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve aldıkları başarıları bütün yorgunluğumuzu üzerimizden atıyor adeta bir kuş gibi oluyoruz. Her şeyden önemlisi ise yürekten söylenen ALLAH RAZI OLSUN ifadesi beni ve tüm arkadaşlarımı ziyadesi ile mutlu ediyor. Elhamdülillah.

 

Mesela; UYAFA FUTBOL AKADEMİSİ.  Biliyorsunuz, yeni kurmuş olduğunuz bu spor okulu, köylü ve kırsal kesimde yaşayan yetenekli çocuklarımız için ‘Geleceğin için sağlıklı beslen, hareketli yaşa, toprağını işle ve suyunu israf etme’ düsturu ile yola çıktı.  Amacımız, çocuklarımıza futbolun bir oyun olduğunu, Irkçılık, ayrımcılık, şiddet, holiganizm ve maç fikrini de içeren dünyadaki futbol bütünlüğüne yönelik sosyal haksızlıklara ve tehditlere karşı bilinçlendirmektir. Çocuklarımızı, futbol oynarken eğlenme, öğrenme, öğrenirken yeteneklerini keşfedebilme fırsatı ve şuuru ile topluma milletimize hem sporcu,  hem de hayırlı bir vatandaş yetiştirme gayesi ile yola çıktık. İlk kez katıldığımız bir turnuvada şampiyon olarak bizleri ne kadar mutlu ve gururlu ettiklerini anlatmak inanın kelimelere sığmaz.

 

Çocuklarımızın, sahanın ortasına koşarak gelmeleri ve bir yumak gibi tek yürek ‘TÜRKİYE! TÜRKİYE!’ diyerek yeri göğü inletmeleri bizim için mutlulukların en güzeli idi. Biliyorsunuz bu evlatlarımız İspanya da gerçekleştirilen Costa Brava Futbol Turnuvası'nda şampiyon oldu.  UYAFA Şırnak takımı,  11 ülkeden 200 takımın katıldığı 13 yaş altı futbolcuların mücadele ettiği turnuvada Şırnaklı minik yürekler kupayı ülkemize getirdiler. Bu bizim için büyük bir başarı ve gurur kaynağıdır. Şimdi siz söyleyin,  bu mutluluk yetmez mi? SİVİL TOPLUM PLATFORMUNDA SOSYAL KÜLTUR VE TURİZM BAŞKANLIĞI, görevinde yapmış olduklarımız ile gerilere çok gerilere dönmek istemiyorum. Sıcak olması hasebiyle fazla uzağa gitmeden geçen gün yaptığımız etkinliği anlatmak isterim. Diyarbakır’da evlatlarını PKK’dan kurtarmak için nöbette olan Annelerimizin yanında olduğumuzu göstermek için Ankara Kızılay'da, Kadın Dayanışma STK’ları ile biz de Hanımeli Derneği olarak basın açıklamasına katıldık. Desteklerimizle seslerine ortak olduk.

 

VE TÜRK/ARAP DOSTLUK DERNEĞİNDE İŞ DÜNYASI KOMİSYON BAŞKANI… Bu dernekteki görevim ise PROJE SORUMLULUĞU ve PROJE Danışmanlığı’dır. Buradaki asıl maksat Türk/Arap sanayici işadamlarını ve işkadınlarını bir araya getirip ekonomik, ticari, sosyal ve eğitim alanlarında kısaca aklınıza gelebilecek her saha ve branşta ülkemize katma değer katacak işlerde Arap ülkeleri ile alışverişler yapmak. Burada birçok Arap ülkesinin bürokratları sanayicisi ve üst kademe yöneticileri bir araya gelip ülkeler arasında daha ileriye gidilebilecek antlaşmalara imza atmak üzere bir araya gelecekler. İnşallah hayırlara vesile olur. Biz de proje sorumlusu olarak yapılacak olan bu işlerde çorbada tuzumuz olmamız hasebiyle ayrıca farklı bir mutluluk yaşıyoruz.

 

Nesibe Hanım’ın gazeteciliği…

 

Şahsım olarak çok değer verdiğim çalışmalardan bir tanesi de GAZETECİLİK. İçerisinde bulunduğum faal hayatta; hem bir siyasetçi, hem bir işkadını, hem de stklarda aldığımız görevlerden dolayı bunları bizzat toplumun her kesimi ile paylaşmak ihtiyacı hasıl oluyor.  Buradaki asıl maksat yapılan tüm güzel faaliyetlerde öncelikli olarak kalplerde bir yer etmek, dua almak ve insanımızın yardım, şefkat ve merhamet duygularını yani UYUYAN HÜCRELERİNİ UYANDIRIP herkesin kendi mahallesinde, sokağında, caddesinde, köyünde kısacası her yerde bu tür sosyal faaliyetler için HAREKETE GEÇİRTMEK. İnşallah bu duygular ile yaptığımız bu çalışmalar maksadına ulaşır. Ne demişler  ‘NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR…’

 

Bu maksatla çok sevdiğim gazetecilik ve güncel konular ile alakalı olarak yazdığım makaleler SÖZ MEDİA, HABERİNİ OKU, HABERLER GÜNDEMİM, AKASYAM HABER, HABER 111, HABER34.IST, HABERX, RISALE ANTEP internet sayfalarında yayımlandığı gibi İzmir menşeli EGE HÜR BAKIŞ Dergisi’nde de ayda bir veya iki kez makalelerim çıkmaktadır. Rabbim inşaallah tesirini arttırsın. Elbette yapılacak daha çok işimiz var. Bu yüzden her zaman dediğimiz gibi ‘DURMAK YOK, YOLA DEVAM…’

 

Politikadaki hedefleri…

 

AK Parti kurulduğu günden itibaren ülkeme, milletime ve doğduğum yere Tokat’ıma nasıl ve ne şekilde hizmet edebilirim, nasıl daha faydalı olabilirim diye siyasete girdim. Siyaset benim için en büyük idealim ve hedefimdi. Bunun içinde inançlarımıza ve ideallerimize en uygun ve en yakın olan AK Parti’yi seçtim.  Belki de hayatımın en önemli kararlarından bir tanesi idi. Parti teşkilatını tanıdım ve onlarla çalışmaktan keyif aldım. Özellikle kadın ve gençlik kollarımızda çalışanların inanmışlığına, özverisine partiye olan adanmışlıklarına saygı duydum. Parti tabanımızın halkın içinde olduğunu ve sorunlara dokunduğuna şahit oldum. Memleketimin halkının insan sevgisine ve samimiyetine hayran oldum. İnsanımızla gurur duydum. Bu güne kadar hiç gitmediğim ilçelere, mahallelere gidip hiç tanımadığım insanların evinde ağırlandım, samimiyetle kucaklandım. Siyasetin insanın kalbinde kazanmakla kazanıldığını öğrendim. Gönüllerin vekili olmaya karar verdim. ‘Politikadaki hedefleriniz ne olur?’ diye soracak olursanız elbette öncelikli olarak her 4 milletvekilinden bir tanesinin kadın olmasını hedeflerimin ilk sırasında sonrasında da özellikle Emine Bulut cinayeti ile artan ve her geçen gün şiddeti daha da artan kadın cinayetlerine cezai müeyyidesi ağır olacak kanun ve yasalar ile eza ve cefa altındaki kadınlarımızın yaralarına merhem olmak.

 

Nesibe Tükel’in Tokat için düşünceleri dikkat çekici…

 

Ben Tokatlıyım. Burada doğdum. Burada okudum... Atalarım, annem, babam ve akrabalarımın büyük bir çoğunluğu da burada. Tokat'ı bilen birisiyim. Tokat coğrafyası itibarıyla çok güzel. Güzel ovaları ve bu ovaları sulayan nehirleri var. Çok verimli bir bölge. Yayları da çok güzel. Hayvancılık, yaylacılık güzel. Tokat çok kadim bir şehir. Köklü bir medeniyet şehri. Anadolu medeniyetini inşası sürecinde hem idari hem iktisadi manada bulunduğu konum itibariyle çok önemli roller oynamış. Çok önemli devlet adamları hizmet etmiş, alimler hizmet etmiş. Anadolu'nun diğer bölgelerini de beslemiş bir nokta. Köklü tarihi beraberinde güçlü bir kültürel birikim ortaya koymuş tarihi kültürü gelenekleriyle çok güzel bir şehir. Çalışkan ve özverili insanları geçmişten bugüne kadar çalışmış verim sağlamış bu şehre. Bana göre devlet yatırımlarından Tokat'ın daha fazla faydalanması gerekiyor. Tabii ki bunu yaparken de günümüzde ortaya çıkmış olan gelişmişlik seviyesine uygun kamu alt yapısını oluşturmak gerekiyor.  Hükümetimiz bu konuda tüm illerde ve ilçelerde muazzam ilerlemeler kaydetti. Peki, bu ilerlemeler bitti mi? Hayır. Her ne olursa olsun İhtiyaçlar hiçbir şekilde kolay kolay bitmez. İyinin üstünde daha iyi kovalanır. Hizmette ne sınır, ne de sinir olacak. İnsana hizmet hiç bir şekilde sonlanmayacak, sonlandırılamayacak bir yarıştır. Hepimiz bu beldenin birer ferdi olarak, hangi partiden, hangi inançtan, hangi kültürden gelirsek gelelim hep daha iyiyi hedeflememiz lâzım. Tokat’ımız ve Tokatlı vatandaşlarımız fazlası ile buna lâyık. Son 17 seneye baktığımızda ülkemizin geldiği durumu görünce elhamdülillah dememek mümkün mü? İlimiz Tokat'ın eksiklikleri süratle gidermek lazım. Bu konuda birçok faktör var bu faktörleri iyi değerlendirmek lazım.

 

Tükel’in Tokatlılara mesajı…

 

Zaman zaman severek dinlediğim bir şarkı var ‘BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARI İLE YIKASINLAR...’ Vatanım… Bir ayağım Ankara, diğer ayağım ve köklerim ise; TOKAT... Biraz hüzün... Biraz mutluluk... Vatanım… Bu topraklara toprağımıza sahip çıkın... Bayrağımıza sahip çıkın... Sizi sahiplenen... Sizi büyük bir aşk ile bağrına basan... TOKAT A SAHİP ÇIKIN! Seviyorum TOKAT' ı. Seviyorum toprağımın ASİL İNSANLARINI…

 

Türkiye siyasetine dair sözleri…

 

Belirli görevleri yapmış insanlar olarak siyasetin önünü açmak, gençleri yetiştirmek ve görevi onlara teslim etmek gibi çok kutsal bir görevimiz var. Devletimiz, vatanımız, milletimiz için bunu gerçekleştirmek durumundayız.  Siyasetin sadece bir makama ulaşmak için yapılmaması gerekir. Bizler, her daim hangi ahval ve şartlarda olursak olalım ömrümüzün sonuna kadar ülkemizin, milletimizin yararına çalışmak, değirmene gücümüz yettiği kadar su taşımaya devam etmek zorundayız. Bu manada ülkemiz an itibari ile adeta bir cendereye sıkıştırılmak ve iğdiş edilmek istenmektedir. Liderimiz tıpkı atalarımız gibi sadece ülkemizin değil tüm İslam coğrafyasının beklenilen son umudu olarak zulme, adaletsizliğe, keşmekeşliğe son vermek için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Bizlerde karınca misali saflarımızı belli edecek ve

BU VATAN... BU MİLLET... BU BAYRAK... BU COĞRAFYA İÇİN ELİMİZDEN NE GELİYOR İSE YAPACAK bununla da yetinmeyip YAPANLARIN YANINDA DA SAF TUTACAĞIZ. Ülkemiz çok güzel... Yedi bölge, yedi iklim. Her bölgenin kültürel demokratik yapıları farklı farklı olmasına rağmen hepimiz; aynı kıbleye dönmüş, aynı kitaba inanmış, aynı peygambere biat etmiş bu ülkenin, bu vatanın, zemini kan kırmızı ay-yıldız ak olan bayrağımızın altında TÜRKİYE'YİZ. Ülke siyasetine yönelik düşünceleriniz sorunuza ise reisim(iz)in sözü ile bitirmek isterim: TEK MİLLET... TEK BAYRAK... TEK VATAN...  TEK DEVLET…”

 

Gazetenizin değerli sayfalarında bana da vermiş olduğunuz bu imkân için çok ama çok teşekkür ederim. Bir Tokatlı olarak atalarımın, babam ve annemin ocağı olan bu topraklara her zaman bir vefa borcumuz olduğuna bütün yüreğimle inanıyorum. Bu nedenledir ki ne zaman bize düşen bir görev bir vazife varsa yanınızdayım. Selam ve dua ile…”

 

Ve son olarak Nesibe Tükel’e bir önemli ödül haberi…

 

Başarılı STK ve siyaset kadını, iş insanı Nesibe Tükel, yaptığı çalışmalarla toplumun bütün kesimleri tarafından takdir edilirken, bir ödül haberi de kısa adı ESVED olan, Eshab-ı Kehf Vakıf Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği’nden geldi. Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan ödül törenlerinde 31 Ekim tarihinde Grand Ankara Otel’de “YILIN GİRİŞİMCİ KADIN” ödülünü alacak olan Nesibe Tükel, başarılarla adından söz ettirmeye devam ederken, biz de o başarılarının daim olmasını diliyoruz…

 

Somali Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed E. Osman’dan Nesibe Tükel’e Ödül…

Yönetim Kurulu Başkanı Seyfettin Boğazlı öncülüğünde organize edilen Türkiye – Afrika Yatırım, Ticaret Zirvesi programı 28/29 Eylül tarihlerinde Grand Ankara Hotel de Gerçekleşti. Zirveye Afrika ülkelerinden; Puntland Somali Devlet Başkanı yardımcısı Ahmed E Osman, Somaliland Odalar Borsalar Birliği Başkanı Jamal Ibrahim, Somali Balıkçılık ve Deniz Kaynakları Bakanı Farah Mohmud HAJI, Planlama ve Ekonomi Kalkınma Bakan yardımcısı Yasin Mir MOHMUD, Somali Devleti Başkanlık sekreteri Kaleye Abdirizak WARSAME, Somali Eski Dış İşleri Bakanı Ali JAANGALI, Putland Somali içişleri Bakanı Mohammed KULAN, Arap Parlementerler Meclisi Eğitmeni -Büyükelçi Khaled KASSEM ve değişik sektörlerden 80 Afrikalı yatırımcı iş adamı katıldı.

 

Nesibe Tükel’in de “Proje Danışmanı” olarak toplantıya yapmış olduğu katkılarından dolayı Puntland Somali Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed E. Osman tarafından plaket ile onurlandırıldı.
Demokrat Arayış Gazetesi


Etiketler : Nesibe Tükel, Tokat, Ankara,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]